Monitörlerdeki FreeSync özelliği nedir?

ByOver

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar Valorant oynayan biriyim FPS oyunlarında haşır neşir biriyim. Monitörde böyle bir özellik buldum. Sizce açsam çok fark eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar Valorant oynayan biriyim FPS oyunlarında haşır neşir biriyim. Monitörde böyle bir özellik buldum. Sizce açsam çok fark eder mi?
Senin maksimum fps'ini monitör Hz'inin değerine sabitler. Yırtilmalari önler. Bu özellik kapalı olsa bile sen örneğin 200 fps alıyorsan monitör Hz'in 60 ise sen gözünle 60fpsten fazlasını göremezsin. Yine alabileceğin Max değer 60tir.

Freesync veya Gsync oyundan alınan maksisum FPS'yi kısıtlamaz. Normalde ekranlar sabit HZ ile çalışır. Freesync veya Gsync ile gelen FPS'ye göre her an HZ'ini o FPS'ye eşitler. Böylece takılmaları önler.
Takılma gelen FPS'nin monitörün HZ'nin altına düşmesi ile olur.
Yırtılma ise gelen FPS' monitör HZ'nin üstüne çıkması ile olur.
Yırtılmayı önlemek için varsa ayarı oyun içinden maksimum kareyi sınırlamak, Vsync açmak, ekran kartı yazılımından veya Riva Tuner gibi yazılım ile maksimum kareyi sınırlamak gerek.

Teknik bilgileri yukarıda arkadaşlar zaten paylaşmışlar. Özetle hayatınızda inanılmaz bir fark yaratmasa da en kaba tabirle akıcı bir görüntü sağlar.

Freesync monitörde Gsync çalışıyor. Kullanıyorum. İnternette açıklaması var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı