Moderatörler saçmalayabiliyor

Evet işlerini yapıyorlar. Forumda korsana destek kısmen var ve verdiğin örnekteki kişinin konusunun onaylanması kadar doğal bir durum yok. Senin konun neden onaylanmadı onu da destek bölümünden açıp sorabilirsin.

Bir oyun satın almış olmak kimseyi daha üstün ya da ayrıcalıklı üye yapmaz gidip üzerinden "o niye bu böyle" denilsin. Konunun onaylanmaması münferit bir olay bunu da kendin çözmen gerek.

Artık bu sitenin moderatörleri hakkında yorum yapılmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü değişen hiçbir şey olmuyor ve yazan da yazdığıyla kalıyor. Her ne kadar iyi moderatörler olsa da kurallardan bir haber olan moderatörler de var. Geçenlerde eski içerik de olsa raporlayarak foruma katkıda bulunmak istedim, her içeriği bir kere rapor ettiğimden eminim. Birkaç dakika içerisinde bir bakmışım ki rapor cezası almışım. Tarafıma hiçbir dönüş olmadı, eski içerikleri de raporla ya da raporlama tarzında hiçbir şey söylenmedi. Doğrudan bilet sistemine yazdım, neden ceza aldığımı sordum ve bir baktım ki cezam kaldırılmış. Haksız yere verildiğini tahmin edebiliyordum çünkü bir içeriği birden fazla kez rapor etmedim, tarafıma hiçbir dönüş olmadığı için de cezamın sebebini kestiremiyorum da eski içerikleri rapor etmekten aldığımı düşünüyorum.

Eski içerikleri rapor etmeye başladıktan sonra bu cezayı aldım. Rapor sınırını aşınca bir rapor için 5-7 dakika arası beklediğimiz yetmiyor gibi dönüşü olmayan rapor için ceza almıştım. Cezam her ne kadar kaldırılsa da olur olmadık sebepten ceza almak, tabii ki de sinir bozucuydu. Benim aklıma iki şey geliyor: Muhtemelen moderatörlerin yaptığı hataların caydırıcı şekilde uyarısı yok ki rahat, kafasına göre davranabiliyor. Eski içerikleri raporlamak yasak tarzında kurallarda bir şey yok ve ben de göremedim ya da her önüne gelen moderatör oluyor. Bunun başka açıklamasının olduğunu düşünmüyorum çünkü sürekli ve sürekli bu tarz konular açılıyor. Demek ki bir şeylerin değişmesi gerekiyor da neyin değişmesi gerektiğini bilmiyorum.

Eski içerikleri rapor etmeye başladıktan sonra bu cezayı aldım. Rapor sınırını aşınca bir rapor için 5-7 dakika arası beklediğimiz yetmiyor gibi dönüşü olmayan rapor için ceza almıştım. Cezam her ne kadar kaldırılsa da olur olmadık sebepten ceza almak, tabii ki de sinir bozucuydu. Benim aklıma iki şey geliyor: Muhtemelen moderatörlerin yaptığı hataların caydırıcı şekilde uyarısı yok ki rahat, kafasına göre davranabiliyor. Eski içerikleri raporlamak yasak tarzında kurallarda bir şey yok ve ben de göremedim ya da her önüne gelen moderatör oluyor. Bunun başka açıklamasının olduğunu düşünmüyorum çünkü sürekli ve sürekli bu tarz konular açılıyor. Demek ki bir şeylerin değişmesi gerekiyor da neyin değişmesi gerektiğini bilmiyorum.
Yine son derece yerinde bir tespit zira bazı yanlışlar yapılıyor ve yapılan yanlışları raporlamamıza rağmen bizlere dönüş olmuyor. Son çare destek sistemini kullanınca zannediyorum ki o bölüme tecrübeli kişiler baktığı için yapılan yanlışlar fark ediliyor ve cezalar/uyarılar kaldırılıyor. Burada temel olay o yanlış kararın hiç verilmemesi elbette. Burada denilebilir onlar da insan onlar da hata yapabilir diye, elbette yapılabilir ancak son dönemde açılan bu tarz konulara bakarak bu yanlışların arttığını söylemek herhalde yanlış olmaz. Arkadaşım gibi ben de ne yazık ki değişmesi gerekenin ne olduğunu bilmiyorum :)

Hocam, 6 gün ardı ardına ban yeyip sonra itiraz raporunda moderasyona eşek dediğim (gece atmıştım belki başka bir şeyden atmıştır) için 1 ay moderasyona hakaretten ban yemiştim. Geleni geçeni moderasyona alıyorlar tıpkı Discord gibi. Bu yüzden serbest oluyorlar ve kafalarına göre ban atma yetkilerine de sahip oluyorlar. İşini düzgün yapmıyor. Ha ben 1 ay ban yediğimde isyan ettim mi, hayır. Hayatımı insanlara sistem önerisi yazarak geçirmiyorum. Fakat gereksiz mesajlardan 3 gün ban yediğimizden dolayı mesaj yazmaya korkuyoruz resmen. Bu da insanların düşüncelerini ifade edememesine neden oluyor.

Her yerde görüyorum. Adam korsan olduğunu kafam kadar yazıyla yazıyor, konu onaylanıyor. Minecraft'ı satın aldım ben, orijinal Launcher'in tasarımı, mod araştırıp kurma API'si olmaması yüzünden kullanmayıp başka launchera geçecektim. Korsan bile sayılmaz bu. Oyunu satın alarak desteğimi verdim sonuçta, Konu onaylanmadı. Sizce moderatörler işini düzgün yapıyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
@LOTR Manyağı, moderatörlere yapılan uyarı/cezaların kesinlikle caydırıcı olduğunu düşünmüyorum. Adamlar hata yapmaktan korkmuyor. Aynı hatayı defalarca yapabiliyorlar ya da yapıyorlar.

@LOTR Manyağı, moderatörlere yapılan uyarı/cezaların kesinlikle caydırıcı olduğunu düşünmüyorum. Adamlar hata yapmaktan korkmuyor. Aynı hatayı defalarca yapabiliyorlar ya da yapıyorlar.

1 ay ban yedim hocam neyi caydırıcı değil? En küçük hata olan gereksiz mesajlar bile 3 gün ban yiyorsunuz. Ayrıca burada kuralları çiğneyip düzeni bozmak için mi takılıyor sanıyorsunuz bizi? 987 tane kuralı ben koymadım ki? Kurallar sayfası 2012'de falan atılmış. Orada mesela moderasyona hakaret yok. Sonradan eklenmiş. Ben nereden bileyim şimdi birine eşek deyince 1 saat yiyip modlara deyince 1 ay yiyeceği mi?

@Ahmsef, bir sakin olmayı deneyebilirsiniz. Yazımda moderatörlere yapılan uyarı/cezaların caydırıcı olmadığını düşündüğümü belirttim. Üyelerle alakalı hiçbir şey söylemedim. Ayrıca birisine hakaret edince ceza alacağınızı bilmeniz gerekir.

Moderasyon Ekibi site düzenini bozduğunu düşündüğü herhangi bir konuda inisiyatif alabilir, buna dayanarak uyarı verebilir veya kullanıcıyı uzaklaştırabilir.

Kural 56. Kurallarda yer almayan bir kural varsa Moderasyon Ekibi inisiyatif alabiliyor bu konuda. Yapacak bir şey yok. Normalde birisine küfür etmenin cezası oldukça ağırdır, bir de moderatöre hakaret etmişsiniz. Bir sene banlanmanız gerekiyorken ban süreniz bir ay tutulmuş.

@Ahmsef, bir sakin olmayı deneyebilirsiniz. Yazımda moderatörlere yapılan uyarı/cezaların caydırıcı olmadığını düşündüğümü belirttim. Üyelerle alakalı hiçbir şey söylemedim. Ayrıca birisine hakaret edince ceza alacağınızı bilmeniz gerekir.

Kural 56. kurallarda yer almayan bir kural varsa moderasyon ekibi inisiyatif alabiliyor bu konuda. Yapacak bir şey yok. Normalde birisine küfür etmenin cezası oldukça ağırdır, bir de moderatöre hakaret etmişsiniz. Bir sene banlanmanız gerekiyorken ban süreniz bir ay tutulmuş.

