Molex kablosu nasıl bağlanır?

bugra94

Centipat
Daha fazla  
Aldığım kasada 3 adet fan var ve ilk 2 fotoğraftaki gibi girişleri var, sanırım Molex deniyormuş adına. Aldığım yarı modüler PSU'da da 3. fotoğraftaki gibi bir kablo var. Neyi nereye bağlamam gerekiyor? Elimdeki PSU kablosunun 4 pin girişini kullanarak anakartın fan kontrolcüsüne bağlayabilir miyim fanları?

1645483577867.png

1645483596915.png

1645483609190.png

Son fotoğraftaki PSU'dan çıkan kablomda aslında 4 pin bağlantısı olduğunu fark ettim ve onu anakarta taktım ancak fanlar hiç çalışmadı. Bunu yapıp aynı zamanda PSU'nun güç verdiği kısmı da PSU'ya takarsam bu sefer sistem hiç açılmıyor, kısa devre oluyor sanırım. Neyi yanlış yapıyor olabilirim?

Hocam o kabloda zaten güç var anakarta bağlayıp güç vermeyi denemişsin. O kablonun disket sürücüsüne güç vermek için olduğunu yazmıştım. Sakın onu takıp güç vermeye çalışma bir şeyleri yakabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam o kabloda zaten güç var anakarta bağlayıp güç vermeyi denemişsin. O kablonun disket sürücüsüne güç vermek için olduğunu yazmıştım. Sakın onu takıp güç vermeye çalışma bir şeyleri yakabilirsin.

Doğru, onun disket için olduğunu yazmıştınız unutmuşum. İnternette hiç Molex to 4-pin dönüştürücü bulamadım, ben de onun 4 pin olduğunu görünce onu deneyeyim demiştim. Mecbur attığınız gibi Molex to 3-pin dönüştürücü alıp PWM değil de DC modda kontrol edeceğim o zaman, eğer doğru anladıysam.

Evet hocam. PWM özelliği olmayan fanlar bu modda çalışmaz. DC olarak deneyin.

Evet hocam. PWM özelliği olmayan fanlar bu modda çalışmaz. DC olarak deneyin.

Teşekkürler, aklıma son bir soru daha takıldı. Benim fanlarda fixed RGB var, gücü PSU'dan değil de anakarttan verince bu RGB'ler yine yanar değil mi? (ışıkları kontrol edip değiştirmekten bahsetmiyorum, zaten değişme özelliği yok, sadece yansalar yeter bana)

Yanması gerekir hocam. Bunlar içinde oluyor. Bir de ayrı kablo beslemesi olanlar var. Onlar için anakart desteği veya uygun kontrolcü gerekiyor.

Yanması gerekir hocam. Bunlar içinde oluyor. Bir de ayrı kablo beslemesi olanlar var. Onlar için anakart desteği veya uygun kontrolcü gerekiyor.

Hocam bendeki fanlardan birisinin hem Molex hem 3pin bağlantısı var, 3pin ile anakarta bağlayıp Molex'i de ona bağlayınca kontrol edebiliyorum. Onun dışında şöyle bir alet buldum, Molex'leri lego gibi üst üste bağlayıp bunun ile anakarta bağlantısını yapabilmelisin.

Edit: Attığım ürünü değiştirdim.

Selamlar yeniden, bu kablonun aynısını aldım ancak fanların hiçbiri ne çalışıyor ne de ışıkları yanıyor. BIOS'ta System fanlar 0 RPM olarak gözüküyor. Anakartın 3 farklı fan girişi var üçüne de taktım sonuç aynı, Molex'lerin üçünü üst üste, sadece birini ve sadece ikisini deneyecek şekilde farklı kombinasyonlarda taktım, yine çalışmadı. Unuttuğum bir şey olabilir mi? Veya sorun ne olabilir?

Dosya Ekleri

• IMG_20220302_174728.jpg
    IMG_20220302_174728.jpg
    164,6 KB · Görüntüleme: 111
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, soketi bir yana kaydırıp deneyin. +12 ve - bağlantısını alsın. Görsel yardımcı olacaktır. Size gerekenler sadece + ve - pin.
Screenshot_20220302-210017.png

Hocam, soketi bir yana kaydırıp deneyin. +12 ve - bağlantısını alsın. Görsel yardımcı olacaktır. Size gerekenler sadece + ve - pin.
Eki Görüntüle 1320889

Hocam soket sadece 1 şekilde girebiliyor üzerindeki çentikten dolayı. Hem anakartta hem kabloda 3'lü kısımları denk gelecek ve başka şekilde takılmayacak biçimde ayarlamışlar. Şu Videoda'da gözüktüğü gibi:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sizde baştaki pin boş mu kalıyor yoksa ben mi yanlış görüyorum?

Yeni konular

Geri
Yukarı