Monitörlerde tepki süresi, parlaklık ve boyut hakkında tecrübeleriniz ?

uhuru

Hectopat
3 gündür monitörleri inceliyorum. Teknik olarak tepkime süresi düşük, kontras+tarama+parlaklık değeri yüksek monitörler öneriliyor.
Bilgisayarda bol bol yazı okuyan ve film izleyen biriyim. Oyun oynamıyorum.

Aşağıdaki özeliklerde monitör kullanmış arkadaşlara sorularım olacak;

1. Tepkime süresi 7 olan monitörde film izlerken gecikmeler yaşar mıyım?
2. Parlak ve mat monitörlerden hangisi okuma ve film izleme faaliyetleri için daha uygundur?
3. Bilgisayar monitörü olarak 27 inç mi daha uygun bir boyut yoksa 24 inç mi? 27 inç çok büyük 24 daha mı iyi diyen forum mesajları okudum. Ayrıca 27 inç te maksimum çözünürlük nedeniyle piksel görme sorunları olduğu söyleniyor.

İncelediğim modeller

• HP C4D27AA
  • LG 27EA33V 27"
  • Asus VK278Q 27
  • Viewsonic VX2753MH 27
  • SAMSUNG S27C750P
  • Asus VE278H 27
  • Asus MX279H 27
  • VIEWSONIC VX2703MH
  • Asus VE278N 27"
  • asus vn247h
  • AOC e2795Vh
  • HP Pavilion C3Z94AA

Son düzenleyen: Moderatör:
1. 8ms monitörler uzun süre hayatımızda idi. 7ms çok da sorun teşkil etmeyecektir filmlerde.
2. Mat her daim daha uygundur.
3. Bu kişisel bir tercih. Benim kişisel tavsiyem 24" üstüne çıkılmaması. özellikle 27" ile oyun oynamak kabus olabilir, eğer oyun taktiksel ise ve harita kullanımı gerektiriyorsa. Öte yandan konsol da bağlanacaksa 27" alınabilir. Piksellerin gözükmesi ise artık sorun değil zira 2K ve 2.5k çözünürlüklü monitörler var.

Kardeşim, bildiğim kadarıyla cevaplıyayım.(yanlışım varsa kızmayın :) )

1- Tepki süresi, sayısal olarak 10'un üstüne çıktığında rahatsızlık verebilir. Ayrıca, tepki süresi değerine göre fiyat biçildiğini sanmıyorum. Bu bağlamda tavsiyem, tepki süresi sayısal olarak düşük(1-5) monitör almanız. Bütçenizi belirtirseniz, öneride bulunabilirim.
2- Tavsiyem, parlak veya mat monitörden ziyade, göz koruyucu filtresi var mı, yok mu? Ona bakmanız.
3- Güncel monitörler arasında, inch den kaynaklı görüntü kalitesi oluşacağını pek sanmıyorum. Daha çok çözünürlükle alakalı. İnch olayı daha çok kişisel tercih bence. Örneğin; ben 27 inch bir monitör almam. Oyun oynayamam.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sorduğunuz sorulara tek tek cevap vermek istiyorum.
Bütçenizi belirtin, bu arada yakın bir zamanda Monitör Seçim Rehberi gelebilir Technopat'dan, haberiniz olsun.
Bütçem 1250 tl ye kadar çıkabilirm. Fakat amacım ucuza işimi görecek bir monitör almak, yani 1200 tl verip çok güzel oyunda oynayabileceğim bir monitör almak yerine 500 tl verip gözlerimi yormadan uzun süre yazı okumama ve film izlememi sağlayacak bir monitörü tercih ederim. Amacım oyun oynamak değil tekrar belirtmek isterim.
Monitör seçim rehberi gelirse çok iyi olur. Yazılı olmasının yanında sohbet şeklinde bir video hazırlanırsa çok daha güzel olur. Bence önemli bir konu

- - - Güncellendi - - -

1. 8ms monitörler uzun süre hayatımızda idi. 7ms çok da sorun teşkil etmeyecektir filmlerde.
2. Mat her daim daha uygundur.
3. Bu kişisel bir tercih. Benim kişisel tavsiyem 24" üstüne çıkılmaması. özellikle 27" ile oyun oynamak kabus olabilir, eğer oyun taktiksel ise ve harita kullanımı gerektiriyorsa. Öte yandan konsol da bağlanacaksa 27" alınabilir. Piksellerin gözükmesi ise artık sorun değil zira 2K ve 2.5k çözünürlüklü monitörler var.
1. Anladım benim gibi oyun oynamayan kişiler için 7 ms olması çok bir şey değiştirmeyecek gibi burada önemli olan tarama sıklığı yüksek bir monitör olması, göz doktorum ile görüştüğümde gözün tarama sıklığından çok etkilendiğini ve ne kadar çok tarama olursa gözün o kadar rahat edeceğini anlatmıştı.
2. Parlak veya mat konusunda çok kararsızım, HP C4D27AA modeli parlak bir monitör albenisi çok fakat gerçek hayatta kullanırken özellikle arkadan gelen ışık nedeniyle sorun yaşanabilir. Mat monitörde böyle bir sorun yok sanırım.
3. Gönül her zaman daha büyük olandan yana fakat masada oturup bir şeyler okurken 27 " beni zorlar mı? Tam olarak bunu bilmek istiyorum. Yani 27" aldım oturdum nette geziyorum bu durumda ne olur. Cidden oyun oynamıyorum :)

- - - Güncellendi - - -

Kardeşim, bildiğim kadarıyla cevaplıyayım.(yanlışım varsa kızmayın :) )

1- Tepki süresi, sayısal olarak 10'un üstüne çıktığında rahatsızlık verebilir. Ayrıca, tepki süresi değerine göre fiyat biçildiğini sanmıyorum. Bu bağlamda tavsiyem, tepki süresi sayısal olarak düşük(1-5) monitör almanız. Bütçenizi belirtirseniz, öneride bulunabilirim.
2- Tavsiyem, parlak veya mat monitörden ziyade, göz koruyucu filtresi var mı, yok mu? Ona bakmanız.
3- Güncel monitörler arasında, inch den kaynaklı görüntü kalitesi oluşacağını pek sanmıyorum. Daha çok çözünürlükle alakalı. İnch olayı daha çok kişisel tercih bence. Örneğin; ben 27 inch bir monitör almam. Oyun oynayamam.

1. Merhaba benim gördüğüm kadarıyle tepki süresi 7 olduğunda fiyat biraz daha iyi belkide farklı faktörler de bunu etkiliyor. Bütçem şu demeyelim de 500-700 tl arasında şu monitörü 700-1250 tl arası şu monitörü öneririm dersen sevinirim.
2. Bu güzel bir tavsiye teşekkür ederim. Bunu inceleyeceğim. Sözüne ettiğin filtre eski crt lerde kullanılan gibi bir filtre mi yoksa özel bir adımı var?
3. Oyun dışında 27" te sorun yaşamam gibi anlıyorum doğru mudur?

- - - Güncellendi - - -

Son olarak evet girilen başlıklar konusunda titiz davranıyormuşsunuz :) Ve evet forum kurallarında bu yazıyorsa ben forum kurallarını okumadım ( Türkler genelde okumuyor bu tür formları, yanlış tabi) Keşke hesabımı kilitlemeden önce uyarsaydınız :) Bence önce uyarıp sonra yasaklamak daha mantıklı gibi
İyi çalışmalar dilerim :)

1. Merhaba benim gördüğüm kadarıyle tepki süresi 7 olduğunda fiyat biraz daha iyi belkide farklı faktörler de bunu etkiliyor. Bütçem şu demeyelim de 500-700 tl arasında şu monitörü 700-1250 tl arası şu monitörü öneririm dersen sevinirim.
2. Bu güzel bir tavsiye teşekkür ederim. Bunu inceleyeceğim. Sözüne ettiğin filtre eski crt lerde kullanılan gibi bir filtre mi yoksa özel bir adımı var?
3. Oyun dışında 27" te sorun yaşamam gibi anlıyorum doğru mudur?
Filtre CRT lerde kullanılan gibi mi(?) tam olarak bilmiyorum. Monitörler hakkında teknik bilgim yok maalesef. Bir monitör incelerken özelliklerinde görmüştüm. Fakat CRT lerde olduğu gibi monitör dışına takılan bir filtre olduğunu sanmıyorum.

Ben oyun dışında da 27'' de sorun yaşarım. :) Sizi bilemem dediğim gibi kişisel bir şey, alışkanlık desek daha doğru. Neden? derseniz takip edemem. Kocaman monitör. :)

Fiyat aralığı olarak değil de, 1-2 öneride bulunayım.
VATAN COMPUTER - ASUS - 23.6" VN247H GEN
VATAN COMPUTER - AOC - 23.6" E2461Fwh GEN
AOC arkadaşımda vardı, ondan inceleme fırsatım olmuştu. Gayet güzel. Asus olanı çok öven de var, kenarlarından ışık sızdırıyor, sallanıyor gibi şeyler diyenler de var. İyi bir araştırın siz. Ama AOC tavsiyemdir.

Toplam 10 adet monitör için karşılaştırma tablosu yaptım. Bu monitörlerden birini almak istiyorum. Özellikle Asus ve HP arasında kaldım.

Skydrive da yer alan excel dosyası;
http://sdrv.ms/M3mq0J

eoOdn7.gif

ep6byJ.gif

IPS monitörün, açıkçası bir getirisi yok. IPS, görüntü alma açısını, LED'e göre daha fazla sunuyor. Fakat PC başında oturan birisi için hiçbir şey ifade etmez.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı