Monitöre bakarken göz yorulması ve baş ağrısı

WFaith

Hectopat
Vatan' dan 10 gün önce Samsung LS24F350FHMXUF monitörü aldım. IPS panel olması dolayısıyla tercih ettim. Daha önce yıllarca TN kullandım laptop ile. İlk IPS monitörüm, renkleri dedikleri gibi daha canlı gösteriyor oyunlarda. Aldığım günden beri uzunca oynayamamıştım. Dün 3 - 4 saat kadar oyun oynama fırsatı buldum. Gözlerim aşırı yoruldu, kıpkırmızı kan çanağına döndü ve gözlerimi kapatınca acı hissettim, yanma gibi. Bugün, ekran ayarlarını kıstım, renkleri azalttım. F.lux kurdum vs ama yine de ekrana baktıkça ağrının arttığını hissettim. Dandik bir laptopum var TN monitörüne bakıyorum. Gözlerim dinlenmiş hissediyor samsung dan sonra. Ne yapacağımı bilemedim. İade etmeyi düşünüyorum. Acaba benim gözlerim yıllarca TN den sonra IPS ye mi alışamadı? :D

Mavi ışık filtreli gözlük kullanın.
Bilgisayarı çok kullanıyorum. Normalde günümün en az 10 saati ekrana bakarak geçiyor. Bugüne kadar böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Sürekli gözlük takmak istemiyorum, sevmiyorum da. Sorunun monitörde olduğunu düşünüyorum. Gözüme uyacak bir monitör arıyorum veya bu monitör ile bir düzeltme yapılabilecekse onu soruyorum.
Bir çok yöntem denedim, flux gibi programlar dahil olmak üzere, renk ayarlarını iyice düşürmek, uzaktan oturmak gibi ama herhangi bir faydasını göremedim. Rengini kısmak kısmen ağrıyı azalttı ama yine de kesmedi. Monitörü iade etmeye karar verdim. İade formu doldurdum, yarın göndereceğim bir aksilik çıkmazsa. Bir de şansımı TN ile deneyeceğim. IPS yi çok önerildiği için seçmiştim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı