Monitörde ghosting olduğu nasıl anlaşılır?

UnDo7

Femtopat
Daha fazla  
Selam. Geçen günlerde Casper Excalibur'un 200Hz bir monitörünü aldım, ölü pixel testi yaptım ve bir sorun çıkmadı fakat ghosting testi yaparken UFO testinde arkasında siyah bir iz bıraktığını fark ettim. Bu bir sıkıntı oluşturur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam. Geçen günlerde Casper Excalibur'un 200Hz bir monitörünü aldım, ölü pixel testi yaptım ve bir sorun çıkmadı fakat ghosting testi yaparken UFO testinde arkasında siyah bir iz bıraktığını fark ettim. Bu bir sıkıntı oluşturur mu?

hocam VA panel ürünlerde bu tarz sorunlar kaçınılmaz oluyor. mümkün mertebe VA panel tercih etmekten kaçınmanızı öneririm. eğer tercihinizi değiştiremiyorsanız yenileme süresi daha düşük ve üst seviye monitörlerden yana seçim yapın.

hocam VA panel ürünlerde bu tarz sorunlar kaçınılmaz oluyor. mümkün mertebe VA panel tercih etmekten kaçınmanızı öneririm. eğer tercihinizi değiştiremiyorsanız yenileme süresi daha düşük ve üst seviye monitörlerden yana seçim yapın.
tamam da bendeki sıkıntı olmaz demi o gölge olayı işte

Tamam da bendeki sıkıntı olmaz değil mi o gölge olayı işte.

Kullanıma engel bir olay değil o. Ama göz yorar mı? Yorar, özellikle karanlık sahnelerde görünüyor UFO testinde mesela arka planı değiştirirseniz o gölge dediğimiz siyah alanda değişir ve aşağı katmanlarda daha az siyah gölge olması açık renklerde az olacağı anlamına gelir bu durumun. Yukarıda olması koyu renklerde çok daha fazla olduğunu gösteriyor. OverDrive falan varsa deneyin yoksa zaten öyle kullanmak zorundasınız ya da siyahları grileştirebilirseniz gölgelenme bir nebze azalır.

Örnek:

VA problems.png

En altta gölgelenme gözükmüyor ama üste çıktıkça gölge dediğimiz şey artıyor. Bu arada bir seviyeye kadar Hz düşürmekte işe yarar gölgelenme konusunda VA panellerde. Mesela 200 Hz yerine 144 Hz kullanmayı deneyebilirsiniz tabii 200 Hz diye satın aldıysanız o zaten hata. O kadar ucuza temiz ufo teste sahip bir VA zaten alamazsınız özellikle 200 hz için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı