Molex (6 adet) fan anakarta nasıl bağlanır?

anilcaliskan

Kilopat
Makaleler
1
6 Adet Molex fan birbirine ve hepsi tek bir PSU Molex kablosuna bağlı fakat sürekli yüksek devirde çalışıyorlar ve bu yüzden ses oluyor. Bunları anakart üzerinden kontrol etmemin bir yolu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm fanları molex ile birbirine bağlayın. Ama PSU'ya bağlamayın. Sonra bir tane fanın 3 pin girişini anakartınızın Cha_fan\System_fan portuna takıp PWM portu kadar olmasa da fan hızını kontrol edebilirsiniz.

Anakartınız Asus ise biosta otomatik fan optimizasyon ayarını açın. Fanları 2 dakika kadar test edip otomatik hız ayarlaması yapıyor. Tavsiye ederim.

Selamlar aynı sorundan muzdaribim, çok fazla ses yapıyorlar, molex üzerinden 5V tarafına takarsanız gücü yarı yarıya düşüyor ve daha az yapıyor. Molexi kontrol edebileceğiniz herhangi bir cihaz da ben bulamadım..
Tüm fanlar molex ile birbirine bağlayın. Ama PSU'ua ya bağlamayın. Sonra bir tane fanın 3 pin girişini anakartınızın Cha_fan\System_fan portuna takıp PWM portu kadar olmasa da fan hızını kontrol edebilirsiniz.

Anakartınız Asus ise biosta otomatik fan optimizasyon ayarını açın. Fanları 2 dakika kadar test edip otomatik hız ayarlaması yapıyor. Tavsiye ederim.

Hocam molex olanları Anakarta bağlayamıyoruz zaten problem bu. :)

Selamlar aynı sorundan muzdaribim, çok fazla ses yapıyorlar, molex üzerinden 5V tarafına takarsanız gücü yarı yarıya düşüyor ve daha az yapıyor. Molexi kontrol edebileceğiniz herhangi bir cihaz da ben bulamadım..

Eğer ki fanlarda sadece molex bağlantısı varsa dediğiniz gibi 12v değil de 5v akım verebilirsiniz.
Ben fanlarda molexin yanında 3 pin bağlantısı da var sandım.

Son düzenleme:

Anakarta bağlayarak kontrol edebileceğim fanlar hangisi onuda tam olarak anlayamadım, yoksa 6 adet alacağım fan. Ben sıcaklığa göre CPU fanı gibi otomatik tepki vermelerinin daha iyi olacağını düşünüyorum. Oyun vs oynarken ses yapsın sorun yok ama tarayıcıda gezerken sinir bozuyor açıkçası. :)
Eğer ki fanlarda sadece molex bağlantısı varsa dediğiniz gibi 12v değil de 5v akım verebilirsiniz.
Ben fanlarda molexin yanında 3 pin bağlantısı da var sandım.
Maalesef ekstra bir bağlantı birimi yok fanlar üzerinde.

Geri
Yukarı