Çözüldü Monitör HZ ve FPS ilişkisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Lfc işe bambaşka bir olay(bildiğim kadarıyla). Monitörün hz değer aralığı olur mesela: 44-75 hz yazarlar. Yani üretici sana derki;
"Bu monitör sana saniyede 44 ile 75 arasında bir kare gösterecek. 75ten fazla fpsyi alamazsın bunda. Oyunlarda 44ün altında fps değeri olursa da rahatsız olursun. Ama sıkıntı yapma ben bunu lfc ile hallettim. 44ün altına düştüğü zaman fps(mesela 30) bu cihaz her kareyi 2 kez yansıtacak. Böylelikle sen Tv ve sinemadaki gibi 1 kareyi 1 den çok kez göreceksin ama anlamayacaksın akıcı bir görüntü göreceksin."

Bende monitör alicaktim hazir konu varken sorayim.
Ryzen 5 2400g
Gigabyte B450sh micro atx anakart
16gb (8x2) corsair 3000 mhz ram
Asus Gtx 1660 ti Evo
Highpower absloute 650 w psu
Bu sisteme 144 hz 1ms monitör almak istiyorum ama verim alirmiyim almazmiyim karsiz kaldim yoksa 75 hz 1ms alicam.

Bu saatten sonra 144 hz alın monitörü 100-200 lira(%15-20) bir farktan ötürü 75hz monitör almaya gerek yok. 1000 lira vereceğinize 1200 verin. Bütçede sorun yaşarsanız sistemde ramden kısın. Ekran kartı, anakart, işlemci, monitör her zaman almıyoruz. Kullanım süresi uzun oluyor bu yüzden bu uzun süre kullanım için alınmış parçalarda bütçeyi zorlamak en mantıklısı. Ram ise sistemin diğer parçalarına göre daha kolay değiştirilebilir, bulunabilir, maliyeti daha düşük olan(tek tek de alabileceğimiz için) parça.

Anakart ve monitöre yatırımınız yüksek olsun. Sistemi değiştirsek, yükseltsek bile monitör aynı kalıyor. Öte yandan anakartın bize tanıdığı sınır çerçevesinde sistemi güncelleyebiliyoruz.
Psu kaliteli olsun. Hatta alabileceğiniz en kaliteli psuyu almaya önem verin.
Ekran kartı için öneride bulunmak çok zor. Sizin maddi durumunuza, uygulamalarınız ve sistemlere gösterdiğiniz öneme göre değişir tercih.
İşlemci ise yapacağınız işe göre tercih edilmeli. Oyun veya render için farklı şekilde bütçeyi zorlamak veya işlemciden kısmak mantıklı olabilir.
Bütçeyi aştık ne yapacağız. Ramden kıs. 16gb alacağına 8gb al. Bir süre sonra aynısından bir 8gb daha alabilirsin.

Son düzenleme:
Bu saatten sonra 144 hz alın monitörü 100-200 lira(%15-20) bir farktan ötürü 75hz monitör almaya gerek yok. 1000 lira vereceğinize 1200 verin. Bütçede sorun yaşarsanız sistemde ramden kısın. Ekran kartı, anakart, işlemci, monitör her zaman almıyoruz. Kullanım süresi uzun oluyor bu yüzden bu uzun süre kullanım için alınmış parçalarda bütçeyi zorlamak en mantıklısı. Ram ise sistemin diğer parçalarına göre daha kolay değiştirilebilir, bulunabilir, maliyeti daha düşük olan(tek tek de alabileceğimiz için) parça.
Zaten 10 yillik Aoc full hd monitörüm vardi artik ömrünü tamamladi.Kara Cuma indiriminde uygun fiyatli 144 hz denk getirisem alirim onuda bi 10 yil kullanirim.

1 ms, 3 ms olayına da o kadar takılmayın. Genel kullanıcının bildiğinin aksine başka bir şey ms olayı. Hayalet olmaması için düşük olması daha iyi tabi. Ama arada bir oran var(yine bildiğim kadarıyla demek istiyorum :) )
144hzde 6.9saniye
120hzde 8.3saniye
165hzde 6 saniye ms(gtg) olması sorun değil(benim anladığım kadarıyla hz×ms=-1000 olmalı) . Fazlası sıkıntı. Oyun oynanan bir sistemse input lag çok önemli bir olay. Ve kolay kolay bulamıyorsunuz bu değerleri. Bulsanız bile sağlıklı sonuçlar değil zira ölçümler hangi şartlarda yapıldı; her forumda farklı değerler belirtiliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı