Monitör tercihi neye göre yapılmalı?

ekin asilsoy

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yarın monitör alacağım ama kararsız olduğum 2-3 konu var hala.
IPS mi? VA mı?
Samsung mu? LG mi?
1080P'de 27 inç mi? 24 inç mi?
Bir de Curved olması çok bir şey değiştiriyor mu?

Marka olarak hangisi ucuzsa onu alabilirsiniz, ikisi de iyi markalar. 1080P'de 27 inç çok büyük kalıyor ve pikseller çok göze batıyor. O yüzden 24 inç öneririm. Renk doğruluğu olarak IPS daha iyi, o yüzden öneririm.

Açıkcası çoğu kişiden kişiye değişir. Şahsi görüşlerimi söylersem, 24 inç, Curved, İPS Samsung, 144Hz tercih ederdim. Ben monitörden çok anlamam ama bütçe verirseniz anlayanlar öneri yapar.

Samsung ve LG lider panel üreticileridir. Sizin başka bir marka aldığınız monitör de muhtemelen LG veya Samsung panel kullanıyordur. (%80)
1080p için 27'' pixelleri bariz belli eder.
Curved olması göreceli. Kimine iyi kimine gereksiz.
VA, IPS çok bakmayın başka seçeneğiniz yok zaten. İkisi de iyi.
Çözünürlük, Hz ve MS oranlarına bakın.

Renk olarak IPS panel daha iyidir.
Marka VS yapmak tabi ki önemli ama model ve donanım kıyaslaması bir onun kadar da önemli.
1080'de 27" için piksel sayma olabildiğini duydum tabi ki kullanım amacına göre değişir.
Kavisli monitör ve düz monitör birazda kullanıcının aslında tercihine kalıyor.

Merhabalar. Yarın monitör alacağım ama kararsız olduğum 2-3 konu var hala.
IPS mi? VA mı?
Samsung mu? LG mi?
1080P'de 27 inç mi? 24 inç mi?
Bir de Curved olması çok bir şey değiştiriyor mu?

1. Paran var ise IPS alabilirsin ama yok ise VA yeterli olacaktır. Tna panel almanı önermem renkler cansız oluyor.
2. Ben şahsen MSI veya ASUS monitör öneririm. Samsung ya da LG dersen Samsung derim.
3. 1080p de 24 inç alınması 1440p (2K) 27 inç alınması gerek.
4. Yani Cuverd olması monitörün sol ve sağ kısmını daha yakın olacağından monitöre odaklanman daha iyi olacaktır.
Monitörü oyun için alacaksanız eğer MS in düşük Hz yüksek olması gerekmektedir. Ortamala bi monitörde 144Hz 1 Ms olur.

Paneller için şuradan bilgi alabilirsin TN, VA ve IPS Paneller Arasındaki Farklar Nelerdir?

Samsung LG mi? dersen çoğu kişinin fikri farklıdır fakat benim için LG biraz daha önde gözüküyor.

27 inç mi 24 inç mi? sorusu ise tamamen sana ve bütçene kalmış bu soruyu neye göre sordun?

Curved olması benim için hiçbir şey değiştirmiyor.Derinlikmiş,oyun oynarken içinde hissediyormuşsun falan,curved monitör kullandım fakat normal monitörle aynı diyebilirim.Tabii kişiden kişiye değişir.

Geri
Yukarı