Monitörlerde kontrast oranı (statik) nedir?

Mahmut Kılınç

Hectopat
Daha fazla  
Kontrast oranı (statik) nedir ve yüksek olması mi iyi, yoksa düşük olması mı? Bir de ben fotoğrafçıyım, bunun için alacağım monitörlerde hangi özelliklere dikkat etmeliyim?
Bu konuda bilgili arkadaş yok mu?
Cevap verecek kimse yok mu?

Son düzenleme:
Statik kontrastın düşük olması siyah renkleri daha kötü göstereceği anlamına gelir. Genellikle IPS monitörlerde 1000:1, VA monitörlerde 3000:1, OLED monitörlerde ise ∞:1'dir. Üst seviye IPS monitörlerde 1500:1, VA monitörlerde ise 5000:1 gibi değerler de görülebilir.

Bunun dışında tasarım için dikkat etmeniz gereken bir konu da renk doğruluğu. IPS ve OLED monitörler renk doğruluğu açısından gayet iyidir. Profesyonel/endüstri seviyesinde tasarım yapacaksanız kullanacağınız renk gamutunun ne kadarını desteklediğine ve kalibrasyon cihazınız yoksa fabrika çıkışı kalibrasyon değerlerine bakabilirsiniz.

IPS ve VA kontrast karşılaştırması:
IPS vs VA Contrast.png

Son düzenleme:
Renkleri en doğru şekilde veren monitörler var fiyatları diğerlerine göre yüksek ama bu işi profesyonel olarak yapıyorsan mutlaka bir tane edinmelisin o monitörlerden cevabına gelecek olursak. Kontrast monitördeki en parlak alan ile en karanlık alan arasındaki farktır.
LG 34UC80-B modelini tavsiye ederim.

Dikkat etmen gereken hususlar:
- Renk alanı genişliği.
- Düşük Delta E ayarı.
- İyi seviyede gama ayarı.

Not: Bütçenizi söyleyebilirseniz daha fiyat/performans tavsiyesi de verebilirim.

Statik kontrastın düşük olması siyah renkleri daha kötü göstereceği anlamına gelir. Genellikle IPS monitörlerde 1000:1, VA monitörlerde 3000:1, OLED monitörlerde ise ∞:1'dir. Üst seviye IPS monitörlerde 1500:1, VA monitörlerde ise 5000:1 gibi değerler de görülebilir.

Bunun dışında tasarım için dikkat etmeniz gereken bir konu da renk doğruluğu. IPS ve OLED monitörler renk doğruluğu açısından gayet iyidir. Profesyonel/endüstri seviyesinde tasarım yapacaksanız kullanacağınız renk gamutunun ne kadarını desteklediğine ve kalibrasyon cihazınız yoksa fabrika çıkışı kalibrasyon değerlerine bakabilirsiniz.

IPS ve VA kontrast karşılaştırması:
Eki Görüntüle 1298108
Ben renk doğruluğu acısından ips mönitör tercih ediyorum da kontrast oranı için 1000 mi yoksa 1500 mü tercih etmeliyim?

Geri
Yukarı