Monitörlerde anakart değişim oluyor mu?

Zbyrtmr

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3060
R5 5600X
16GB 3200MHZ RAM
500GB M.2 SSD
MSİ B550M-A PRO
Selam, iki sorum olacak.

1. Elimizde aynı markanın aynı model monitörleri var birinin anakartı bozuk diğerinin ise paneli kırık. Ben anakartı sağlam panelli olan monitöre taksam tamir etmiş olur muyum?

2. elimizde aynı markanın aynı model fakat biri 144 biri 240 Hz monitörü var. Şimdi ben 144Hzdeki anakartı alıp 240Hz olan monitöre taksam tamir olur mu? Olur ise 240Hz mi görüntü verir yoksa anakart 144Hz monitörün anakaeri olduğundan 240 vermez mi? Monitörlerin teknik kısmını pek bilmem. Benim bildiğim Hz'yi veren şey panel fakat anakartın etkisi var mı ya da zaten iki monitöredeki anakart aynı sadece panel mi farklı?

Yardımcı olan, olmaya çalışan herkese teşekkürler. Umarım bilen birileri vardır. Technopat'ta araştırdım fakat böyle bir konu bulamadım.

Eğer monitörler hakkında bilgisi olan bir bildiğiniz varsa. Etiketlerseniz sevinirim.

Son düzenleme:
1. Elimizde aynı markanın aynı model monitörleri var birinin anakartı bozuk diğerinin ise paneli kırık. Ben anakartı sağlam panelli olan monitöre taksam tamir etmiş olur muyum?
Belki bir ihtimal.

2. elimizde aynı markanın aynı model fakat biri 144 biri 240 Hz monitörü var. Şimdi ben 144Hzdeki anakartı alıp 240Hz olan monitöre taksam tamir olur mu? Olur ise 240Hz mi görüntü verir yoksa anakart 144Hz monitörün anakaeri olduğundan 240 vermez mi? Monitörlerin teknik kısmını pek bilmem. Benim bildiğim Hz'yi veren şey panel fakat anakartın etkisi var mı ya da zaten iki monitöredeki anakart aynı sadece panel mi farklı?
Eğer 144Hz olan monitörün anakartını 240Hz olan monitöre takarsan, 240Hz hızında çalışmaz. Çünkü 240Hz panele sahip monitörün anakartı, daha yüksek yenileme hızını desteklemek için buna uygun olarak tasarlanıyor. 144Hz olan anakart, 240Hz panelin tam potansiyelini kullanmasına izin vermez ve muhtemelen en fazla 144Hz yenileme hızında çalışacaktır.

Belki bir ihtimal.

Hocam bir ihtimalden kastınız ne? Eğer dediğim gibiyse uymama ihtimali falan mı var? Eğer anakart sağlamsa çalışmaz mı? Bir de paneli kırık bir monitörün anakartının çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız? İlla paneli sağlam olan birine mi bağlamak lazım?

Geri
Yukarı