Monitör HDMI girişinden cızırtı sesi

Addvar

Kilopat
Makaleler
4
Merhaba arkadaşlar Viewsonic VX2458-C-MHD monitöre sahibim. Başlıktaki sorun dışında bir sorunum daha var aslında ve bunlar aynı kaynaktan doğmuş sorunlar olabilir. Uzun bir süredir cızırtı sesi var ama çok yüksek bir ses değil. Kulağımı HDMI kablo girişine yakınlaştırdığımda çok net duyabiliyorum. HDMI kablosunu çıkardığımda ses gidiyor. DP kablosu da denedim ve sonuç aynı. Bu sorundan kaynaklı olarak başka bir sorun doğmuş olabilir ki o sorun da şu: Monitör ekranı hafif kıpırdatınca gidip geliyor. Bazen durup dururken ekranda renkli çizgiler çıkıp gidiyor. Bir seferinde yeşil yeşil noktalar çıktı ve bunlar giderek arttı, kabloyu ittirdiğimde tekrardan kayboldu. Normal kullanımda cızırtı hissetmiyorum ve işlemci chipset güncellemesini yaptıktan sonra da ekran gidip gelmesi filan eskisi kadar olmuyor ya da belki de psikolojik olabilir.

Bu sorunu yaşayan çözümünü bilen arkadaşlar varsa yardımınızı bekliyorum.

Viewsonic monitörlerin kaderi midir ? Yoksa bizde mi şans yok çözemedim. Bende de buna benzer saçma bir problem var. Ekranda durduk yere çeşitli renkler gidip geliyor. Örneğin ekranın tamamı yeşil daha sonra kırmızı, mavi gibi renklere bürünüyor. Sizde de böyle birşey var mı merak ettim? Sizdeki ekranın gidip gelme durumu ara sıra bendede oluyor. Bende 2 hdmi, 1 dp var hepsinde aynı durum söz konusu. Birde sizde örneğin birkaç gün hiç sıkıntısız çalışıp daha sonra ekranın gittiği oluyor mu?

Viewsonic monitörlerin kaderi midir ? Yoksa bizde mi şans yok çözemedim. Bende de buna benzer saçma bir problem var. Ekranda durduk yere çeşitli renkler gidip geliyor. Örneğin ekranın tamamı yeşil daha sonra kırmızı, mavi gibi renklere bürünüyor. Sizde de böyle birşey var mı merak ettim? Sizdeki ekranın gidip gelme durumu ara sıra bendede oluyor. Bende 2 hdmi, 1 dp var hepsinde aynı durum söz konusu. Birde sizde örneğin birkaç gün hiç sıkıntısız çalışıp daha sonra ekranın gittiği oluyor mu?
Hayır,her gün arada sırada oluyor ama ekran gitmesi yeni yeni, cızırtı sesi uzun zamandır var.
Kablonun tam oturduğundan emin misiniz? Ayrıca kablonun ucunu temizlemeyi deneyiniz.

Ekran oynadığında gidip gelmesi genelde ilk olarak kabloyu işaret eder.
Evet kablo oturuyor ama onda da şöyle bir durum var. Ben kabloyu bastırınca arkadaki port kısmı içeri hafif göçüyor. Bir de bir durum farkettim ki o da şu: Ekranda yeşil noktalanmalar oluyor ve bu bazen youtubedayken denk geliyor. Youtubeda sadece videonun olduğu kısımda noktalanma oluyor diğer yerlerde noktalanmalar olmuyor. Yalnızca video penceresinde oluyor.

EKLEMELER
GPU : Asus DirectCU II OC GTX 660 (Sürüm 456.71)
CPU : i5 9400F
RAM : Corsair Vengeance 2x8 3000Mhz CL16 (OC ile 3273Mhz)
MBD : AsRock Z370 Pro4

Son düzenleme:
Hayır,her gün arada sırada oluyor ama ekran gitmesi yeni yeni, cızırtı sesi uzun zamandır var.

Evet kablo oturuyor ama onda da şöyle bir durum var. Ben kabloyu bastırınca arkadaki port kısmı içeri hafif göçüyor. Bir de bir durum farkettim ki o da şu: Ekranda yeşil noktalanmalar oluyor ve bu bazen youtubedayken denk geliyor. Youtubeda sadece videonun olduğu kısımda noktalanma oluyor diğer yerlerde noktalanmalar olmuyor. Yalnızca video penceresinde oluyor.

EKLEMELER
GPU : Asus DirectCU II OC GTX 660 (Sürüm 456.71)
CPU : i5 9400F
RAM : Corsair Vengeance 2x8 3000Mhz CL16 (OC ile 3273Mhz)
MBD : AsRock Z370 Pro4
Anladım dostum. Dediğin port kısmının içeri göçme durumu bende de var. Onla alakalı mıdır bilmiyorum. Bende çözemedim gitti bu problemi. Ama bendeki tuhaflık 1 hafta normal giderken sonra yine problemlerin çıkması. Sizin ekranda yeşil noktalar dediğiniz bazen benimde Youtube videolarında kırmızı renk oluyor ama nokta şeklinde değil. Böyle kırmızı bir dalgalanma gibi. Gerçekten çok sinir bozucu bir durum.

Anladım dostum. Dediğin port kısmının içeri göçme durumu bende de var. Onla alakalı mıdır bilmiyorum. Bende çözemedim gitti bu problemi. Ama bendeki tuhaflık 1 hafta normal giderken sonra yine problemlerin çıkması. Sizin ekranda yeşil noktalar dediğiniz bazen benimde Youtube videolarında kırmızı renk oluyor ama nokta şeklinde değil. Böyle kırmızı bir dalgalanma gibi. Gerçekten çok sinir bozucu bir durum.
Şişirilmiş bir firma. Araştırmadan da almadım yani her yerde fiyat/performans şeyleri falan filan vs. yalan dolan işte. Tek bu değil 2-3 tane ölü piksel de var. Bunu çözebilsek yeter valla, benim için en iyi monitör olur yine 😁

Merhaba arkadaşlar konuya cevap alamadım ve biraz daha kendi başıma bununla uğraştım. PSU'nun güç kablosu ile monitörünki karışmış olabilir dedim ve bundan kaynaklı olabilir diye düşünüp kablolaları değiştim ve bu değişim sonucunda ekran gitmesi sorunum çözüldü. Artık monitörü ne kadar oynatsam da ekran gitmesi yaşamıyorum.

Fakat HDMI girişinden cızırtı sesi hala devam ediyor. Ekran kartı soketinden HDMI çıkartınca ses kesiliyor. Sesi aşağıya atıyorum parazit gibi duruyor.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar ViewSonic VX2458-C-mhd monitöre sahibim. Başlıktaki sorun dışında bir sorunum daha var aslında ve bunlar aynı kaynaktan doğmuş sorunlar olabilir. Uzun bir süredir cızırtı sesi var ama çok yüksek bir ses değil. Kulağımı HDMI kablo girişine yakınlaştırdığımda çok net duyabiliyorum. HDMI kablosunu çıkardığımda ses gidiyor. DP kablosu da denedim ve sonuç aynı. Bu sorundan kaynaklı olarak başka bir sorun doğmuş olabilir ki o sorun da şu: Monitör ekranı hafif kıpırdatınca gidip geliyor. Bazen durup dururken ekranda renkli çizgiler çıkıp gidiyor. Bir seferinde yeşil yeşil noktalar çıktı ve bunlar giderek arttı, kabloyu ittirdiğimde tekrardan kayboldu. Normal kullanımda cızırtı hissetmiyorum ve işlemci chipset güncellemesini yaptıktan sonra da ekran gidip gelmesi filan eskisi kadar olmuyor ya da belki de psikolojik olabilir.

Bu sorunu yaşayan çözümünü bilen arkadaşlar varsa yardımınızı bekliyorum.

Kardeşim konuyu hortlatıyorum sahsen şu an aynı sorunla karşılaşıyorum. 144 Hz laptop monitörü haricide 144 Hz HDMI ile bağlayınca HDMI yerinden ses geliyor Hz degerini 59.97'ye cekince ses gidiyor sorunu çöždün mü?

Kardeşim konuyu hortlatıyorum sahsen şu an aynı sorunla karşılaşıyorum. 144 Hz laptop monitörü haricide 144 Hz HDMI ile bağlayınca HDMI yerinden ses geliyor Hz degerini 59.97'ye cekince ses gidiyor sorunu çöždün mü?
Ben o monitörü iade ettim hakem heyeti kararı ile ve şuan nasıl çözdüğümü tam olarak hatırlamıyorum. Monitör ayarlarından monitorün sessiz ayarını açmayı dener misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı