Modemimi kendim değiştirebilir miyim?

shiedascythe

Hectopat
Merhabalar, şu an Türk Telekom internetimizle çalışan ZYXEL bir modemimiz var (hatta şu linktekinin aynısı: TE Zyxell 3312-b10b Vdsl2 + Adsl2 Türklekom Fiber Modem Fiyatı, Yorumları - Trendyol) fakat muhtemelen ömrünün sonuna geldi. Yeni bir modem almayı düşünüyorum fakat internetten aldığım dsl destekli herhangi bir modemi alıp taksam, direkt kullanabilir miyim? Kurulum mevzusu var sanırım ama çok hakim değilim. Ayrıca şunu alabilirsin dediğiniz modem önerileriniz varsa eklerseniz sevinirim, altyapı fiber diye biliyorum.

Merhaba, şu an Türk Telekom internetimizle çalışan ZyXEL bir modemimiz var (hatta şu linktekinin aynısı: TE Zyxell 3312-b10b Vdsl2 + Adsl2 Türklekom Fiber Modem Fiyatı, Yorumları - Trendyol) fakat muhtemelen ömrünün sonuna geldi. Yeni bir modem almayı düşünüyorum fakat internetten aldığım DSL destekli herhangi bir modemi alıp taksam, direkt kullanabilir miyim? Kurulum mevzusu var sanırım ama çok hakim değilim. Ayrıca şunu alabilirsin dediğiniz modem önerileriniz varsa eklerseniz sevinirim, altyapı fiber diye biliyorum.

Direkt kullanamazsınız oturum açmanız lazım internet ayarından kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmelisiniz yeni modemi taktığınızda oturum açıp kullanabilirsiniz.

Hizli kurulumla kurulum olayi cok basit. Tek bilmeniz gereken kullanici adi ve sifreniz, ama modemin giris bilgileri degil iss'in kullanici adi ve sifresi. 2 dkda kurulumu yaptiktan sonra direkt kullanabilirsiniz.

Merhabalar, şu an Türk Telekom internetimizle çalışan ZYXEL bir modemimiz var (hatta şu linktekinin aynısı: TE Zyxell 3312-b10b Vdsl2 + Adsl2 Türklekom Fiber Modem Fiyatı, Yorumları - Trendyol) fakat muhtemelen ömrünün sonuna geldi. Yeni bir modem almayı düşünüyorum fakat internetten aldığım dsl destekli herhangi bir modemi alıp taksam, direkt kullanabilir miyim? Kurulum mevzusu var sanırım ama çok hakim değilim. Ayrıca şunu alabilirsin dediğiniz modem önerileriniz varsa eklerseniz sevinirim, altyapı fiber diye biliyorum.
Telekom'u arayın sorun söylüyorlar, veya bir numara vardı, oraya da yazınca sms olarak geliyor kullanıcı adı-şifre. Fiberse kuruluma gerek yok direk çalışır, router almanız gerekir, TP-link Ax53 güzel alet. Dsl ise dediğim gibi kullanıcı adı şifreyi öğrendikten sonra arayüze girip 5dk yazacaksınız o kadar. Dsl olarak da TP-link Vr300 var, kendimde kullanıyorum güzel alet. Fiber de destekli. Modemi zamanında satın aldıysanız, bende 10 sene önce kendilerinden modem aldıydım, o eski modem yetmiyordu, vaad edilen hızı vermiyor gibisinden kayıt açtım, eskisini aldılar yenisini verdiler, artık yine yenisi kalıcı olarak benim oldu.

Modem kurulumu genel olarak zor sanılan ama aslında çocuk oyuncağı olan bir şey. Türk telekom'un teknik servisini aradığınızda evinize ekip gönderiyorlar ve üstüne birde para alıyorlar. En ama e basit şekilde modemin modelini youtube'a yazıp yanına kurulum yazarak kurulumu kendiniz halledebilirsiniz.

Kullandığın internet VDSL iken gidip sadece ADSL destekli bir modem alırsan bağlanamazsın. Aksi halde sorun yok. VDSL destekli cihazlar aynı zamanda ADSL destekli de oluyorlar.

Bunun dışında hangi modemi alırsan al, Ethernet veya Wi-Fi yoluyla cihaz arayüzüne arişip WAN ayarını yapmak şart. Hiçbir modem direkt bağlanamaz(*). Ayrıca dilediğin Wi-Fi erişim adını ve parolanı ayarlayabilirsin. Bunlar zor ayarlar değil. Kendin menüleri gezerek bulabilirsin. Eğer bulamazsan da internette çoğu modelle alakalı görsel veya videolu anlatım vardır.

Modem ayarlarıyla aran iyi değilse yazılımsal özellikleri de seni çok fazla ilgilendirmiyor demektir. Bu durumda büyük ihtimalle Keenetic cihazları sana göre değiller. Çünkü benzer fiyattaki ürünlere göre donanımsal özelliklerinin düşük olduğunu fark ettim. Bunun dışında TP-Link Archer VR300 veya bilhassa VR400'ü tavsiye etmiyorum. Bizzat VR400'ü test ettim. Wi-Fi performansı kötüydü. En sonunda yazılımı iyi olmamasına rağmen sırf Wi-Fi çekimi daha iyi diye Tenda V12'de kaldım. Ben aldığımda Keenetic Omni DSL ile yakın fiyatta ama çok daha üstündü. Hatta Extra DSL modelinden bile daha iyiydi.

(*): Türk Telekom'un kendisi tarafından verilen bazı modemlere yine TT abonesi iken uzaktan otomatik kurulum yapılabiliyor. Bunun dışında üç farklı modem ve 5 farklı ISS kullanmama rağmen hep elle kurulum gerekiyordu.

Son düzenleme:
Su anki modemin arayuzunde girip oradan gorebilirsiniz, tam olarak hangi menudeydi hatirlamiyorum. xxx@ttnet gibi bir kullanici adi oluyor genelde, sifre de onun altindadir. Ya da kullandiginiz ISS'i arayabilirsiniz.
Evet buldum, şifre de altında. Ama şifre ***** olarak gözüküyor. Onu nasıl görebilirim?

Geri
Yukarı