Molex ile LED bağlama

Yahu bu kadar kasmaya gerek yok. Güç kaynağın biraz iyiyse zaten o koruma işini halleder. Mesela ben RM750x kullanıyorum ve LED bağlarken yaptığım tek şey;
  1. Koçtaş'dan 2 metre kırmızı şerit LED aldım. (10 TL tuttu)
  2. Nalburdan da orta kalınlıkta zil pili, yalıtım bandı
  3. Sonra LED'leri kasaya yapıştırdım. Güzelce lehimledim, bantladım.
  4. Ucuna Molex soketi takıp doğru anakart

Bu kadar. Sonuç da bu;

Eki Görüntüle 207573

(Not: Alttakiler ışık sızması değil, oraya da LED yapıştırdım.)
Kısa ve öz. Benim güç kaynağım CM 750M 80Plus Bronz sertifikalı koruma görevi yapar mı? Bu arada elina sağlık mükemmel bir çalışma olmuş. Birde molexi nerede bulabilirim?

@TunahanTasliTR Doğru pek bir şey olmaz. PSU kısadevre anında akımı kesiyor genelde. 50cm için pek değmez. İlla bağlarım diyorsan 1A yeter. Sadece sigorta içindeki tel kopar, led çalışmaz. Sigortayı değiştirmen gerekir.

@TunahanTasliTR Doğru pek bir şey olmaz. PSU kısadevre anında akımı kesiyor genelde. 50cm için pek değmez. İlla bağlarım diyorsan 1A yeter. Sadece sigorta içindeki tel kopar, led çalışmaz. Sigortayı değiştirmen gerekir.
50cm örnek olarak yazdım :).

@Silinen üye @ibrahim zdemir benimle ilgilendiğiniz için ikinizde çok teşekkür ederim, çok sağolun. Son sorum bu molex kablosunu bakkallarda (bilgisayarcılarda) bulabilirmiyim?

Tek çipli metrede 0.4A çeker, 3 çipli metrede 30 led olanlar 0.8A, metrede 60 Led olanlar 1.5A çekermiş. Örn: 2 metre tek çipli led için 2*0,4=0.8A için, 1.5A
(çekeceği akımdan biraz fazla olması gerekiyor, yoksa atabilir, gerilim pek fark etmez 12V'tan yüksek olsun yeter,220V bile olabilir)

@TunahanTasliTR Yukarıda açıklamıştım hesabını, bulduğunuz değerin üstüne 1 ekleyin, ona göre alın.

Sigorta kullanmadan sadece 12V sarı-siyah molex kabloları lehimleyerek yaptım 6 aydır sorunsuz kullanıyorum kısa devre olmasın iyi lehim yaptır elektrik bandı ile sar kestiğin molexide tamamen sar hiç bi sıkıntı olmaz.
Tabi içim rahat etsin diyorsan camp sigorta bağla devreye yada ekstra 12 v adaptör ile kullan veyahutta anakart bağlantılı şerit ledler var onlardan al.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı