Monitörlerde Hz değeri nedir?

Hz değeri; monitörün tazeleme hızıdır. FPS'ye etkisi yoktur ama şöyle bir durum var; eğer sisteminiz iyiyse ve 144 FPS alabiliyor ise 144 Hz monitör alınız. CS:GO tarzı oyunlarda işinize yarayacaktır ama "Benim sistemim 75 FPS alıyor" dersen de 75 Hz almalısın.

Kesinlikle 144 HZ monitör tercih edin. 144 HZ monitör ile 144 FPS görüntü görebilirsiniz demek. Freesync özellikli olmasına dikkat edin. Nvidia 1000 serisi ve üstü ekran kartlarında Gsync özelliği freesync monitörlerde çalışabiliyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hertz(veya Hz) monitörün tazeleme/ekrana saniyede kaç tane yeni görüntü geldiğinin sayısıdır. Monitrörün sistemle bir bağı olmadığı için FPS'e etkisi olmaz. Oyunda kaç FPS alınıyorsa o kadar Hz'li monitör alınmalıdır, yoksa görüntülerde yırtılmalar olabilir. Eğer monitörde FreeSync/G-Sync varsa bilgisayarınız kaç FPS alıyorsa monitörünüz o kadar Hz gösterir, böylece yırtılma sorunu ortadan kalkar.

Gerçekten bu forumun kural işleyişini vs. çözemiyorum artık, bu konu ne şimdi ya, intenette bin tane Türkçe konusu olan, Technopat'ın üzerine videosu olan konuyu niye onaylıyorsunuz sayın moderasyon ekibi?
Konu sahibine lafım yok, ama araştırmaya inanmak lazım biraz.

Gerçekten bu forumun kural işleyişini vs. çözemiyorum artık, bu konu ne şimdi ya, intenette bin tane Türkçe konusu olan, Technopat'ın üzerine videosu olan konuyu niye onaylıyorsunuz sayın moderasyon ekibi?
Özür Dilerim

Dostum lafım asla sana değil, özür dilemeni gerektiren hiçbirşey yok. Kırdıysam vs. affet lütfen.
Ben sadece forumun tutarsızlığına yanıyorum, bir noktadan, virgülden, kısaltmanın küçük yazılmasından anında ban atan moderasyon ekibinin bu garip davranışını anlamakta güçlük çekiyorum.

çok doğru buraya yazana kadar google da aratsalar daha iyi olur gibi

Geri
Yukarı