Monitörde koyu renklerde titreme oluyor

NousrAX

Hectopat
Merhabalar bayağıdır monitörümde titreme sorunu var. Monitörün markası HP, özellikleri ise FHD ve 60 Hz. Başka bir IPS monitör ile aynı prizde ve aynı konumda denediğimde herhangi bir titreme sorunu oluşmuyor. Yani sorun büyük ihtimalle monitörle alakalı. Farklı HDMI kablo kullanmayı denedim ancak bir değişiklik olmadı. Titreme sorunu genellikle koyu renk tonlarında ortaya çıkıyor. Full beyaz ekranda hiç belli olmuyor. Titreme hareketi genellikle aşağı yukarı doğru ince çizgilerle gerçekleşiyor. Birçok şey denedim ancak bir türlü çözüm bulamadım. Sizin çözüm önerileriniz nelerdir?

Gülüyorsun ama bilgisiz bilgilisin. Monitör ile tıp konusunu bağdaştırmayı başardın sana ödül vermeliyiz.

Bilgiliyim diye tek bir kelime ağzımdan çıkmadı. Bir bağdaştırma da yapmadım, daha bir şey görmeden etmeden pat diye tanıyı koydun ona şaşırdım ve güldüm. Kötü bir amacım yoktu oysa.

Bilgiliyim diye tek bir kelime ağzımdan çıkmadı. Bir bağdaştırma da yapmadım, daha bir şey görmeden etmeden pat diye tanıyı koydun ona şaşırdım ve güldüm. Kötü bir amacım yoktu oysa.
Görüntü sistemleri ile mesleki bağlantım olduğu için artık arızalar belli. %1 şaşıyor, genel arıza tipi her zaman aynıdır.

Durup dururken gerginliğin artmasına gerek yok. Herkes fikrini belirtebilir tabi ki. Ama tam olarak sorunu anlamadan tanı koymak bence de biraz erken bir hamle oldu. Eğer gerçekten çözüm için tamir dışında yapılabilecek pek bir şey yoksa sonuç belli, böyle kullanmaya devam edeceğim. Zaten monitör 7-8 yıllık, garanti veya tamirle uğraşmaya değmez artık.

Durup dururken gerginliğin artmasına gerek yok. Herkes fikrini belirtebilir tabi ki. Ama tam olarak sorunu anlamadan tanı koymak bence de biraz erken bir hamle oldu. Eğer gerçekten çözüm için tamir dışında yapılabilecek pek bir şey yoksa sonuç belli, böyle kullanmaya devam edeceğim. Zaten monitör 7-8 yıllık, garanti veya tamirle uğraşmaya değmez artık.
Çalışmayan ölmüş ekran kartı olsa bu şekilde fırına at dene derdim yada başka bir şey. Konu neredeyse görüntü sistemi olunca iş tamamen teknikere kalıyor. Avometre alıp kısa devrelere bak en basiti diyeceğim ama avometre almak ve buldun öğrendin diyelim tamirini yapmak mantıklı gelmiyor. Sonuç olarak servise gitmesi gerektiğini söyledim, %100 monitörün kartının neresinde sorun var demedim. Çizgiler %99.99 karttan kaynaklı hatalar oluyor. Selam verip borçlu çıkmak buna denir.

Yeni konular

Geri
Yukarı