MongoDB zor geliyor

533388

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba, az önce bir tane rest API yapıyordum(sadece ekleme kısmını tamamladım.) Ama nosql gerçekten beni zorlamaya başladı. Bir tane model oluşturdum ve her şey başarıyla çalıştı ama nedense gereksiz zorlandım. Bu durumu çözmek için biraz daha proje yapacağım, zor gelmesi normal mi sizler de ilk öğrenmeye başladığınız zamanlarda zorlanıyor muydunuz?

Aslında ben MySQL daha çok seviyorum ama mesela MongoDB'ninde kolaylığı tek tek sütun açmaya uğraşmıyorsun mesela senin attın posta veritabanın oluşmuş oluyor.

Ne yaptiginiza bagli, basit CRUD islemi yapip da zorlaniyorsaniz yeterli dokumantasyon okumadiginizdandir. Dogrudan Mongo'nun kendi dokumantasyonlarina bakmaniz gerek.

Ne yaptiginiza bagli, basit CRUD islemi yapip da zorlaniyorsaniz yeterli dokumantasyon okumadiginizdandir. Dogrudan Mongo'nun kendi dokumantasyonlarina bakmaniz gerek.
Dokümantasyonla alakalı değil de nested document formatındaki veri tipine henüz tam alışamadı sanırım @533388 ? O da bu aşamada pratik yaparak giderilebilecek bir sorun.

Dokümantasyonla alakalı değil de nested document formatındaki veri tipine henüz tam alışamadı sanırım @533388? O da bu aşamada pratik yaparak giderilebilecek bir sorun.

Aynen aslında birkaç örnek yaptım ve çok daha iyi anladım. Ayrica Express'teki model yapısını da inceledim biraz daha.

@533388 normaldir, alıştıkça gelişir. Mantıkları yakın aslında ama bazı şeyler mongoda daha zor gelebiliyor başlangıçta.
Aynen aslında birkaç örnek yaptım ve çok daha iyi anladım. Ayrica Express'teki model yapısını da inceledim biraz daha.

Sanırım Node ile kullanıyorsunuz mongoyu? Düz mongodb yerine mongoose kullanıyorsanız model açma falan var baya kafa karıştırıcı olabiliyor. Normalde mongodbde tam olarak olmayan şeyleri o ekliyor. Eğer öyleyse çok daha normal.

@533388 normaldir, alıştıkça gelişir. Mantıkları yakın aslında ama bazı şeyler mongoda daha zor gelebiliyor başlangıçta.

Sanırım Node ile kullanıyorsunuz mongoyu? Düz MongoDB yerine mongoose kullanıyorsanız model açma falan var bayağı kafa karıştırıcı olabiliyor. Normalde MongoDB'de tam olarak olmayan şeyleri o ekliyor. Eğer öyleyse çok daha normal.

Evet mongoose kullanıyorum.

Geri
Yukarı