Çözüldü Monitör hareketsizlikten kapanınca bilgisayar resetlenip donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

digiogi

Hectopat
Selamlar arkadaşlar. Sapphire 6600 aldım. Monitör uyku moduna girince(stendby'a girince) bilgisayar resetlenip donuyor. Ekran gelmiyor bir daha. Böyle bir hata yaşayan oldu mu? Nedeni ne olabilir?

Normal şekilde oyun oynarken ya da internet için kullanırken sıkıntı yok.

Çözüm
Çok üzüldüm hocam @xiwich Kusura bakmayın o halde, bilmiyorum sizde niye öyle oldu.

Son driver'ı kullanıyorum ve amd yazılımında ekstra şunu kapattım.

Yani bende MPO, ULPS ve HDCP kapatınca düzeldi her şey.

adrenalin.JPG

hdcp.JPG
Aynı şeyi ben de yaşıyorum akşamdan açık bırakıyorum mesela ekran 15 dakika sonra kapanmaya ayarlı. Sabah açılmıyor düğmesinden kapatıp açmak zorunda kalıyorum gene Power Supply veya anakartla bir ilgisi olabilir diye düşünüyorum. Ya da işlemci.

Aynı şeyi ben de yaşıyorum akşamdan açık bırakıyorum mesela ekran 15 dakika sonra kapanmaya ayarlı. Sabah açılmıyor düğmesinden kapatıp açmak zorunda kalıyorum gene Power Supply veya anakartla bir ilgisi olabilir diye düşünüyorum. Ya da işlemci.
Sen de AMD ekran kartı mı kullanıyorsun hocam?

Az önce 1 dakika sonra monitör kapansın şeklinde ayarladım. Monitör kapandıktan 10 saniye sonra komple gidiyor bilgisayar. Tuştan kapatıp açmam gerekiyor. Ama monitör kapanma ayarını asla yaparsam hiçbir sorun yok bilgisayarda.

Kafayı yiyorum yapmadığım ayar kalmadı.

-HDCP kapattım
-Bios güncelledim
-AMD ekran kartı driver'ları ünlü programla komple silip en güncelini indirip baştan yükledim.
- Freesync kapattım.

Hiçbiri işe yaramadı bunların.

Az önce 1 dakika sonra monitör kapansın şeklinde ayarladım. Monitör kapandıktan 10 saniye sonra komple gidiyor bilgisayar. Tuştan kapatıp açmam gerekiyor. Ama monitör kapanma ayarını asla yaparsam hiçbir sorun yok bilgisayarda.

Kafayı yiyorum yapmadığım ayar kalmadı.

-Hdcp kapattım.
-BIOS güncelledim.
-AMD ekran kartı Driver'ları ünlü programla komple silip en güncelini indirip baştan yükledim.
- FreeSync kapattım.

Hiçbiri işe yaramadı bunların.

Tıpatıp aynı sorun ama çözümünü ben de bilmiyorum gerçekten. Belki ikimizin de gözden kaçırdığı bir şeyler vardır diyeceğim ama bende uğraşmaktan sıkıldım.

@xiwich

Bir sürü yabancı forumda günlerce araştırdım. Ben de tam pes etmek üzereyken dh üzerinde birinin mesajını gördüm. Aşağıdaki ayarları yaptığımda benim sorun düzeldi gibi. 2 gündür sorun yaşamıyorum. Sen de bir dene bakalım.

Afterburner ile "Disable ULPS"

afterburner.JPG

Kayıt defteri ile de Multi-Plane Overlay (MPO) disable yapacaksın. Bunun için bir ufak yazılım da var. Releases · RedDot-3ND7355/MPO-GPU-FIX

mpo.png

Bunları yapıp düzeldi düzelmedi diye haber verir misin.

@xiwich

Bir sürü yabancı forumda günlerce araştırdım. Ben de tam pes etmek üzereyken dh üzerinde birinin mesajını gördüm. Aşağıdaki ayarları yaptığımda benim sorun düzeldi gibi. 2 gündür sorun yaşamıyorum. Sen de bir dene bakalım.

Afterburner ile "disable ULPS"

Eki Görüntüle 1673309

Kayıt defteri ile de multi-plane overlay (mpo) disable yapacaksın. Bunun için bir ufak yazılım da var. Releases · RedDot-3ND7355/MPO-GPU-FIX

Eki Görüntüle 1673311

Bunları yapıp düzeldi düzelmedi diye haber verir misin?

Tamamdır. Deneyeceğim, aynı hata dün akşamda oldu parçalayacaktım makineyi 😀

RX6600 spesifik driver sorunu gibi, Linux'ta MESA driverlarında da aynı sorun vardı, 6.1'de düzelttiler (Screen doesn't turn on when waking from suspend: Failed to pin framebuffer with error -19). AMD'den yeni driver bekleyin veya çoktan gelmiş te olabilir.
Ben birkaç driver denedim olmamıştı hocam. Hatta 2 gün önce çıkan yeni driver'lar da olmayınca aramaya devam edip şans eseri buldum bunları.

Benim şanslı olduğum nokta aylardır driver gelmeyip 2 gün önce gelmesi oldu. Yoksa daha fazla zaman kaybedecektim.

Tamamdır. Deneyeceğim, aynı hata dün akşamda oldu parçalayacaktım makineyi 😀
İnşallah sende de düzelir.

Uzun süreli kullanımda bakalım neler olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı