Monitör çözünürlüğünün FPS'e etkisi var mıdır?

Fear77

Hectopat
Yeni PC topladım ve ekran kartım 1080P destekliyor ancak monitörüm eski ve 1080P desteklemiyor. Hatta bazı oyunlarda "out of range" hatası veriyor, bunu da oyunun settings dosyasından düzeltmek zorunda kalıyorum. Montiör çözünürlüğünün FPS'ye etkisi var mıdır acaba? Herhangi bir takılmaya falan sorun olabilir mi? Veya oyun akıcılığını keskinleştirmeleri falan bozabilir mi? Mevcut monitörüm 1680X1050 çözünürlüğünde ve yeni bir monitör almayı düşünüyorum.

Not: MS veya HZ gibi değerler hakkında bilgim var bunların etkisi olduğunu biliyorum ancak ben genelde storyli oyunları oynuyorum.
Monitör önerisi yapabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
2K 60Hz ya da 75Hz al, ekran kartın nedir? Hz, ms hikaye türü oyunlarda ideal yerde kalmalı ama görüntü çok güzel olsun istenildiğinde 2K'ya geçmek hikaye türü oyunlar için çok zevkli olur. Ve evet 2kya geçersen fps düşer genelde 1080p'ye göre sistemden sisteme degişir

Yeni PC topladım ve ekran kartım 1080P destekliyor ancak monitörüm eski ve 1080P desteklemiyor. Hatta bazı oyunlarda "out of range" hatası veriyor, bunu da oyunun settings dosyasından düzeltmek zorunda kalıyorum. Montiör çözünürlüğünün FPS'ye etkisi var mıdır acaba? Herhangi bir takılmaya falan sorun olabilir mi? Veya oyun akıcılığını keskinleştirmeleri falan bozabilir mi? Mevcut monitörüm 1680X1050 çözünürlüğünde ve yeni bir monitör almayı düşünüyorum.

Not: MS veya HZ gibi değerler hakkında bilgim var bunların etkisi olduğunu biliyorum ancak ben genelde storyli oyunları oynuyorum.
Monitör çözünürlüğü düştükçe işlemciye yük biner genelde de FPS artar. Bir de monitör önerisi için yeni konu açsanız daha iyi olur. Bütçe de belirtmemişsiniz zaten.

2K 60Hz ya da 75Hz al, ekran kartın nedir? Hz, MS hikaye türü oyunlarda ideal yerde kalmalı ama görüntü çok güzel olsun istenildiğinde 2K'ya geçmek hikaye türü oyunlar için çok zevkli olur. Ve evet 2kya geçersen FPS düşer genelde 1080P'ye göre sistemden sisteme degişir.

MSI RX 570 armored 4 GB OC Edition.

Sistem özeliklerini yazmamışım kusura bakmayın.

Sistem özelikleri:
-Anakart: MSI B450-A PRO Max.
-Işlemci: Ryzen 3 3200G.
-Ekran kartı: MSI RX 570 armored 4 GB OC Edition.
-RAM: G.Skill 8 GB 3000MHz.
-Kasa: Rampage X-horse bronz Plus 600W real.

Geri
Yukarı