Peki madem bu ikisi arasında hangisini tavsiye edersin.
Biri 4K diğeri 2K.
Biri 240Hz diğeri 444.

Zor soru. Çünkü ikisi aynı potada yarışmıyor. Rakip değiller.
Teknik olarak farklılıklar seçimi etkiliyor ama rakip olması gerekirdi.
Bu sorunun cevabı size bağlı. Kullanım amacı dediğimiz bir kullanıcı profili olur.
AAA yapım dediğimiz büyük grafikli, yüksek FPS istemeyen oyunlar için Philips öneririm.

Seri monitör arıyorsan Agon'u öneririm.
Tabii Agon VA panel. Avantajı kadar dezavantajı da var.

Zor soru. Çünkü ikisi aynı potada yarışmıyor. Rakip değiller.
Teknik olarak farklılıklar seçimi etkiliyor ama rakip olması gerekirdi.
Bu sorunun cevabı size bağlı. Kullanım amacı dediğimiz bir kullanıcı profili olur.
AAA yapım dediğimiz büyük grafikli, yüksek FPS istemeyen oyunlar için Philips öneririm.

Seri monitör arıyorsan Agon'u öneririm.
Tabii Agon VA panel. Avantajı kadar dezavantajı da var.
Dostum bu monitör de karar kıldım şimdilik bu nasıl sence

Dostum bu monitör de karar kıldım şimdilik bu nasıl sence

Siz çıtayı çok arttırmışsınız.
OLED monitöre geçmişsiniz.
ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM Review detaylı incelemesi mevcut. Bazı sıkıntıları var.
Şimdi genel olarak OLED'lerde burn-in denilen mesele var. Risk taşıyan bir olay. Yüksek parlaklıkta uzun süre kullanım risk yaratıyor. OLED alımını etkileyen en büyük unsur bu.
Bir de metin netliğinin bozuk formda olması. RWGB formatında yazıların netliği garip gözüküyor.
Parlaklık SDR formatında düşük ama HDR formatında yüksek.
Bunlar bu monitörün eksileri.
Renkler, HDR, canlılık, siyahlar, beyazlar, griler, görüş açıları, tepkime-gecikme ve giriş tepkimesi muazzam seviyede.

Eğer OLED düşünüyorsanız en beğendiğim modellerden biri olan Alienware 34" AW3423DWF 165Hz 0.1 ms HDMI DP HDR 400 FreeSync Premium Pro 1800R Curved QD OLED WQHD Gaming Monitör | ITOPYA bunu öneririm.
Dell Alienware AW3423DWF Review incelemesi.

Bu OLED'de seçim zordur. Burn-in olayı zart diye olan çok göz korkutacak bir şey değildir.
Fakat araştırmanızı öneririm.
En iyi oyun deneyimini şu an OLED'ler sunuyor. Görsel kalitesini ezen başka panel bulunmuyor.
MidiLed OLED'ler çıkana kadar bu böyle olacak.

ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM Review detaylı incelemesi mevcut. Bazı sıkıntıları var.
Şimdi genel olarak OLED'lerde burn-in denilen mesele var. Risk taşıyan bir olay. Yüksek parlaklıkta uzun süre kullanım risk yaratıyor. OLED alımını etkileyen en büyük unsur bu.
Bir de metin netliğinin bozuk formda olması. Rwgb formatında yazıların netliği garip gözüküyor.
Parlaklık sdr formatında düşük ama HDR formatında yüksek.
Renkler, HDR, canlılık, siyahlar, beyazlar, griler, görüş açıları, tepkime-gecikme ve giriş tepkimesi muazzam seviyede.

Eğer OLED düşünüyorsanız en beğendiğim modellerden biri olan Alienware 34" AW3423DWF 165Hz 0.1 ms HDMI DP HDR 400 FreeSync Premium Pro 1800R Curved QD OLED WQHD Gaming Monitör | ITOPYA bunu öneririm.

Bu OLED'de seçim zordur. Burn-in olayı zart diye olan çok göz korkutacak bir şey değildir.
En iyi oyun deneyimini şu an OLED'ler sunuyor. Görsel kalitesini ezen başka panel bulunmuyor.
Midiled OLED'ler çıkana kadar bu böyle olacak.

Vallahi kankam benim o halde seçenekler daralıyor.
Bu ikisinden birine yapışacağım o halde.
Bu da 10 bin lira idi 13 olmuş bugün indirimle yine 10 liraya vay arkadaş ya.
Bir diğeri de bu.
Varsa sağlam IPS 2K önerdiğiniz ona bakalım o halde OLED'ler sıkıntı ise.

Geçmiş olsun oled bile zam yemiş

Bir de metin netliğinin bozuk formda olması. RWGB formatında yazıların netliği garip gözüküyor.
Parlaklık SDR formatında düşük ama HDR formatında yüksek.

MidiLed OLED'ler çıkana kadar bu böyle olacak.

Aklımdaki bir diğer monitör ise bu

En basiti şöyle sorayım o halde madem daha açık net olsun
100 bin lira paran var.
13900k + Z790+ RTX 3080 sistemin var
Hangi monitörü alırsın oyun için.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-07-18-07-54-52-283_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-07-18-07-54-52-283_com.android.chrome.jpg
    64,6 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_2023-07-18-21-04-52-646_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-07-18-21-04-52-646_com.android.chrome.jpg
    61,6 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
13900k + Z790+ RTX 3080 sistemin var

3080 için 4K monitör alınmaz. 2K monitör bile çok kısa vadeli oluyor.
EU5 motorlu yüksek grafikli oyunlarda FPS tatmin etmeyebilir. Alınır ama kısa vadeli olur.
Sistemi sürekli upgrade edeceksen monitör yatırımlık tercih edilebiliyor. O zaman OLED'ya da 4K düşünebilirsin.
39K büyük para bir monitör için. Önerdiğim Dell OLED daha avantajlı oluyor.
Curved yapısından dolayı da çok büyük durmuyor.
FPS oyunlarıyla daha çok vakit geçiriyorsan bu monitör tipleri çok alaksız oluyor.
360Hz monitörü anlarım ama 3080 için 4K oyun için mantıksız.
Konu her seferinde farklı yere gidiyor.
30K Philips'e vermek bana mantıksız geliyor.
Çünkü 18K'ya Dell var. Rakip olamazlar belki ama 4K görüntü kalitesinde asla üzmez. Philips artı özellikleri için gidip 12K fazladan para vermez gereksiz.
12K'ya gider Dell'in yanına bir monitör daha koyarsın. Çift ekran olur.

3080 için 4K monitör alınmaz. 2K monitör bile çok kısa vadeli oluyor.
EU5 motorlu yüksek grafikli oyunlarda FPS tatmin etmeyebilir. Alınır ama kısa vadeli olur.
Sistemi sürekli upgrade edeceksen monitör yatırımlık tercih edilebiliyor. O zaman OLED'ya da 4K düşünebilirsin.
39k büyük para bir monitör için. Önerdiğim Dell OLED daha avantajlı oluyor.
Curved yapısından dolayı da çok büyük durmuyor.
FPS oyunlarıyla daha çok vakit geçiriyorsan bu monitör tipleri çok alaksız oluyor.
360Hz monitörü anlarım ama 3080 için 4K oyun için mantıksız.
Konu her seferinde farklı yere gidiyor.
30k Philips'e vermek bana mantıksız geliyor.
Çünkü 18K'ya Dell var. Rakip olamazlar belki ama 4K görüntü kalitesinde asla üzmez. Philips artı özellikleri için gidip 12K fazladan para vermez gereksiz.
12K'ya gider Dell'in yanına bir monitör daha koyarsın. Çift ekran olur.

Reis 3080 şimdilik var yarın öbür gün 5000 serisi kartlara yükseltme yapacağım olmadi 4080'e bundan dolayı zaten 4K bakıyorum en üst çözünürlüklük şu an bu ama dediğim gibi tek sıkıntı 32 inç konusu yoksa Dell 32 inç 4K'yı alır geçerim kesinlikle ama 32 inç çok çok büyük ondan dolayı 27 inç bakıyorum bunda da seçenekler daralıyor bir yerde çözünürlük bir yerde Hz değeri birinden biri eksiliyor
Olsa 27 inç 4K 165 Hz bir monitör onu alayım ama onda da bir Gigabyte'in M28U modeli var sanırım 4K o da nasıl bir monitör bilemiyorum.

Reis 3080 şimdilik var yarın öbür gün 5000 serisi kartlara yükseltme yapacağım olmadi 4080'e bundan dolayı zaten 4K bakıyorum en üst çözünürlüklük şu an bu ama dediğim gibi tek sıkıntı 32 inç konusu yoksa Dell 32 inç 4K'yı alır geçerim kesinlikle ama 32 inç çok çok büyük ondan dolayı 27 inç bakıyorum bunda da seçenekler daralıyor bir yerde çözünürlük bir yerde Hz değeri birinden biri eksiliyor
Olsa 27 inç 4K 165 Hz bir monitör onu alayım ama onda da bir Gigabyte'in M28U modeli var sanırım 4K o da nasıl bir monitör bilemiyorum.

Yüksek çözünürlükte pikseller sıkıştığı için dar alanda panel üretmek zor oluyor.
4K 27 inç üzerinde çok net bir görüntü sunuyor. Keskinlik arttıyor çünkü.
Güzel bir seçim yapmak istiyorsunuz ama her modelin bir eskiği var.

Görsellik açısından OLED'e yakın görüntü sunan monitör yok.
M28U parasını hak etmeyen bir monitör.
Beyazlar ve siyahlar çok başarılı değil ve overshoot var monitörde. (ghostingin benzeri ama tersi.)
İşinizi görür ama "vaov" beklentisi olanı üzer.

Ben seçim yapacak olsam boyut kavramını aşıp Dell'e yönelirim.
Aşamazsam mağazaya gider Asus 27 inç Oled'i baştan aşağı incelerim. Burn-in olayını araştırır ve garanti koşullarına girip girmediğini konuşup kafama yatarsa alıp çıkarım.
Şu esnada anca fikir verebilirim. Ülkemizde kıtlık var çünkü.

Ardakaşlar bu monitörde karar kılınmıştır tekrardan 2K 4K monitörleri gezdim dolaştım bu seviye de bir ürün yok 10-25 bin arası her monitörde bir eksik bir kusur var kullanıcılarından alınan yorumlarda da aynı şekil o yüzden bir kere alıyoruz iyisini alayım diyor konuyu kapatıyorum şu an alamayacağım tabii umarım 42 bini filan geçmez hayırlısı.

Yeni konular

Geri
Yukarı