Monitör yüzünden oyun kasar mı?

Sistem:
  • Ryzen 3 3200G.
  • GTX 1050 Ti 4 GB.
  • 16 GB RAM 8+8 3000MHz.
  • Gigabyte 320mh.
  • 500W PSU.
  • 1TB HDD.
  • 120GB SSD.
GTA 5'te yüksek ayarda 1440x900P de 50 üstü FPS alıyorum ama kasıyor gibi oluyor, sanki daha düşük FPS alıyormuş gibi. Nedeni nedir? Bir ara Forza kasma sorunu ile ilgili konu açmıştım ve birisi monitör yüzünden demişti. 75Hz 1440x900P bir monitörüm var. Monitör kaynaklı oyun kasar mı?
Eğer monitör kaynaklı ise monitör önerir misiniz? 1000TL Max. Kasma sebebi çözünürlük müdür?

Monitör kaynaklı oyun kasmaz. Gözünüz bazı oyunlarda 75HZ'e alıştığı için gayet normal. Tamamen psikolojik diyebiliriz aslında oyun kasmıyor ama size kasıyor gibi geliyor gözünüz o akıcılıktan daha fazlasına alıştığı için. Mesela ben 120HZ veya 144HZ bir oyun oynarken 80'e düştüğünde 40FPS hissiyatı alıyorum, ona zamanla alışmanız gerekecek. Bu arada 50FPS 60FPS'den de düşük olduğu için her türlü kasma hissiyatı yaşatır ama sizin 75HZ'e alıştığınızı var sayarsak 50FPS değil 40FPS gibi hissedersiniz.

Ayarları kısıp V-Sync açarsan bir sorun kalacağını sanmam. Özellikle kenar yumuşatma gibi ayarları kısarsan gerçekten büyük FPS artışı alabilirsin.

Ne yapmalıyım?
Ama FPS acayip düşük geliyor 1080p monitör alsam düzelmez mi? Veya 144Hz alsam?
Monitör yüzünden kasma olmaz. Ve ne kadar almanız gereken FPS'den düşük alsanız bile 50 FPS kasıyormuş gibi hissettirecek bir FPS de değil. Peki bu sorunu farklı oyunlarda yaşıyor musunuz? Mesela 75 FPS ve üzeri aldığınız oyunlarda.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 55
  • df.png
    df.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 83

Yeni konular

Geri
Yukarı