Monitörde ghosting olduğu nasıl anlaşılır?

grkn14

Hectopat
Yer
WORLD
Daha fazla  
Merhaba. Monitörü şimdi montajladım. Hemen ghosting testi yaptım ama pek anlamıyorum. Telefon ile fotoğraf çektim ve PC'den ekran görüntüsü aldım. Sanırım ghosting var gibi.

Ya da telefon kamerası UFO'lar hızlı geçtiği için yakalayamıyor ve bulanık mı çıkıyor?

İlk ikisi telefon çekimi.

Dosya Ekleri

• 20230729_100121.jpg
    20230729_100121.jpg
    239,9 KB · Görüntüleme: 146
  • 20230729_100100.jpg
    20230729_100100.jpg
    336,6 KB · Görüntüleme: 120
  • Ekran görüntüüsü 2023-07-29 100705.png
    Ekran görüntüüsü 2023-07-29 100705.png
    184,3 KB · Görüntüleme: 124
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Monitörü şimdi montajladım. Hemen ghosting testi yaptım ama pek anlamıyorum. Telefon ile fotoğraf çektim ve PC'den ekran görüntüsü aldım. Sanırım ghosting var gibi.

Ya da telefon kamerası UFO'lar hızlı geçtiği için yakalayamıyor ve bulanık mı çıkıyor?

Telefon ile çekme, gözün ile gör. Arkasında takip eden ufo yoksa sorun yok.

Ekran görüntüsüyle hiç bir şey anlaşılmaz. Fotoğraf çekmekte o kadar doğru sonuç göstermiyor ama fotoğrafdan gördüğüm kadarıyla ghosting az var. Video çekip atarsanız daha net anlaşılır.

Ekran görüntüsüyle hiçbir şey anlaşılmaz. Fotoğraf çekmekte o kadar doğru sonuç göstermiyor ama fotoğrafdan gördüğüm kadarıyla ghosting az var. Video çekip atarsanız daha net anlaşılır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
video çektim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
video çektim.

Ghosting yok, sıfıra yakın. Kendi gözünüzle takip ettiğinizde ufonun arkasından gölgelenme olmuyorsa sıfıra yakındır demektir.

Ghosting yok, sıfıra yakın. Kendi gözünüzle takip ettiğinizde UFO'nun arkasından gölgelenme olmuyorsa sıfıra yakındır demektir.

Ghosting yok.
Ayrıca bu soruyu sorarken monitörün modelini de paylaşın. Belli ki IPS panel monitör kullanıyorsunuz.
IPS panelin UFO testi resimde belli olur bu da dip not olsun.

Çok teşekkürler ghosting olmaması içimi rahatlattı. Model yazmıştım ama moderatör silmiş MSI G2412 170Hz. 2 tanede ölü piksel var pazartesi İtopya'yı arayıp soracağım.

@Saint Lucia Bu ölü piksel teki sol üst köşede göze batmıyor ama diğeri tam ekranın ortasında o rahatsız ediyor biraz sağ tarafta yok gibi ama orada yapışık kağıt var monitör özelliklerinin olduğu onu çıkarmadım henüz bir de sormak istediğim ekran yanlardan 1cm siyah bu normal mi tam değil yani çerçeveye göre.

Dosya Ekleri

• 20230729_115521.jpg
    20230729_115521.jpg
    217,1 KB · Görüntüleme: 104
  • 20230729_095506.jpg
    20230729_095506.jpg
    129,1 KB · Görüntüleme: 108
@Saint Lucia Bu ölü piksel teki sol üst köşede göze batmıyor ama diğeri tam ekranın ortasında o rahatsız ediyor biraz sağ tarafta yok gibi ama orada yapışık kağıt var monitör özelliklerinin olduğu onu çıkarmadım henüz bir de sormak istediğim ekran yanlardan 1cm siyah bu normal mi tam değil yani çerçeveye göre.

Daire içine aldığın ölü piksel değil.
Panel üretimde kullanılan bir ölçüm çizgisi.
Ölü piksel ortada.
JScreenFix - Pixel Repair şunu ölü pikselin olduğu yerde 1 saat beklet. Belki düzeltir.

Geri
Yukarı