Monitör overclock yapma

RRaidyn

Hectopat
Merhaba, 144 Hz monitörümü NVIDIA özel çözünürlük ayarlarından 190 Hz yaptım. Görüntüde herhangi bir bulanıklık veya karıncalanma yok.
Overclock yapmamın monitöre zararı var mıdır? Varsa nelerdir, zararını nasıl anlarım?
- Ayrıca 190 Hz yaptım fakat Valorant oyununda çözünürlük yanında hala 144 Hz gözüküyor. İnternette ki HZ test sitelerinde 190 Hz olarak görünmekte. Oyunumu nasıl 190 Hz'e çıkartırım? Ya da 144 yazmasına rağmen 190 Hz mi çalışıyor oyunum?
Ayrıca, şu videoyu feyz alarak yaptım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyununuzda V-Sync gibi şeyler veya FPS sınırlayıcılar açık ise kapatın, oyun Hz'i sınırlamamış olur. Kaç Hz ayarlı ise öyle çalışır. Tabii Valorant'da olaylar farklı ise bilemeyeceğim.

Bana OC'unuz çok abartılı geldi. Bence gerek yok monitöre OC yapmaya. Zamanla aşınıp ömrü kısalabilir. Tabii ki kesinlikle zarar veriyor diyemem ama stok halden çok daha hızlı bir ayar yapmışsınız. Şahsen ben monitöre OC önermiyorum.

Benim de 60Hz monitörüm var bu yöntem ile maksimum 66Hz oluyor ama bazen kafasına göre sıfırlanıyor bütün ayarlar ayrıca NVIDIA denetim masasında ki ayarlar da gidiyor bir anda anlam veremedim doğrusu.

Ortalama ve üzeri kalitede bir monitörde sorunsuz kullanabilirsin, monitörün ömrüne birazcık etkisi olur. Yine de kaba tabirle bolca zamanın var. Overclock nedeniyle zarar gören monitör çok fazla görülmez iyi markalarda yine de garantisi yok. Risk her zaman var. Düşük kalite (Çin'de merdiven altı) monitörlerde bu ihtimal çok daha yüksek olabilir (aşırı dandik kapasitörler).

190Hz yaptıysan artık 190Hz çalışıyordur eğer oyunlarda V-Sync kapalıysa ve 60-144Hz vb. seçenekleri yerine "Off" işaretliyse.

Not: İstersen bir süre 180Hz'de kullan, 200Hz üzerine ise çıkarma. Ağırdan al.

Merhaba, 144 Hz monitörümü NVIDIA özel çözünürlük ayarlarından 190 Hz yaptım. Görüntüde herhangi bir bulanıklık veya karıncalanma yok.
Overclock yapmamın monitöre zararı var mıdır? Varsa nelerdir, zararını nasıl anlarım?
- Ayrıca 190 Hz yaptım fakat Valorant oyununda çözünürlük yanında hala 144 Hz gözüküyor. İnternette ki HZ test sitelerinde 190 Hz olarak görünmekte. Oyunumu nasıl 190 Hz'e çıkartırım? Ya da 144 yazmasına rağmen 190 Hz mi çalışıyor oyunum?
Ayrıca, şu videoyu feyz alarak yaptım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Garanti kapsamının dışına çıkıyor ve ömrü kısalıyor.

Oyun ayarlarımda herhangi bir FPS sınırlayıcı yok, zaten çözünürlüğün hemen yanında 144 Hz olarak listelenmiş. Bknz: Screenshot

195 Hz yapınca ekranda garip kaymalar olmaya başladı birkaç saattir 190 Hz'de sıkıntısız kullanıyorum ama anlamadım. Isınma vesaire de yok gözüküyor. 144 ile 190 arasında da fark oluştu bayağı o yüzden kullanmak istiyorum böyle ama monitöre zararı nasıl olur onu merak ettim. Açıkçası 240 Hz almak istiyorum, Valorant oyununda akıcılık çok fark ettiriyor.
190 Hz yaptığınız zaman bir fark hissettiniz mi?
Evet 144 den 190 a çok fark etti. Sadece masaüstünde bile mouse çok daha akıcı hareket ediyor. O yüzden oyunda da böyle kullanmak istiyorum zaten.
Ortalama ve üzeri kalitede bir monitörde sorunsuz kullanabilirsin, monitörün ömrüne birazcık etkisi olur. Yine de kaba tabirle bolca zamanın var. Overclock nedeniyle zarar gören monitör çok fazla görülmez iyi markalarda yine de garantisi yok. Risk her zaman var. Düşük kalite (Çin'de merdiven altı) monitörlerde bu ihtimal çok daha yüksek olabilir (aşırı dandik kapasitörler).

190Hz yaptıysan artık 190Hz çalışıyordur eğer oyunlarda V-Sync kapalıysa ve 60-144Hz vb. seçenekleri yerine "Off" işaretliyse.

Not: İstersen bir süre 180Hz'de kullan, 200Hz üzerine ise çıkarma. Ağırdan al.
Yukarıda SS linki bıraktım. Çözünürlük yanında 144 gözüküyor. Valorant ekran çözünürlüğü seçeneklerinde o tarz şeyler yok.
Garanti kapsamının dışına çıkıyor ve ömrü kısalıyor.
Garantisi zaten biteli yıllar oldu. AOC marka, eski de sayılabilecek bir monitör.

@RRaidyn 240Hz monitör alabilirsin. Tabii ki 144Hz ile 240Hz arasında ciddi akıcılık farkı var ama monitörünü 200Hz ve üzerine zorlamak yerine satman daha güvenli olur. 190Hz üst limitin olacakmış gibi duruyor riske değmez. Hangi markayı kullanıyorsun bilmiyorum ama Acer, Samsung, AOC, Viewsonic, ASUS, MSI vb. kolay kolay sorun yaşamazsın.

@RRaidyn 240Hz monitör alabilirsin. Tabii ki 144Hz ile 240Hz arasında ciddi akıcılık farkı var ama monitörünü 200Hz ve üzerine zorlamak yerine satman daha güvenli olur. 190Hz üst limitin olacakmış gibi duruyor riske değmez. Hangi markayı kullanıyorsun bilmiyorum ama Acer, Samsung, AOC, ViewSonic, ASUS, MSI vb. kolay kolay sorun yaşamazsın.

Zaten 240 Hz almayı, bunu da yan ekran olarak kullanmayı düşünüyorum.

Zaten 240 Hz almayı, bunu da yan ekran olarak kullanmayı düşünüyorum.

Garantisiz AOC ise vur kırbacı gitsin. Sağlam üretir onlar ama 190Hz üzerine de çıkma idare et işte, abartmanın lüzumu yok. Sıfır 240Hz monitör alana kadar böyle kullan, sonra eskinin hz değerini düşür eşlik etsin. Memnunsan yine bir AOC iyi gider.

Geri
Yukarı