Monitörde hep aynı görüntünün ollması zararlı mıdır?

Her monitörde olduğunu sanmıyorum ama aynı şeyi duydum. Hatta ekran koruyucuları bunun için varmış. Samsung'un bazı model telefonları da çok uzun aynı şey gösterdiğinde ekran lekesi yaptığına şahit oldum. Yararsız gibi görünen ekran koruyucularını kullanmakta fayda var.

Bahsettiğiniz şeye “amoled yanığı”, “led yanığı” diyorlar. 3-5 tane Samsung telefonda denk geldim ama monitörde hiç denk gelmedim.

Her monitörde olduğunu sanmıyorum ama aynı şeyi duydum. Hatta ekran koruyucuları bunun için varmış. Samsung'un bazı model telefonları da çok uzun aynı şey gösterdiğinde ekran lekesi yaptığına şahit oldum. Yararsız gibi görünen ekran koruyucularını kullanmakta fayda var.
elimde iki adet bahsettiğin telefonlardan var. Bir tanede xs var ekranda iz var altta kalan görselin demo telefonlar.

Bildiğim kadarıyla OLED cihazlarda zararlı. ( Bazen LED tipi ekranlarda da olabiliyor. ) Özellikle Televizyonlarda çok fazla sorun yaşayan var. Bir kanalın logosu sürekli aynı yerde kaldığından başka bir kanala geçince izi kalabiliyor. Telefonlarda ise genellikle Ghost Screen diye geçiyor. Bildirim çubuğunda aynı şey çok fazla kalınca izi çıkabiliyor. Monitörlerde böyle bir soruna rastlamadım veya rastlayan birini görmedim.

OLED panel değilse eğer korkmanızı gerektirecek bir durum yok.

@181272 o tarz uygulamaların çalışma şekli tüm ekranı aynı derecede yakmak diye biliyorum. Pek de sağlıklı bir yöntem değil. Zaten OLED yanığı da garanti kapsamına girdiğinden ekran ücretsiz değiştiriliyor.

@181272 onu o kadar uzun süre çalıştırmamanızı öneririm. Telefon ısındıkça ve açık renkli görseller uzun süre ekranda kalınca iz yapar. Onun yerine RGB bir video açıp 5-10 dakika kadar çalıştırmanız yeterli. Bunlar tabii ki geçici çözümler. Kökten çözüm için paneli değiştirmeniz gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı