Çözüldü Monitör HZ ve FPS ilişkisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Arkadaşın bahsettiği teknolojinin adı LFC. Bazı monitörlerde bulunuyor. Belli bir FPS'in altına düştüğünde devreye giriyor. Mesela XG2401. 70 FPS alıyorsanız monitör aynı kareyi ekrana 2 defa yansıtıp 140 FPS akıcılığı sağlıyor.

Arkadaşın bahsettiği teknolojinin adı LFC. Bazı monitörlerde bulunuyor. Belli bir FPS'in altına düştüğünde devreye giriyor. Mesela XG2401. 70 FPS alıyorsanız monitör aynı kareyi ekrana 2 defa yansıtıp 140 FPS akıcılığı sağlıyor.
Hp 24es modelinde LFC var mı? Araştırdım bulamadım.

O tam olarak öyle bir şey değil, 40FPS aldığım zaman monitörüm ikiye katladığı halde görüntü kasıyor. O özellik sadece AdaptiveSync'in 40FPS'e düşse bile açık olmasını sağlıyor. Akıcılıkta hiçbir etkisi yok, edinilen görüntü yine 40FPS oluyor. Buna güvenip monitör almayın yani sadece AdaptiveSync'i etkisizleştirmesin diye geliştirilmiş bir özellik bu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O tam olarak öyle bir şey değil, 40FPS aldığım zaman monitörüm ikiye katladığı halde görüntü kasıyor. O özellik sadece AdaptiveSync'in 40FPS'e düşse bile açık olmasını sağlıyor. Akıcılıkta hiçbir etkisi yok, edinilen görüntü yine 40FPS oluyor. Buna güvenip monitör almayın yani sadece AdaptiveSync'i etkisizleştirmesin diye geliştirilmiş bir özellik bu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tam olarak anlamamışsın. Monitör aynı görüntüyü ekrana 2 defa yansıtıyor diyorum, FPS iki katına çıkıyor demiyorum.

Bu teknolojinin amacı düşük FPS'lerde daha akıcı bir oyun deneyimi sunmak. Normal monitörlere göre de arada akıcılık farkı oluyor ama tabi ki gerçek 140 FPS akıcılığını beklemiyor kimse.

Videoyu şimdi izledim. Mümkünse LFC destekleyen monitörler alın denmiş ama sen buna güvenerek monitör almayın deyip bu videoyu referans gösteriyorsun. İlginç gerçekten.

Ayrıca o kasmanın monitör ile ilgisi yok, dikkat edersen görüntü donuyor.

Son düzenleme:
Tam olarak anlamamışsın. Monitör aynı görüntüyü ekrana 2 defa yansıtıyor diyorum, FPS iki katına çıkıyor demiyorum.

Bu teknolojinin amacı düşük FPS'lerde daha akıcı bir oyun deneyimi sunmak. Normal monitörlere göre de arada akıcılık farkı oluyor ama tabi ki gerçek 140 FPS akıcılığını beklemiyor kimse.
Ben de diyorum ki hiçbir etkisi olmuyor, 40 veya 30FPS hiçbir şekilde akıcı gözükmüyor bu monitörlerde. Videoda da belirtildiği gibi LFC yalnızca monitörün G-Sync için gerek duyduğu minimum FPS oranı karşılanmadığı takdirde; bu durumu kurtarmak için geliştirilmiş bir teknoloji sadece. 48FPS'in altına düştüğü zaman G-Sync kapatılıyor, G-Sync kapanmasın, düşük FPS oranlarında bile açık kalabilsin diye geliştirilmiş bir teknoloji anlayacağınız.

Bizzat ben 144Hz monitör kullanıyorum ve 40FPS bile kasıyor gibi gözüküyor, AdaptiveSync açık. 48FPS'in altına düştüğü zaman 94Hz'de (47FPS) çalışıyor monitörüm. Bu özelliğe güvenip monitör önermeyiniz lütfen.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı