Monitör alırken nelere dikkat edilmeli?

Bütçe
2000-3000

451827

Decapat
Esenlikler dilerim, başlıktan da anlaşılabileceği üzere ben bir monitör satın almak istiyorum ancak monitörler hakkında hiçbir bilgim yok. Bilgisayarımı almış olduğum 21 Ocak 2022'den beri duvarımdan söktüğüm televizyonumu kullanıyorum. Bilgisayar için yalnızca 8000 TL bütçem vardı ve ben de tamamını kasa için harcadım. Şu anda monitör yerine kullanmış olduğum televizyonumun ekranı 1360x768 çözünürlüğünde ve 60 Hz. Yakın mesafeden bakmak durumunda olduğum televizyonum gözlerimi çokça yoruyor. Ben de kendime bir monitör satın almaya karar verdim. Bahsettiğim üzere monitörler hakkında bilgi sahibi değilim, bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Monitörün sıfır ya da ikinci el olması fark etmez, temiz olsun yeter. 60 Hz bana akıcı geliyor ama daha üstü olursa da daha iyi olur tabii. Bir de en az 1920x1080 olursa yine güzel olur. Monitörü oyun oynama amacıyla kullanacağım. Bahsettiğim özelliklere sahip iyi ve beni uzun bir süre götürecek bir monitör için sizin öneriniz ne olur? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Oynadığın oyuna göre değişir. Hikayeli oyun oynuyorsan IPS monitörler, rekabetçi oynuyorsan TN panel monitörler tercih olmalı. Zaten günümüzde çoğu monitörler Full HD çözünürlüğü destekliyor. En düşük 144 hz ve 24" alırsan FPS için iyi olur. Hikayeli oyun oynuyorsan yine 144 hz'den aşağısını alma, monitör inc'i de tercihe göre 24'ten yüksek olabilir.

Esenlikler dilerim, başlıktan da anlaşılabileceği üzere ben bir monitör satın almak istiyorum ancak monitörler hakkında hiçbir bilgim yok. Bilgisayarımı almış olduğum 21 Ocak 2022'den beri duvarımdan söktüğüm televizyonumu kullanıyorum. Bilgisayar için yalnızca 8000 TL bütçem vardı ve ben de tamamını kasa için harcadım. Şu anda monitör yerine kullanmış olduğum televizyonumun ekranı 1360x768 çözünürlüğünde ve 60 Hz. Yakın mesafeden bakmak durumunda olduğum televizyonum gözlerimi çokça yoruyor. Ben de kendime bir monitör satın almaya karar verdim. Bahsettiğim üzere monitörler hakkında bilgi sahibi değilim, bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Monitörün sıfır ya da ikinci el olması fark etmez, temiz olsun yeter. 60 Hz bana akıcı geliyor ama daha üstü olursa da daha iyi olur tabii. Bir de en az 1920x1080 olursa yine güzel olur. Monitörü oyun oynama amacıyla kullanacağım. Bahsettiğim özelliklere sahip iyi ve beni uzun bir süre götürecek bir monitör için sizin öneriniz ne olur? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hertz değeri, çözünürlüğü, gecikme değeri ve panel tipi önemlidir benim düşüncem.

Hz, gecikme süresi ve paneli çok önemli. Va panellerin kontrast oranı çok iyidir ama çoğunlukla ghost etkisi yaratır ama bazı markaların bunu önleyen teknolojileri var. Tn paneli performans bakımından çok iyidir ama renk doğruluğu berbattır. Ips panel iserenk doğruluğu en iyi olanıdır ama va ve ıps nin performansı da tn den düşüktür hz bakımından vb. Benim tavsiye fast ıps dir. Hem performansı iyiyken hem de renk doğruluğu iyidir ama doğal olarak daha pahalı, ayrıca benim bahsettiğim 165 Hzlik fast ıps almanın pek anlamı yok mesela
Dell Alienware 2560x1440 280hz fast ıps bir monitörü var ve tam bir canavar çünkü çözünürlük arttıkça hz düşer ama bu modelle alienware diğer markalara fark atmış. Fiyatı 20000-18000 tldir. Aynı özelliklere sahip olan çok az monitör var ve fiyatları 30000 40000 lira falan. Yanlışlarımı düzeltirseniz sevinirim. İyi forumlar

Hz, gecikme süresi ve paneli çok önemli. Va panellerin kontrast oranı çok iyidir ama çoğunlukla ghost etkisi yaratır ama bazı markaların bunu önleyen teknolojileri var. Tn paneli performans bakımından çok iyidir ama renk doğruluğu berbattır. Ips panel iserenk doğruluğu en iyi olanıdır ama va ve ıps nin performansı da tn den düşüktür hz bakımından vb. Benim tavsiye fast ıps dir. Hem performansı iyiyken hem de renk doğruluğu iyidir ama doğal olarak daha pahalı, ayrıca benim bahsettiğim 165 Hzlik fast ıps almanın pek anlamı yok mesela
Dell Alienware 2560x1440 280hz fast ıps bir monitörü var ve tam bir canavar çünkü çözünürlük arttıkça hz düşer ama bu modelle alienware diğer markalara fark atmış. Fiyatı 20000-18000 tldir. Aynı özelliklere sahip olan çok az monitör var ve fiyatları 30000 40000 lira falan. Yanlışlarımı düzeltirseniz sevinirim. İyi forumlar
Ama 280 Hz verebilecek bir sistem değil ise 144 Hz vb daha iyi olur

Esenlikler dilerim,

Monitör seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli özellikler şunlardır:

• Ekran boyutu: Monitörün boyutu, ekrandaki görüntünün ne kadar büyük görüneceğini belirler. Oyun oynamak için en az 24 inçlik bir monitör önerilir.
  • Çözünürlük: Çözünürlük, ekrandaki görüntünün ne kadar net görüneceğini belirler. Oyun oynamak için en az 1920x1080 (Full HD) çözünürlüğe sahip bir monitör önerilir.
  • Yenileme hızı: Yenileme hızı, ekranın saniyede kaç kez yenileneceğini belirler. Yenileme hızı ne kadar yüksek olursa, görüntü o kadar akıcı olur. Oyun oynamak için en az 60 Hz yenileme hızına sahip bir monitör önerilir.
  • Tepki süresi: Tepki süresi, ekrandaki bir pikselin bir renkten diğerine ne kadar hızlı geçeceğini belirler. Tepki süresi ne kadar düşük olursa, görüntü o kadar net olur. Oyun oynamak için en az 5 ms tepki süresine sahip bir monitör önerilir.
Bu özelliklere göre, size önerebileceğim birkaç monitör modeli şunlardır:

• Dell P2422H: 24 inç, 1920x1080, 60 Hz, 5 ms, IPS panel
  • Acer Nitro VG240Y: 24 inç, 1920x1080, 75 Hz, 1 ms, IPS panel
  • MSI Optix G241: 24 inç, 1920x1080, 144 Hz, 1 ms, VA panel
Bu monitörler, bütçenize uygun ve oyun oynamak için iyi özelliklere sahip modellerdir.

Eğer daha yüksek bir yenileme hızına sahip bir monitör istiyorsanız, AOC 24G2: 24 inç, 1920x1080, 144 Hz, 1 ms, IPS panel modelini de değerlendirebilirsiniz.

Monitör satın alırken, mutlaka monitörü kendiniz görmenizi ve test etmenizi tavsiye ederim. Böylece, monitörün size uygun olup olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Umarım bu bilgiler yardımcı olmuştur. İyi günler dilerim

Yeni konular

Geri
Yukarı