Monitör dahil 8000 TL sistem önerisi

Bütçe
5800

ktlcn

Femtopat
Yer
Ordu
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Arkadaşlar merhabalar direkt konuya dalıyorum. Kasa için 5500-6000 civarı monitör için ise Max 1800 civarı bir bütçem var. Pek Online oyun oynayan biri değilim genellikle klasik Single Player oyunlar, strateji vs oynarım yakın dönemde çıkan oyunları da çok sıkıntı yaşamadan oynamak istiyorum işten vakit buldukça. Oyun harici de basit photoshoptur mix-mastering vb müzikle alakalı programlar kullanırım. Kasayı Vatan'dan toplatmak durumundayım kendim toparlayacak bilgi ve beceriye sahip değilim lütfen orada olmayan parçalardan önermeyiniz. Monitör her yerden olabilir. Ben bir sistem oluşturdum sadece kasa ve PSU konusunda çok kararsızım açıkçası PSU mümkün olduğunca kaliteli almak istiyorum. İleri de mesela Ryzen 7 RTX2070 gibi bir sisteme yükseltmek istiyorum. Sistemim şu:

Anakart: MSI B450M-A PRO MAX AM4 AMD Ryzen DDR4 4133MHz (O.C.) M.2 USB3.2 Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 Soket AM4 3.4GHz - 3.6GHz 16MB 65W 12nm İşlemci fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

RAM: CORSAIR 16GB (1x16GB) Vengeance Siyah DDR4 3000MHz CL16 Single Ram fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

SSD: Crucial 480GB BX500 Serisi Sata 6.0Gb/s 3D NAND SSD (Okuma 540MB / Yazma 500MB) fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Kasa: CORSAIR CARBIDE SERİSİ SPEC-DELTA RGB FANLI MidT ATX SİYAH OYUNCU KASASI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Kasalardan bu mantıklı geldi ama hiçbir fikrim yok. Ön paneli mesh olsun fan sayısı yeterli olsun istiyorum. Sağlam PSU'lu varsa kasa+PSU birleşik de alabilirim.

Ekran kartı: ASUS TUF GeForce GTX1660 6GB GDDR5 192Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

SAPPHIRE RADEON™ RX 5500 XT PULSE GDDR6 8GB 128Bit AMD Radeon Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

MSI RADEON RX 5500 XT MECH 8GB OC GDDR6 128Bit DX12 AMD Radeon Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Sapphire RX590 PULSE 8GB GDD5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

ASUS GeForce GTX1660 DUAL EVO 6GB GDDR5 192Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

ASUS TUF GeForce GTX1660 OC 6GB GDDR5 192Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Ekran kartı konusunda GTX1660 düşünüyordum ama G-SYNC olayı varmış sanırım G-SYNC monitörler çok pahalı geldi bana o yüzden RX 5500 XT'ye mi yöneleyim diye düşündüm ya da RX590. testlerine falan baktım performansları yakın geldi ama çok bilgim yok sizin önerdiğinizi alacağım.

Güç kaynağı: PSU konusunda hiçbir fikrim yok. İleri de daha güçlü parçalarla upgrade ederim diye yüksek Watt almak istiyorum. PSU konusunda özellikle @Lian La-Fey üstat bilgili ondan yardım bekliyorum :) teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
O fiyata o sisteme R5 1600 kesinlikle alma. Vatan'dan OEM almak parca parca almakdan daha mantıklı ama ekleme cıkarma olmaması dezavantaj.

Alman gereken kasa bence bu. Vatan şart demişsiniz yeni gördüm kusura bakmayın.

O fiyata o sisteme R5 1600 kesinlikle alma. Vatan'dan OEM almak parca parca almakdan daha mantıklı ama ekleme cıkarma olmaması dezavantaj.
Performansına göre en uygun işlemci o diye düşündüm. Yoksa ben de fazlasını almak isterim. r5 2600 nasıl peki?
Ram için 1x16 single ram değilde 2x8 tercih etseniz daha iyi olmaz mı?
Diye düşünüyorum.
Farkı nedir hocam ikili olmasının?

Performansına göre en uygun işlemci o diye düşündüm. Yoksa ben de fazlasını almak isterim. R5 2600 nasıl peki?

Farkı nedir hocam ikili olmasının?

İkili olursa çok daha fazla performans alırsınız. Ayrıca o anakartı önermem, B450M S2H daha iyi olur. 8 pin CPU güç girişi var ve MOSFET soğutucusu var. VRM olarak da üstün. Ancak bunların ikisi de bence giriş seviyesi anakartlar, yükseltmeye açık bir sistem için bunu öneririm:
Asrock B450 PRO4 AMD AM4 DDR4 AM4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Sadece Vatan'dan alacağınız sistemin de size çok daha pahalıya patlayacağını belirteyim. Online oyunlar oynamayacaksanız 75Hz monitörler size yetecektir. Monitör için 1000TL ayırsanız yeter.