Hakaret değil hocam uygunsuz kelime olmuyor mu eşek? Ayrıca ben çok fazla insana bu lafı kullandığımı hatırlıyorum forumda. Sadece mal dediğimde 1 saat yemiştim. Moderatörler gidip bu konuda serbest bırakıldığını görmüştüm. Yani adam 1 yıllık bile atabilir. Ama 1 saat de atabilir. Size gıcıklığı neyse o yani. Bunu gidip moderatörler açık olarak kullanıp herkese 1 yıl ban atabilir mesela.

@Ahmsef, o konu hakkında haklı olduğunuz için bir şey demeyeceğim. Sabit ceza süresinin olması gerekiyor. Bazı yerlerde adamına göre muamele olabileceği için sabit ceza süresinin olması gerekiyor.

Apple kategorisinde bir moderatör var ki resmen adam Apple fanboyu. 5 tane konu açtım hepsini reddeddi. Konuların ortak özellikleri "neden yeni Apple cihazlarını satın almalıyım". Kategorideki başlıklara ileti yazsan ayrı dert. Apple'a laf attın mı resmen açığını arıyor.
Apple ile ilgili 5 tane konu açtığınızı belirtmişsiniz ama sadece 1 konunuz görünüyor o da son açtığınız ancak tarafımızca onaylanmayan konunuz.

Sosyal'de iPhone vs Android karşılaştırması için tonlarca konu bulunduğundan ve iPhone vs Android konularında ciddi kavgalar çıktığından bu konular onaylanmamaktadır.

Arkadaşlar, doğru kişi sağ olsun kendisinin doğru olduğunu tekrardan kanıtladı ve bana bir saatlik ban attı :D Normalde pek takılmam ama kendisinin bunu okuması zevkli geliyor.
Siz bu konuda moderatörleri eleştirdiğiniz için değil kural ihlali yaptığınız için uyarı aldınız, düzeltelim. Uyarıyı veren moderatörle sizin bahsetmeye çalıştığınız moderatör aynı bile olmayabilir. :)

100 tane moderatör var. Linux, Android, Eğitim, Mizah ve Windows kategorilerindeki moderatörler çok iyiler mesela. İşlerini düzgün yapıyorlar. Ama Apple kategorisinde bir moderatör var ki resmen adam Apple fanboyu. 5 tane konu açtım hepsini reddeddi. Konuların ortak özellikleri neden yeni Apple cihazlarını satın almalıyım? Tarzı konulardı. Kategorideki başlıklara ileti yazsan ayrı dert. Apple'a laf attın mı resmen açığını arıyor.
Linux haricinde saydığınız kategorilerde kategori moderatörü bulunmuyor.
Apple kategorisinde de moderatör bulunmuyor. macOS moderatörlerini kastettiyseniz bilemem.

Ayrıca kategori moderatörleri konu onaylama göreviyle yükümlü değildir bunu da belirteyim.

Bence sevilmeyen şey aslında moderasyon ekibi değil, Technopat Sosyal'deki kurallar. Her ne kadar bunu kabul etmeseniz de veya kabul etmek istemeseniz de Technopat Sosyal kurallarını uyguluyoruz. Bizim görevimiz bu ve Technopat Sosyal kurallarını uygulamak zorundayız. Moderatörleri eleştirmek yerine kuralları eleştirebilirsiniz ki zaman zaman rapor sistemiyle uyarısına itiraz edip uyarı aldığı kuralı eleştirenler var ancak bu eleştiriyi moderatör okuyor sonuçta yani o kuralları koyan değil uygulayan kişi.

Moderatörlerin yaptığı eylemler zaman zaman farklı olabilir çünkü her moderatör aynı deneyime sahip değil. Size uyarı veren moderatör belki de uyarıyı verdiği zaman göreve başlayalı 1 hafta olmuştur, bunu bilemezsiniz. Hayatta hatasız kul olmaz, zaman zaman hatalar da yapılabilir. Gayet normal.

Moderasyon ekibi, yöneticiler tarafından denetlenmekte ve hatalı işlemler tespit edilip düzeltilmektedir.

Yeni konular

Geri
Yukarı