Monitör takınca FPS'im artıyor

Palm1ye

Hectopat
Dell ınspiron 7577 laptop sahibiyim. Ekranım 60Hz ve 2 adet grafik birimim var. (iGPU ve dahili olan GTX 1060 Max-Q)

Bilgisayarım optimus bir bilgisayar ve oyunlarda 60 FPS'i çok zor görüyorum çünkü ekran kartım adam akıllı kullanılmıyor.
Bir ara daha büyük ekran diye bilgisayarımı televizyona taktım. (Televizyonum 120Hz)

Şunu fark ettim çoğu oyunda ekran kartı kullanımım arttı ve 120 FPS alabilir oldum. Ama bilgisayarımın monitöründe 120 FPS'i hiç stabil bir şekilde göremiyorum. Televizyona taktığımda FPS'im 200'lere bile gidersen laptopun monitöründe oyunda aldığım FPS değerleri Max 90-100 olabiliyor. Bunun sebebi sizce nedir? Yardımcı olabilecek var mı? Laptopta da stabil 120 yapma şansım var mı çünkü olmadıkça takılmalar oluyor.

(Laptop HDMI ile televizyona bağlanıyor ve televizyonu NVIDIA ile kontrol etmeye başlıyorum. Laptop'un monitör kontrolü Intel HD Graphics)

(Optimus'um kapanmıyor)

Kaldır dediğinizde görüntü gidebilir belki doğrudur. Yeniden başlattığınızda tekrar aktif şekilde açılacaktır, olmadı en kötü TV ye bağlar aktif edersiniz.

Laptop ekranı HD Graphics üzerinden görüntü alır oyunlarda Nvidia kartından destek alır. HDMI çıkışı ise direk Nvidia kartı bağlar ve o şekilde görüntü verir. Arada ciddi FPS farkı yoksa harici monitörde yüzde 10 kadar fazla FPS vermesi normaldir

60 hz laptop monitörde 1000 fps alsan bile oyun deneyimin değişmeyecek biliyorsun değil mi ? Sadece laptopunu boşa zorlayıp ömrünü kısaltırsın.Büyük ekranda büyük ihtimalle çözünürlük arttığı icin ekran kartın islemcinden daha cok devreye giriyor bu yüzden fps artıyor olabilir aklima baska mantıklı bisey gelmiyor çünkü monitörün tek görevi yansıtmaktır fpsye etki etmez.Oyunların takılması da düşük çözünürlükten dolayi islemciye cok yük binmesi ve yeterli olmaması olabilir.Ozellikle pubg gibi ağır oyunlarda.1050ti olan laptop kullanmıştım 60 fpsnin altına düşse bile takılma yasamiyordum.Evdeki 4k televizyona bagladigina göre anladığım kadarıyla gurbette vb okumuyorsun mümkünse masaüstüne geç bence laptoptan hiç bir zaman üst düzey performans alamıyorsun.Benim laptoptaki 1050ti hic bir zaman masaüstü 1050ti ile yakın performans gösteremedi

Son düzenleme:
Şöyle demek istiyor arkadaş.
100 fps alıyorum pc ekranın'da ama 100'ün altına düştüğünde takılma hissi veriyor.
Tv'de ise 100'ün altına düşünce takılma hissi olmuyor diyor.
Gerçekten doğru bende aynısını yaşıyorum.

60 hz laptop monitörde 1000 fps alsan bile oyun deneyimin değişmeyecek biliyorsun değil mi ? Sadece laptopunu boşa zorlayıp ömrünü kısaltırsın.Büyük ekranda büyük ihtimalle çözünürlük arttığı icin ekran kartın islemcinden daha cok devreye giriyor bu yüzden fps artıyor olabilir aklima baska mantıklı bisey gelmiyor çünkü monitörün tek görevi yansıtmaktır fpsye etki etmez.Oyunların takılması da düşük çözünürlükten dolayi islemciye cok yük binmesi ve yeterli olmaması olabilir.Ozellikle pubg gibi ağır oyunlarda.1050ti olan laptop kullanmıştım 60 fpsnin altına düşse bile takılma yasamiyordum.Evdeki 4k televizyona bagladigina göre anladığım kadarıyla gurbette vb okumuyorsun mümkünse masaüstüne geç bence laptoptan hiç bir zaman üst düzey performans alamıyorsun.Benim laptoptaki 1050ti hic bir zaman masaüstü 1050ti ile yakın performans gösteremedi
Dostum benim demek istediğimi sen gerçekten anlamadın, almam gereken fps değerleri gerçekten farklı. 1060 yeterince performanslı bir ekran kartı çoğu oyunu high-ultrada takılmadan oynatıyor ama televizyona takınca sadece. Laptop monitörüm çoğunlukla takılıyor ama üstte de arkadaşın belirttiği gibi Nvidia HDMI ile devreye geçip performansını nasılsa arttırmayı başarıyor. Tek sorun bunu kendi laptop monitörümden yapamıyor olmam, performansın yeterli olmasına rağmen laptop monitörüm bu performansı işleyemiyor veya bana sunamıyor. Ekran kartı kullanımım da laptop monitöründeyken daha düşük oluyor ve çözünürlüğü yine dediğim gibi aynı tutuyorum. Kalkıp 4K'da oyun oynamaya çalışmıyorum.
Şöyle demek istiyor arkadaş.
100 fps alıyorum pc ekranın'da ama 100'ün altına düştüğünde takılma hissi veriyor.
Tv'de ise 100'ün altına düşünce takılma hissi olmuyor diyor.
Gerçekten doğru bende aynısını yaşıyorum.
İkisinden de aynı fps değerlerini aldığımı söylemem çok zor, aralarında en az 20-30 Fps'lik bariz bir fark var. Hani sanki bilgisayarımda 1050 varmış da televizyona bağlayınca 1060 oluyormuş gibi bir his gerçekten.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı