Monitör Boyutu ve Çözünürlüğü FPS'i Etkiler mi?

technofan

Kilopat
Daha fazla  
AMD A8 7600 işlemcim ve RX 460 ekran kartım var. 27" ve 1080P monitörde işlemci ekran kartını besleyemediği için FPS düşmesi yaşıyorum. 19" ve 900P bir monitörüm de var. Eğer bu monitöre geçersem FPS düşmesi ortadan kalkar mı? Eğer kalkarsa ona göre VGA'dan DVI'a dönüştürücü alacağım (2×4 1600MHz Corsair RAM mevcut).

Son düzenleyen: Moderatör:
Boyutu değil çözünürlüğü etkiler. İşlemci ekran kartını besleyemiyorsa düşük çözünürlüklü monitöre geçmek sorununa çözüm olmaz, işlemci yükseltmeniz gerekiyor. Çözünürlük düşerse ekran kartına binen yük azalır ve FPS artabilir fakat oynanan oyun ve görüntü ayarlarına göre durum değişiklik gösterebilir. Sizin durumunuzda bu bir çözüm değil.

AMD A8 7600 işlemcim ve RX 460 ekran kartım var. 27" ve 1080P monitörde işlemci ekran kartını besleyemediği için FPS düşmesi yaşıyorum. 19" ve 900P bir monitörüm de var. Eğer bu monitöre geçersem FPS düşmesi ortadan kalkar mı? Eğer kalkarsa ona göre VGA'dan DVI'a dönüştürücü alacağım (2×4 1600MHz Corsair RAM mevcut).
FPS düşmesi tam tersine daha da artacaktır. İşlemci değiştirmek tek çözüm gibi duruyor.

Boyutu değil çözünürlüğü etkiler. İşlemci ekran kartını besleyemiyorsa düşük çözünürlüklü monitöre geçmek sorununa çözüm olmaz, işlemci yükseltmeniz gerekiyor. Çözünürlük düşerse ekran kartına binen yük azalır ve FPS artabilir fakat oynanan oyun ve görüntü ayarlarına göre durum değişiklik gösterebilir. Sizin durumunuzda bu bir çözüm değil.
Bu konuda benimde merak ettiğim bir nokta var. Mesala RTX 2080 Tİ var diyelim ve bunun yanında i5 4690 işlemci olsun. İşlemci bu ekran kartını nasıl darboğaz yapar, bu bize nasıl yansır? Yani normalde 150 FPS alırken, bu şekilde 80-90 FPS mi alınır yoksa sürekli FPS düşüşleri şeklinde mi yansır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuda benimde merak ettiğim bir nokta var. Mesala RTX 2080 Tİ var diyelim ve bunun yanında İ5 4690 işlemci olsun. İşlemci bu ekran kartını nasıl darboğaz yapar, bu bize nasıl yansır? Yani normalde 150 FPS alırken, bu şekilde 80-90 FPS mi alınır yoksa sürekli FPS düşüşleri şeklinde mi yansır?
Hem daha düşük FPS alırsın hem de FPS drop yaşarsın. Kısacası iyi bir şey olmaz.

Bu konuda benimde merak ettiğim bir nokta var. Mesala RTX 2080 Tİ var diyelim ve bunun yanında İ5 4690 işlemci olsun. İşlemci bu ekran kartını nasıl darboğaz yapar, bu bize nasıl yansır? Yani normalde 150 FPS alırken, bu şekilde 80-90 FPS mi alınır yoksa sürekli FPS düşüşleri şeklinde mi yansır?
Senin ekran kartını yorman gerekiyor ki işlemcin sıkıntıya girmesin. Eğer sen 900p ye geçersen RX460 boşa çıkacak ve işlemcine yük binecek sonuç biraz farklı olsada iyi bir şey bekleme. Bence şu an indirimler varken de anakart ve işlemcini değiştirmelisin bütçen varsa tabi.

Ekran kartınızın ilgili çözünürlükteki aldığı FPS'yi araştırın. Eğer sizdeki FPS, normalin altında ise işlemcinin arttırılması gerekiyor demektir düşünüyorum.

Fps daha fazla nasıl düşebilir ? Ben ekran kartı yokken yani sadece işlemcinin içindeki grafik birimini kullanırken büyük monitörden küçük monitöre geçince daha fazla fps almıştım. Şimdi neden daha az fps alırım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı