Monitörde Hz konusu çok abartılıyor

Monitörlerdeki Hz konusu çok abartılıyor bence. 144 Hz monitörüm var ve ekran kartım çok ısınmasın diye CS:GO'yu 60 Hz sınırlı şekilde oynuyorum. Çok büyük fark yok. Yeter ki monitörde input lag iyi olsun. "input lag nedir?" derseniz, klavye ve mouse ile verdiğimiz komutların monitöre yansıması (yani ekrana gelmesi) arasındaki geçen süredir. Monitörde input lag çok önemli bence. Bu arada monitörümün marka ve modelini soracak olursanız: Samsung C27fg70. monitörümün input lag değerini ise bilmiyorum.

Bence Hz olayı bayağı önemli Vuruş hissiyatı olarak bile daha öz güvenli hissediyorsun 60Hz monitörüm var bayağı kötü geliyor hissiyat olarak ama internet kafeye gittiğimde 165Hz monitör ile oynuyorum ve daha öz güvenli vuruşlar yapıyorum zaten vuruşlarım aldığım Killer'e yansıyor ama 60Hz'ye de alışmış biri olarak 60Hz de de iyi oynadığım zamanlar oluyor.

Saçma bir konu olmuş kendim 75 Hz'den 144'e geçince arada nasıl bir fark olduğu bariz belliydi. Aynı şekilde 144'ten 75'e düşüncede o akıcı hissiyatın gittiğini gördüm.

Monitörlerdeki Hz konusu çok abartılıyor bence. 144 Hz monitörüm var ve ekran kartım çok ısınmasın diye CS:GO'yu 60 Hz sınırlı şekilde oynuyorum. Çok büyük fark yok. Yeter ki monitörde input lag iyi olsun. "input lag nedir?" derseniz, klavye ve mouse ile verdiğimiz komutların monitöre yansıması (yani ekrana gelmesi) arasındaki geçen süredir. Monitörde input lag çok önemli bence. Bu arada monitörümün marka ve modelini soracak olursanız: Samsung C27fg70. monitörümün input lag değerini ise bilmiyorum.
Her bilgisayarı formatladığımda ilk işlerimden birisi 60 dan 144 e çekmek oluyor çok rahatsız ediyor beni 60 hz.

Bir kere en başında 60 Hz göz sağlığı açısından önerilmeyen bir değer.
Sizin dedikleriniz zaten mantık açısından uyuşmuyor örneğin gözünüzü 1 dakikada 15 kere kapatıp açmak mı yoksa 60 kere kapatıp açmak mı içinde bulunduğunuz ortamdaki olay örgüsünü daha rahat anlamanıza neden olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok linç yiyeceğin bir konu olmuş. Olumlu eleştirecek olursak ekran kartını çok merak ettim CS:GO'da ısınıyorsa termal macun ve fan temizliği yapmalısın. Sanırım oyunlarda 144 Hz değerini alamıyorsun o yüzden bu düşünceye kapıldın. 144 Hz akıcı bir oyun oyna daha sonra 60 Hz de dene. Ben 75 Hz'den 144 Hz geçtim büyük fark var.

Tamam hocam gidelim RX 6700 vs. gibi bir kart alalım yanına da 240Hz 0.5 ms IPS bir monitör alalım sonra ekran kartı ısınır kendini soğutur falan maazallah gidelim 60 Hz de en düşük ayarda CS:GO oynayalım.

Dediğiniz her şey yanlış öncelikle CS ekran kartı değiş işlemci ister 2. olarak CS:GO zaten düşük ayarlarda oynanır konuyu açan arkadaşın dedikleri yanlış olsa da sende pek doğru şeyler söylememişsin.

Girdi gecikmesi bu işin birçok parçasından biridir. Görüntüyü işleyen her bileşen bir miktar gecikmeye yol açar, stabil ve düşük sistem gecikmeye sahip bir sistemde oyun oynamak çok daha keyifli olacaktır.
nvidia-reflex-end-to-end-system-latency-terminology.png

Gördüğünüz gibi fareden monitöre, her bileşenin sistem gecikmesine ciddi etkisi vardır.
1685695748875.png

NVIDIA'nın yaptığı çalışmalar sistem gecikmesi düştüğünde oyuncuların rekabetçi oyunlardaki performansının ciddi anlamda arttığını gösteriyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı