Monitörün FPS'e etkisi var mı?

Fearoot88

Kilopat
Birisinden duymuştum, i3 6098P işlemci ve GTX 1050 darboğaz yapar mı? Alacağım monitör bütçem yetmediği için eski bir monitör olacak, darboğaza etkisi var mı monitörün?

Yapmaz.

Monitörün tipi veya büyüklüğü etkilemez. Etken faktör çözünürlüktür.
Bugün aktifsiniz galiba heryerde görüyorum sizi.
darboğaza etkisi var mı monitörün?
Çözünürlük düştükçe yük işlemciye, yükseldikçe, arttıkça yük ekran kartına biner. Ayrıca işlemciniz gayet iy. GTX 1050ti ile de kullanılabilir. Yani darboğaz yaşamassınız.

Evet var ancak bildiğin şekilde değil.

Hertz değeri yüksek monitörde daha fazla FPS görebiliyorsun, bu sefer oyuna daha fazla odaklanıyor, daha çok zevk alıyor ve daha iyi bir görüntü elde ediyorsun. Zaten 75 veya 144 Hz çoğu monitörün kalitesi düz bir monitörden daha güzel olacaktır. Panelin etkisi de var onu da unutmamak lazım.

FPS artışı elbet yapmaz ama iyi bir monitör'de hertz değeri yüksek ise daha fazla FPS ekranda görüntülenebilir. Yoksa 60Hz bir monitörde 300 FPS almanın pek bir mantığı yok.

Örneğin, eğer televizyonun 4K ya da 8k çözünürlüğe sahipse ancak kanal 1080 çözünürlükte yayın yapıyorsa, yayın kalitesinin düşük olması nedeniyle tam performans alamayacaksın. Aynı şekilde yayın yapan kanal 4K çözünürlük veriyorsa ve televizyonun 1080p çözünürlük destekliyorsa, yine tam verim alamayacaksın. Buna bilgisayar - monitör ilişkisi üzerinden uyarlama yapabilirsin. Kasan istersen toplamda 30.000TL değerindeo lsun, atmosferik ve grafikelri enfes bir oyun oynuyorsan, çöp torbası tonlu 60FPS TN panel monitöründen tam verim alamayacaksın, en azından hem FPS, hem de renk gerçekliği bakımından.

Aynı işlemciden bende vardı ben satıp İ3 9100f geçtim de rahatladım. 1050ti ile pubgde az da olsa darboğaz yapardı bu işlemci. İşlemciye yük binen oyunlarda darboğaz olabilir 1050 ile

Bilgisayarınızın üreteceği görüntünün kalitesi ve hızı, monitöre bağlı değildir. Monitör, kendi yetenekleri dahilinde kablidan kendisine gonderilen görüntüyü görüntüler sadece.

Ancak seçtiğiniz işlemci, oyun oynayacaksınız alınacak bir işlemci değil. Ancak güncelliğini kaybetmiş oyunlarda işe yarar performans verebilir. O da hepsinde değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı