Monitör aldıktan sonra yapılması gerekenler neler?

mr.74

Centipat
Daha fazla  
Daha öncesinde bir laptop kullanıcısıydım ilk kez masaüstü sistem aldım dün son kalan monitörü de sipariş ettik ama bilgim az o yüzden sizlere danışmak istiyorum bazı sorularım var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler. Aldığımız monitör: Pazarama biz 5.034 TL'ye falan aldık.
1- Monitörü kasaya hangi kablo ile bağlamak daha doğru? HDMI mı yoksa display mi?
2- Monitörler anladığım kadarıyla en problemli çıkma olasılığına sahip parçalardan biri. Sanırım ghosting, ölü pixel sorunları çokça karşılaşıyor (başka ne sorun olma olasılığı var bilmiyorum başka varsa söylemeniz güzel olur) bu sorunların olup olmadığını hangi sitelerden kontrol edebilirim? Karışmaması için direk doğru sitenin linkini atarsanız sevinirim.
3- Görüntü ayarları falan oluyormuş sanırım onu nasıl yapabilirim? Ve bunun hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?
5- Hz ayarını nereden, nasıl yapıyoruz?
4- Bayadır bilgisayarlar ile uğraşmıyorum doğru kapatmayı da unuttum hâliyle. Kasadan mı monitörden Windows üzerinden mi kapatmalıyım?
Aklıma gelenler bunlar sizin ilk kez masaüstü kullanacak birinin bilmesi gerektiğini düşündüğünüz şeyler varsa söylemeniz güzel olur. Teşekkürler.

Son düzenleme:
DisplayPort daha iyi olacaktır.
Ölü piksel testi ve ghosting testi yap (YouTube yaz bir sürü çıkar).
Görüntü ayarları dediğin şey renk ayarları vs ise monitörden yapman gerekecek.
Hz ayarını Windows'ta ayarlar>ekran>gelişmiş ekran ayarlarında bulabilirsin.
Windows'u kapat yeter.

1- DP daha iyi olur.
2- TestUFO: Ghosting
Ayrıca dead pixel test diye aratıp full ekranda ölü pixel var mı diye bakabilirsin.
3-Monitörün RTINGS'de varsa renk profilini indirip uygulayabilirsin, veya internette aratıp bulabilirsin. Elle yapsan d olur renk ayarını ama sana kalmış.
5- Ekran kartı sürücünü kurduktan sonra ayarlarından yapabilirsin, Nvidia GPU için, masaüstüne sağ tık>Nvidia denetim masası.
4- Windows'tan kapat veya güç düğmesine 1 kez bas, kendin windows'tan kapatırsan daha iyi olur en azından işini bitirip uygulamaları kapatır sonra PC'yi kapatırsın.

1- DP daha iyi olur.
2- TestUFO: Ghosting
Ayrıca dead pixel test diye aratıp full ekranda ölü pixel var mı diye bakabilirsin.
3-Monitörün RTINGS'de varsa renk profilini indirip uygulayabilirsin, veya internette aratıp bulabilirsin. Elle yapsan d olur renk ayarını ama sana kalmış.
5- Ekran kartı sürücünü kurduktan sonra ayarlarından yapabilirsin, Nvidia GPU için, masaüstüne sağ tık>Nvidia denetim masası.
4- Windows'tan kapat veya güç düğmesine 1 kez bas, kendin windows'tan kapatırsan daha iyi olur en azından işini bitirip uygulamaları kapatır sonra PC'yi kapatırsın.
3. Maddede dediğiniz şey çok mu önemli yoksa öyle kullansam olur mu?
Ve benim sormayı unuttuğum ama önerdiğiniz şeyler var mı?

3. Maddede dediğiniz şey çok mu önemli yoksa öyle kullansam olur mu?
Ve benim sormayı unuttuğum ama önerdiğiniz şeyler var mı?
Aldığın gibi kullansan da hiç sıkıntı olmaz, zaten renklerin doğruluğunun çok önemli olduğu bir işi (grafik dizayn, çizim vs.) bu monitörde yapmayacaksındır büyük ihtimalle.

Daha sıcak veya soğuk renk profili tercih edersen bunu monitör üzerinden fiziksel olarak ayarlayabilirsin, sana kalmış. Ama geldiği gibi kullan derim, yeterli olacaktır.

Aldığın gibi kullansan da hiç sıkıntı olmaz, zaten renklerin doğruluğunun çok önemli olduğu bir işi (grafik dizayn, çizim vs.) bu monitörde yapmayacaksındır büyük ihtimalle.

Daha sıcak veya soğuk renk profili tercih edersen bunu monitör üzerinden fiziksel olarak ayarlayabilirsin, sana kalmış. Ama geldiği gibi kullan derim, yeterli olacaktır.
Tamamdır hocam teşekkürler.

Işık sızması, ölü pixel, ghosting, driver kontrolü, renk ayarı, Hz ayarı, panelde sorun var mı kontrol edilmeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı