Monitör almak vs İşlemci değiştirmek

Bütçe
3500

Spitonex

Centipat
Daha fazla  
RAM
16
Anakart
asus h110 m-k
Ekran kartım RX 6500 XT, işlemcim i5-6402P. Oyunlarda FPS'imden pek memnun değilim. Sizce monitörümü 60Hz'den 144 Hz'e mi yükselteyim yoksa işlemcimle anakartımı mı değiştireyim? Monitör yazma sebebim arkadaşım monitör al en azından akıcı gelir daha iyi olur falan dedi. Ne tavsiye edersiniz hocam?

Ekran kartım RX 6500 XT, işlemcim i5-6402P. Oyunlarda FPS'imden pek memnun değilim. Sizce monitörümü 60Hz'den 144 Hz'e mi yükselteyim yoksa işlemcimle anakartımı mı değiştireyim? Monitör yazma sebebim arkadaşım monitör al en azından akıcı gelir daha iyi olur falan dedi. Ne tavsiye edersiniz hocam?
Şuanda kaç FPS alıyorsunuz?

Büyük ihtimalle darboğaz vardır sistemde işlemciniz ekran kartına göre o yüzden FPS'den memnun olmamanız normal bende Ryzen 3 3200G ile kullanıyordum işlemci değiştim çok fark etti ama bu dönemde 144hz monitörde şart eğer bütçe varsa şimdilik işlemcinizi satıp üstüne bir miktar para ekleyip en azından bir İ5 7400 veya i5 6600K falan alsanız ileride anakart ve işlemciyi satıp yeni sağlam bir işlemci almak daha mantıklı olabilir.

Şimdi şöyle ekran kartınız güzel hocam işlemciyi değiştirirseniz güzel FPS'lere çıkarsınız ama bunun pek anlamı olmayacak çünkü monitör 60Hz olduğu için 60FPS'den başka bir şey görmeyeceksiniz. Eğer oynadığınız oyunlardaki FPS'iniz şu an 144'ü geçiyorsa bence monitör alın geçmiyorsa işlemciyi değiştirin ama imkanınız varsa ikisini de değiştirirseniz iyi olur darboğaz olabilir sisteminizde.

Bütçe kısıtlı ise önce monitörü, ilerde işlemci anakart ram değiştirirsiniz. Çünkü Monitörler diğer bileşenlere göre daha yavaş bir gelişim içinde. Atıyorum bugün işlemci anakartı değiştirdiğiniz paraya, seneye belki bir üst modellerini alma şansınız olabilir.

Geri
Yukarı