İkili olursa çok daha fazla performans alırsınız. Ayrıca o anakartı önermem, B450M S2H daha iyi olur. 8 pin CPU güç girişi var ve MOSFET soğutucusu var. VRM olarak da üstün. Ancak bunların ikisi de bence giriş seviyesi anakartlar, yükseltmeye açık bir sistem için bunu öneririm:
Asrock B450 PRO4 AMD AM4 DDR4 AM4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Sadece Vatan'dan alacağınız sistemin de size çok daha pahalıya patlayacağını belirteyim. Online oyunlar oynamayacaksanız 75Hz monitörler size yetecektir. Monitör için 1000TL ayırsanız yeter.
Teşekkür ederim. Ben de anakartı yükselteyim ya da diğer parçaları yükselteyim diyorum doğal olarak maliyet artıyor. Donanıma müdahale edebilecek çok bilgiye sahip değilim o yüzden vatandan almak istiyorum bulunduğum yerdeki mağazayla muhatap olayım diye. İtopya, teknobiyotik gibi yerlerden alan arkadaşlarım hep sorun yaşadılar kasalarda da müşteri ilişkilerinde de. Oradaki sistemlerde de hep asrock, inno3d gibi adını bilmediğim markalar gördüm açıkçası artık sağlam bir şey almak istiyorum bilindik marka olsun biraz daha fazla olsun.Monitörü de hocam kime sorsam 144 hz al dediler online oyun oynamam çok nadir film dizi sık izlerim. Bunda olay şu mu 75hz monitörde 90fps bile alsam 75fps’ten fazlasını göremiyor muyum?
Alman gereken kasa bence bu. Vatan şart demişsiniz yeni gördüm kusura bakmayın.

Fiyatına göre çok iyi ama arıza vs durumunda nasıldır. Bu firmayı hiç duymadım iyiyse alabilirim.

Teşekkür ederim. Ben de anakartı yükselteyim ya da diğer parçaları yükselteyim diyorum doğal olarak maliyet artıyor. Donanıma müdahale edebilecek çok bilgiye sahip değilim o yüzden vatandan almak istiyorum bulunduğum yerdeki mağazayla muhatap olayım diye. İtopya, teknobiyotik gibi yerlerden alan arkadaşlarım hep sorun yaşadılar kasalarda da müşteri ilişkilerinde de. Oradaki sistemlerde de hep asrock, inno3d gibi adını bilmediğim markalar gördüm açıkçası artık sağlam bir şey almak istiyorum bilindik marka olsun biraz daha fazla olsun.Monitörü de hocam kime sorsam 144 hz al dediler online oyun oynamam çok nadir film dizi sık izlerim. Bunda olay şu mu 75hz monitörde 90fps bile alsam 75fps’ten fazlasını göremiyor muyum?

Fiyatına göre çok iyi ama arıza vs durumunda nasıldır. Bu firmayı hiç duymadım iyiyse alabilirim.
Sitede yazdıklarına göre parçaların her birinin ayrı ayrı resmi distribütör garantisi varmış.

Teşekkür ederim. Ben de anakartı yükselteyim ya da diğer parçaları yükselteyim diyorum doğal olarak maliyet artıyor. Donanıma müdahale edebilecek çok bilgiye sahip değilim o yüzden Vatan'dan almak istiyorum bulunduğum yerdeki mağazayla muhatap olayım diye. İtopya, Teknobiyotik gibi yerlerden alan arkadaşlarım hep sorun yaşadılar kasalarda da müşteri ilişkilerinde de. Oradaki sistemlerde de hep ASRock, INNO3D gibi adını bilmediğim markalar gördüm açıkçası artık sağlam bir şey almak istiyorum bilindik marka olsun biraz daha fazla olsun. Monitörü de hocam kime sorsam 144 Hz al dediler Online oyun oynamam çok nadir film dizi sık izlerim. Bunda olay şu mu 75Hz monitörde 90FPS bile alsam 75FPS’ten fazlasını göremiyor muyum?

Hikaye tarzı oyunların yarısında 144FPS göremeyeceksiniz ancak 144Hz alırsanız akıcılığı hissedersiniz.
75Hz işinizi görür dedim ben sadece ancak 144Hz almanız çok daha iyi olur tabii ki.

O hazır sistemde kullanılan 1660S modeli çok ısınıyor diye biliyorum ancak yenilenmiş versiyonunda ısınma sorunu çözüldü. Ama yenilenmiş versiyon olup olmadığı hakkında bir fikrim yok. Sanırım eskisi.

Anakartı önermiyorum, büyük ihtimal sistemi yükseltmek istediğinizde değiştirmek zorunda kalacaksınız. 144Hz monitör olarak da bir önerim yok ne yazık ki.

Bu arada ilk hazırladığınız sistemdeki SSD sorunlu. R5 1600 o bütçe için fazlasıyla düşük. Bulmanız da bir mucize zaten. Çoğu yerde stokta yok. Ekran kartı da 1660S olabilirdi.

Ayrıca, ASRock ve INNO3D iyi markalardır. Ülkemizde çok bilinmez ama kaliteli ürünler üretirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı