Monitör vs sıvı soğutma

grkn1

Centipat
Merhabalar arkadaşlar.
R5 3600x- Sapphire RX5700 Pulse- 3200MHz 16 GB RAM- M.2 ve normal SSD'li bir kasam var. Yalnız monitörüm sıradan 60Hz'lik FreeSync desteği olmayan HP 24EA. Hava şartlarının sıcak olduğu bir şehirde yazıyorum özellikle yazları. Size bir şey danışacaktım. 1800TL gibi bir bütçem var bu paraya Corsair'in 240'lık sıvı soğutmasını mı almalıyım yoksa bu ekran kartına yakışacak bir monitör mü? Monitör olarak LG düşünüyordum 24 Inc bana yeter zaten 144Hz FreeSync destekli falan ama yine de sorayım dedim size. Kasamda 4 tane stok fan var biri egzoz görevi görüyor. Bu arada şu an bu aklıma geldi acaba monitör alıp kasadaki üst tarafda bulunan iki tane fan yerine de fan takabilirim. Bilemiyorum size danışayım dedim.
Bir şey daha söyleyim. Bu monitörde mesela LOL oynarken hafif dalgalanma oluyor ekranda. V-Sync'yi açsam bu seferde FPS 60'dan 54'de falan düştü mü kasıyor oyun ben de v-Sync açmıyorum oyun içi o zaman da FPS iyi fakat hafif dalgalanma yırtılma oluyor çok etkilemese bile. Onun dışında FH4-FIFA19 falan Ultra ayarlarda rahat oynuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör olsun önceliğin, fakat tek oynadığın oyun LoL'se değeceğini düşünmüyorum. Stok soğutma bildiğim kadarıyla X serisinde hiç de fena değil. 400 TL'ye hava soğutma çözümleri var ve bence gayet yeterli üstüne para vermeye gerek yok.

Merhabalar arkadaşlar.
R5 3600x- Sapphire RX5700 Pulse- 3200MHz 16 GB RAM- M.2 ve normal SSD'li bir kasam var. Yalnız monitörüm sıradan 60Hz'lik FreeSync desteği olmayan HP 24EA. Hava şartlarının sıcak olduğu bir şehirde yazıyorum özellikle yazları. Size bir şey danışacaktım. 1800TL gibi bir bütçem var bu paraya Corsair'in 240'lık sıvı soğutmasını mı almalıyım yoksa bu ekran kartına yakışacak bir monitör mü? Monitör olarak LG düşünüyordum 24 Inc bana yeter zaten 144Hz FreeSync destekli falan ama yine de sorayım dedim size. Kasamda 4 tane stok fan var biri egzoz görevi görüyor. Bu arada şu an bu aklıma geldi acaba monitör alıp kasadaki üst tarafda bulunan iki tane fan yerine de fan takabilirim. Bilemiyorum size danışayım dedim.
Bir şey daha söyleyim. Bu monitörde mesela LOL oynarken hafif dalgalanma oluyor ekranda. V-Sync'yi açsam bu seferde FPS 60'dan 54'de falan düştü mü kasıyor oyun ben de v-Sync açmıyorum oyun içi o zaman da FPS iyi fakat hafif dalgalanma yırtılma oluyor çok etkilemese bile. Onun dışında FH4-FIFA19 falan Ultra ayarlarda rahat oynuyorum.
Monitör al. Üste de en az bir fan takarsan iyi olur. İki taneye bence gerek yok ama bir tane olması sıcaklıkları işlemci kanadında 5 derece kadar düşürüyor.

OC işleri hakkında bilgin varsa düzgün voltaj ve frekans ayarı ile de sıcaklıkları düşürebilirsin. Ben R5 2600 için yapmıştım gayet iyi oluyor. Yine de gerekli değil. Bilgin yoksa ve araştırmak, öğrenmek de istemezsen bu işe girmene gerek yok.

Merhabalar arkadaşlar.

Monitor daha onemli kesinlikle R5 3600X'in stok sogutucusu yeterlidir oyun için.

Eğer bilgisayar ısınıp sıcaklıktan kapanıyorsa önceliğin sıvı soğutma olmalıdır. Fakat ısınıyor, ama kapanmıyor ise monitör alabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı