Monitörde renkler açılıp koyulaşıyor

M_dincer41

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar, ASUS TUF Gaming VG247Q1A (VA) modelli monitörümü kullanmaya başlayalı bir buçuk ay oldu. Ekrandaki ışık kendi kendine parlaklığı artıyor sonra önceki haline geliyor. Hiçbir sorun yoktu ama son zamanlarda özellikle oyuna girdiğimde (Valorant) giriş ekranında renklendirme (renk doygunluğu) fazla olduğundan fark edilebiliyor. Bunun sebebi kutuyla birlikte gelen DisplayPort kablosu olabilir mi? G-Sync pendulum yazılımıyla monitörü test ettim fakat gözle görünür bir sorun göremedim. Hareket eden cisimlerde kayma vs yok akıcılıkta sorun olmuyor sadece ufacık fark edilecek kadar bir parlaklık oluyor. Kısaca renk tonu anlık değişiyor. Monitör ile gelen kabloların çok da kaliteli olduğunu düşünmüyorum, bu yüzden böyle bir sorun olabilir mi? Eğer sorunum çözülmezse garantiye yollayacağım. Değerli yorumlarınızı bekliyorum, iyi forumlar.
Ekran kartı: MSI RTX 3060 Ti Ventus 3X (display 1.4)
Monitör: ASUS TUF Gaming VG247Q1A "23.8" VA panel 165Hz(display 1.2)

Aynı monitörü kullanıyorum ve bu sadece oyunların yüklenme ekranlarında oluyor. Oyun esnasında FPS kilidini kapatınca sorunun ortadan kalktığını fark ettim.

Aynı monitörü kullanıyorum ve bu sadece oyunların yüklenme ekranlarında oluyor. Oyun esnasında FPS kilidini kapatınca sorunun ortadan kalktığını fark ettim.
Ekran kartım nvidea ama monitör freesync teknolojisine sahip. Bu yüzden freesync kapatıp denedim sorun düzeldi fakat özelliği kullanamıyorum bu sefer. Monitörü alırken dikkat etmedik sanırım. Fakat günümüzde Freesync özellikli bazı monitörler G-sync özelliğine dönüştürülebiliyor. Ben de bu şekilde aktif ettim g-sync aktif gözüküyor fakat tam uyum sağlamıyor sanırım o yüzden böyle bir sorun çıkıyor. Acaba kaliteli bir display kablosuyla denesem sorun çözülür mü?

Ekran kartım nvidea ama monitör freesync teknolojisine sahip. Bu yüzden freesync kapatıp denedim sorun düzeldi fakat özelliği kullanamıyorum bu sefer. Monitörü alırken dikkat etmedik sanırım. Fakat günümüzde Freesync özellikli bazı monitörler G-sync özelliğine dönüştürülebiliyor. Ben de bu şekilde aktif ettim g-sync aktif gözüküyor fakat tam uyum sağlamıyor sanırım o yüzden böyle bir sorun çıkıyor. Acaba kaliteli bir display kablosuyla denesem sorun çözülür mü?
Hayır, onunla biraz ilgisi var ama asıl sorun TUF serisinde. Flicker problemi olan monitörlerde, AdaptiveSync açtığınız zaman problem başlar. Sorun monitörün arka aydınlatma ve iç yapı olarak berbat olmasından kaynaklı.

Ekran kartım NVIDIA ama monitör FreeSync teknolojisine sahip. Bu yüzden FreeSync kapatıp denedim sorun düzeldi fakat özelliği kullanamıyorum bu sefer. Monitörü alırken dikkat etmedik sanırım. Fakat günümüzde FreeSync özellikli bazı monitörler G-Sync özelliğine dönüştürülebiliyor. Ben de bu şekilde aktif ettim G-Sync aktif gözüküyor fakat tam uyum sağlamıyor sanırım o yüzden böyle bir sorun çıkıyor. Acaba kaliteli bir display kablosuyla denesem sorun çözülür mü?

Bu monitör kronik sorunlu, bu yüzden pek bir şey yapamazsınız. Hatta monitörü kullanırken Black smearing olayı arada sırada çok rahatsız edebiliyor. Monitörden en iyi performans alabilmeniz için ekranı yarış moduna alın. Gölge güçlendirmeyi düzey 3 yapın ve değişken od yi benim tavsiyem hiç açmamanız olur ama biraz daha renk leke sorununu azaltmak istiyorum derseniz 4'e çıkarabilirsiniz fakat 5 cidden çok kötü önermem.

Bu monitör kronik sorunlu, bu yüzden pek bir şey yapamazsınız. Hatta monitörü kullanırken Black smearing olayı arada sırada çok rahatsız edebiliyor. Monitörden en iyi performans alabilmeniz için ekranı yarış moduna alın. Gölge güçlendirmeyi düzey 3 yapın ve değişken od yi benim tavsiyem hiç açmamanız olur ama biraz daha renk leke sorununu azaltmak istiyorum derseniz 4'e çıkarabilirsiniz fakat 5 cidden çok kötü önermem.
@LaMorte @shyzeq https://www.hepsiburada.com/hp-8ac9...g-sync-qhd-ips-oyuncu-monitor-p-HBV00000VUQ1L
bu monitör nasıl peki? Şuan elimdekini ikinci monitör olarak kullanırım o zaman. Ya da önerebileceğiniz başka 165hz var mı isteğim 2k dan yana ama şu çok iyi dediğiniz 1080p de olabilir.

@LaMorte @shyzeq https://www.hepsiburada.com/hp-8ac9...g-sync-qhd-ips-oyuncu-monitor-p-HBV00000VUQ1L
bu monitör nasıl peki? Şuan elimdekini ikinci monitör olarak kullanırım o zaman. Ya da önerebileceğiniz başka 165hz var mı isteğim 2k dan yana ama şu çok iyi dediğiniz 1080p de olabilir.
Pek önerdiğim söylenemez. Bu fiyatlar ile yeni ve orta segment monitör almak biraz mantıksız. FreeSync/G-Sync kullanmadan FPS sınırı veya V-Sync açın.

Yeni konular

Geri
Yukarı