Monitörde bit rengi nedir?

Yahu boşuna mı diyoruz TN panel almayın diye! TN panellerin %98'i sahte 8-bit(6-bit + FRC). Özelliklerde 16.7 milyon renk yazdığına bakmayın. 6-bit panel FRC ile 16.7 değil "olası" 16.2 milyon renk verebilir, renk dalgalanması... vs. falan önlemez. Şöyle düşünün, elinizde GT 1030 var ve O.C yaptınız.

6-bit = 262 bin renk.

Bu mesajı görmeyenler bir baksın: #15

Son düzenleme:
Yahu boşuna mı diyoruz TN panel almayın diye! TN panellerin %98'i sahte 8-bit(6-bit + FRC). Özelliklerde 16.7 milyon renk yazdığına bakmayın. 6-bit panel FRC ile 16.7 değil "olası" 16.2 milyon renk verebilir, renk dalgalanması... vs. falan önlemez. Şöyle düşünün, elinizde GT 1030 var ve O.C yaptınız.

6-bit = 262 bin renk.

Bu mesajı görmeyenler bir baksın: #15
Hocam monitörlerle ilgili mesajlarınızı takip ediyorum. Çok yararlı bilgiler veriyorsunuz. Rica etsem bir de benim konuya el atabilir misiniz ?
Çizim ve Tasarım Monitörü Nasıl Olmalı?

Kısa tanımıyla: En siyah ile en beyaz arasındaki ton(renk) sayısını belirtir.

Eki Görüntüle 246700

Her 1-bit artışında, renk sayısı bir öncekinin iki katına çıkar.

0-bit ve 1-bit iki renge eşittir; açık ve kapalı, beyaz ve siyah, yani arada üçüncü bir ton yoktur. Bit sayısı 2'ye(2-bit) çıktığında, renk sayısı da iki katına çıkar, yani 4 renk anlamına gelir.
  • 0-bit & 1-bit = 2 renk
  • 2-bit = 4 renk
  • 3-bit = 8 renk
  • ...
Eki Görüntüle 246702

Günümüzde 8-bit paneller yaygın olarak kullanılıyor, 8-bit 256 renge eşittir. Fakat pikseller 3 renkten oluşur; kırımız, yeşil ve mavi; 8+8+8=24-bit'e eşittir. Dolayısıyla 24-bit 16.777.216 renge eşittir, yani monitör özelliklerinde gördüğünüz; 8-bit ya da 16.7 milyon renk ibaresi bunu kastetmektedir.

Eki Görüntüle 246704

Eğer panel 10-bit ise ve monitör özelliklerinde kaç tane renk gösterebildiği yazmıyorsa; bunu nasıl hesaplarız? Çok basit, yukarıdaki metodu uygulayın: 10+10+10=30-bit, ne demiştik her 1-bir artışında, renk sayısı bir öncekinin iki katına çıkıyor.

Hadi beraber hesaplayalım: 24-bit neye eşittir? Tabii ki 16.777.216 renge, o zaman bunu referans alalım. Hesap makinesini açıyoruz, oraya 16.777.216 yazıyoruz, ikiyle çarpıyoruz böylece 25-bit'e çıkmış oluyoruz, sonra çıkan sonucu yine ikiyle çarpıyoruz ve 26-bit'e çıkmış oluyoruz...

@ozgurcan112 @Neurevt @CJack60 @Nazım Paşa @Jira @Silinen üye @SideWinder @105993 @ShadYaqz @Bayram Şenakar @Barış Tolon @Murat5038 @Because Im Batman @üyeliğimi silin @er36po

Bu konuyu @ozgurcan112 'nin talebi üzerine açtım ve devamı gelecek.

Merhaba, peki IPS ancak 6 bit frc olan bir monitör alınır mı sizce? Asus vz239q almayı düşünüyorum mesela 8bit ile çok büyük dezavantaj veya fark olur mu? Ya da eğer varsa bana gerçek 8bit ips, 22-24" bir monitör önerebilir misiniz ? 1000 aşağısı ve civarında.

Son düzenleme:
Hortlatmış olacağım ama sizce 6 bit+FRC 8 Bit IPS panel mi gerçek 8 bit VA panel mi?
Diğer özellikleri eşit var sayarsak?
O zaman monitörü ne amaçla kullanacağına göre değişir.
  • %25 oyun + %25 film + %50 iş = IPS sahte 8-bit.
  • %25 oyun + %25 iş + %50 film = VA gerçek 8-bit.
  • %25 iş + %25 film + %50 oyun = Mümkünse IPS sahte 8-bit. (VA da olur.)
  • %60 iş + %40 diğer = IPS sahte 8-bit.
  • %60 film + %40 diğer = VA gerçek 8-bit.
  • %60 oyun + %40 diğer = Mümkünse IPS sahte 8-bit. (VA da olur.)
Gibi gibi duruma göre yani.

Son düzenleme:
Benim en son seçenekte ki gibi bir kullanım senaryom var diyebilirim. VA yerine IPS panellere yöneldim. Verdiğiniz bilgiler sayenizde yaklaşık 2500 TL olup ama bit değeri düşük bir monitör almaktan vazgeçtim. BIT olayından haberim yoktu.
Ama hala karar veremedim. Curved ekranlar sizce nasıl ? Aradığım monitör 27'' 1080p IPS veya VA panel, oyun odaklı olduğu için yüksek HZ ve düşük MS. CS GO tarzı oyunlar oynamıyorum. Önerebileceğiniz bir model var mıdır acaba ? 2500 TL lere kadar çıkabilirim. Yeter ki şuanda kullandığım AOC E2461FWH modelini bana aratmasın, aldığıma değsin. Teşekküler.
@GCN

Kısa tanımıyla: En siyah ile en beyaz arasındaki ton(renk) sayısını belirtir.

Eki Görüntüle 246700

Her 1-bit artışında, renk sayısı bir öncekinin iki katına çıkar.

0-bit ve 1-bit iki renge eşittir; açık ve kapalı, beyaz ve siyah, yani arada üçüncü bir ton yoktur. Bit sayısı 2'ye(2-bit) çıktığında, renk sayısı da iki katına çıkar, yani 4 renk anlamına gelir.
  • 0-bit & 1-bit = 2 renk
  • 2-bit = 4 renk
  • 3-bit = 8 renk
  • ...
Eki Görüntüle 246702

Günümüzde 8-bit paneller yaygın olarak kullanılıyor, 8-bit 256 renge eşittir. Fakat pikseller 3 renkten oluşur; kırımız, yeşil ve mavi; 8+8+8=24-bit'e eşittir. Dolayısıyla 24-bit 16.777.216 renge eşittir, yani monitör özelliklerinde gördüğünüz; 8-bit ya da 16.7 milyon renk ibaresi bunu kastetmektedir.

Eki Görüntüle 246704

Eğer panel 10-bit ise ve monitör özelliklerinde kaç tane renk gösterebildiği yazmıyorsa; bunu nasıl hesaplarız? Çok basit, yukarıdaki metodu uygulayın: 10+10+10=30-bit, ne demiştik her 1-bir artışında, renk sayısı bir öncekinin iki katına çıkıyor.

Hadi beraber hesaplayalım: 24-bit neye eşittir? Tabii ki 16.777.216 renge, o zaman bunu referans alalım. Hesap makinesini açıyoruz, oraya 16.777.216 yazıyoruz, ikiyle çarpıyoruz böylece 25-bit'e çıkmış oluyoruz, sonra çıkan sonucu yine ikiyle çarpıyoruz ve 26-bit'e çıkmış oluyoruz...

@ozgurcan112 @Neurevt @CJack60 @Nazım Paşa @Jira @Silinen üye @SideWinder @105993 @ShadYaqz @Bayram Şenakar @Barış Tolon @Murat5038 @Because Im Batman @üyeliğimi silin @er36po

Bu konuyu @ozgurcan112 'nin talebi üzerine açtım ve devamı gelecek.
Elize sağlık gösterdiğiniz resimde 6 ile 8 farklı baya belirgin. Peki 8 ile 6+2 sanal arasındaki görüntü farklı nasıldır? Yani şu sahte +2 hiçbir işe yaramıyor mu? Süs olsun diye mi yapmışlar?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı