Monitörde bit rengi nedir?

Yahu boşuna mı diyoruz TN panel almayın diye! TN panellerin %98'i sahte 8-bit(6-bit + FRC). Özelliklerde 16.7 milyon renk yazdığına bakmayın. 6-bit panel FRC ile 16.7 değil "olası" 16.2 milyon renk verebilir, renk dalgalanması... vs. falan önlemez. Şöyle düşünün, elinizde GT 1030 var ve O.C yaptınız.

6-bit = 262 bin renk.

Bu mesajı görmeyenler bir baksın: #15

Son düzenleme:
Hocam monitörlerle ilgili mesajlarınızı takip ediyorum. Çok yararlı bilgiler veriyorsunuz. Rica etsem bir de benim konuya el atabilir misiniz ?
Çizim ve Tasarım Monitörü Nasıl Olmalı?

Merhaba, peki IPS ancak 6 bit frc olan bir monitör alınır mı sizce? Asus vz239q almayı düşünüyorum mesela 8bit ile çok büyük dezavantaj veya fark olur mu? Ya da eğer varsa bana gerçek 8bit ips, 22-24" bir monitör önerebilir misiniz ? 1000 aşağısı ve civarında.

Son düzenleme:
Hortlatmış olacağım ama sizce 6 bit+FRC 8 Bit IPS panel mi gerçek 8 bit VA panel mi ?

Hortlatmış olacağım ama sizce 6 bit+FRC 8 Bit IPS panel mi gerçek 8 bit VA panel mi?
Diğer özellikleri eşit var sayarsak?
O zaman monitörü ne amaçla kullanacağına göre değişir.
  • %25 oyun + %25 film + %50 iş = IPS sahte 8-bit.
  • %25 oyun + %25 iş + %50 film = VA gerçek 8-bit.
  • %25 iş + %25 film + %50 oyun = Mümkünse IPS sahte 8-bit. (VA da olur.)
  • %60 iş + %40 diğer = IPS sahte 8-bit.
  • %60 film + %40 diğer = VA gerçek 8-bit.
  • %60 oyun + %40 diğer = Mümkünse IPS sahte 8-bit. (VA da olur.)
Gibi gibi duruma göre yani.

Son düzenleme:
Benim en son seçenekte ki gibi bir kullanım senaryom var diyebilirim. VA yerine IPS panellere yöneldim. Verdiğiniz bilgiler sayenizde yaklaşık 2500 TL olup ama bit değeri düşük bir monitör almaktan vazgeçtim. BIT olayından haberim yoktu.
Ama hala karar veremedim. Curved ekranlar sizce nasıl ? Aradığım monitör 27'' 1080p IPS veya VA panel, oyun odaklı olduğu için yüksek HZ ve düşük MS. CS GO tarzı oyunlar oynamıyorum. Önerebileceğiniz bir model var mıdır acaba ? 2500 TL lere kadar çıkabilirim. Yeter ki şuanda kullandığım AOC E2461FWH modelini bana aratmasın, aldığıma değsin. Teşekküler.
@GCN

Elize sağlık gösterdiğiniz resimde 6 ile 8 farklı baya belirgin. Peki 8 ile 6+2 sanal arasındaki görüntü farklı nasıldır? Yani şu sahte +2 hiçbir işe yaramıyor mu? Süs olsun diye mi yapmışlar?

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…