Monitör alırken nelere dikkat edilmeli?

Monitör alma amacınız nedir?
Söylerseniz daha iyi şekilde yardımcı olabiliriz.😀

CS:GO gibi oyunlar oynar mısınız?

Çoğunlukla oyun oynamam genellikle kullandığım şeyler.

YouTube.
Edit (programı bulunmuyor)
Photoshop(programı bulunmuyor)
Sohbet.
Çok nadiren 1 saat oyun oynuyorum. Oda FPS oyununda 1 ranked ya da Minecraft'ta saçma sapan şeyler inşa ediyorum.

Çözünürlük en az 1920 X 1080 olmalı.
Photoshop kullanıyorsanız IPS panel daha iyi renk kalitesi sunar.
27 inch monitörde çizim yapmanız daha rahat olur.

Öncelikle monitörün paneline bakın hocam istisnaları saymazsak 3 farklı panel türü var.

TN panel: FPS oyunları içindir hızlıdır ve renkleri kötüdür.

VA panel: Ortalama monitörlerde kullanılan panel tipidir renkleri TN e göre daha iyidir.

IPS panel: Bu panel hikayeli oyunlar oynayan için biçilmiş kaftandır hocam renkleri en doğru ve canlı veren monitör olmasına karşılık ghosting, IPS glow, ölü piksel gibi kronik sorunları vardır bu terimleri internetten bulabileceğinizi düşünüyorum.

O zaman panelimize karar verdik diyelim şimdi sırada ms faktörü var.

1,2 ms monitörler seçmeye dikkat edin derim daha yukarısı geçime hissi yaratabilir özellikle rekabetçi oyunlar oynuyorsanız kesinlikle 1 ms ve altı tercih edin.

Dipnot: TN panel monitörler 0,4 mslere kadar düşebilmektedir.

Asıl önemli durumlardan birisi ise Hertz meselesi.

Hertz sizin saniyede görebileceğiniz kare sayısıdır yani bir oyunda 60 FPS alıyorsanız 144 Hz monitör kullanmanın bir önemi yoktur çünkü siz sadece 60 FPS görebilirsiniz o an veya 144 FPS almanız durumunda 60 Hz'lik bir monitör kullanıyorsanız sadece 60 kare görebilirsiniz.

Standart monitörler 60 Hz Gaming monitör adıyla geçen modeller ise çoğunlukla 144 veya 165 hzdir ve bütçe arttıkça bu 360'lara kadar uzanır.

Ortalama bir oyuncuya 144 Hz yeterlidir.

Bayağı bir uzun oldu eğer dikkatli okursanız anlayabileceğinizi düşünüyorum elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım.

Monitörün 1080p ve üstü olmasına dikkat edin.

Öncelikle monitörün paneline bakın hocam istisnaları saymazsak 3 farklı panel türü var.

TN panel: FPS oyunları içindir hızlıdır ve renkleri kötüdür.

VA panel: Ortalama monitörlerde kullanılan panel tipidir renkleri TN e göre daha iyidir.

IPS panel: Bu panel hikayeli oyunlar oynayan için biçilmiş kaftandır hocam renkleri en doğru ve canlı veren monitör olmasına karşılık ghosting, IPS glow, ölü piksel gibi kronik sorunları vardır bu terimleri internetten bulabileceğinizi düşünüyorum.

O zaman panelimize karar verdik diyelim şimdi sırada ms faktörü var.

1,2 ms monitörler seçmeye dikkat edin derim daha yukarısı geçime hissi yaratabilir özellikle rekabetçi oyunlar oynuyorsanız kesinlikle 1 ms ve altı tercih edin.

Dipnot: TN panel monitörler 0,4 mslere kadar düşebilmektedir.

Asıl önemli durumlardan birisi ise Hertz meselesi.

Hertz sizin saniyede görebileceğiniz kare sayısıdır yani bir oyunda 60 FPS alıyorsanız 144 Hz monitör kullanmanın bir önemi yoktur çünkü siz sadece 60 FPS görebilirsiniz o an veya 144 FPS almanız durumunda 60 Hz'lik bir monitör kullanıyorsanız sadece 60 kare görebilirsiniz.

Standart monitörler 60 Hz Gaming monitör adıyla geçen modeller ise çoğunlukla 144 veya 165 hzdir ve bütçe arttıkça bu 360'lara kadar uzanır.

Ortalama bir oyuncuya 144 Hz yeterlidir.

Bayağı bir uzun oldu eğer dikkatli okursanız anlayabileceğinizi düşünüyorum elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım.

Aradığım cevap bu sanırım. Teşekkürler.
Animasyon ile uğraşacaksanız herz ve ms değerleride önemlidir.

Yok hocam pek animasyon ile uğraşmıyordum. Zamanında Lenovo bir laptop vardı işlemcisi kötü olduğu için (ekran kartı yoktu) bende edit ve Photoshop'u öğrenmeye başlamıştım. Editte ortayım fakat Photoshop'u tam öğrenemedim.
Hocalarım Samsung Odyssey G3 24” alınır bir model mi?

Son düzenleme:
Aradığım cevap bu sanırım. Teşekkürler.

Yok hocam pek animasyon ile uğraşmıyordum. Zamanında Lenovo bir laptop vardı işlemcisi kötü olduğu için (ekran kartı yoktu) bende edit ve Photoshop'u öğrenmeye başlamıştım. Editte ortayım fakat Photoshop'u tam öğrenemedim.
Hocalarım Samsung Odyssey G3 24” alınır bir model mi?

Çok fazla ghosting varmış önermem bütçe söyleyin öneri yapalım.

2500 TL'yi geçmesin.

Bir de hocam ghosting nedir?

Ekranda oluşan gölgelenme duru mudur hocam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodaki olay 4:34

2500 TL'yi geçiyor fakat kendi kullandığım monitörü önerebilirim ghosting seviyesi yok denecek kadar az, renkler canlı hem de Amazon Türkiye garantili.

Geri
Yukarı