Monitörü açınca ekran gidiyor

xklauss

Zeptopat
Daha fazla  
Son 2 gündür monitörü açtığımda başta ekran geliyor ardindan yukarıdan aşağıya doğru kararıyor. Farklı bir güç kablosu ve HDMI denedim olmadı problem nedir?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    107,5 KB · Görüntüleme: 26
Hocam ben bir zamanlar televizyon ile uğraşırdım elimde Tcon kartı(Televizyon veya monitörün dahili ekran kartı) bozulmuş bir televizyon vardı onda da aynı bu görüntü vardı sadece bir renk ve bozuk görüntü. Ben bir kere televizyona yeni Tcon almıştım onu da yanlışlıkla anlık kısa devreye düşürdüm yine aynı seninki gibi karardı ekranı, sonra kapatıp açınca düzeldi. Senin monitörün Tcon arızasına benziyor. Başka bir monitör denedin mi hocam?

Hocam ben bir zamanlar televizyon ile uğraşırdım elimde tcon kartı(televizyon veya monitörün dahili ekran kartı) bozulmuş bir televizyon vardı onda da aynı bu görüntü vardı sadece bir renk ve bozuk görüntü. Ben bir kere televizyona yeni tcon almıştım onu da yanlışlıkla anlık kısa devreye düşürdüm yine aynı seninki gibi karardı ekranı, sonra kapatıp açınca düzeldi. Senin monitörün tcon arızasına benziyor. Başka bir monitör denedin mi hocam?

Diğer monitörüm problemsiz çalışıyor ekran kartinda problem olduğunu düşünmüyorum.

Diğer monitörüm problemsiz çalışıyor ekran kartinda problem olduğunu düşünmüyorum.

Bilgisayarın değil monitörün kendi içinde Tcon adında bir ekran kartı var muhtemelen bu ekran kartında kalıcı bir hasar oluşmuş. Bence yeni monitör al çünkü bozulan Tcon panele de hasar verebiliyor.

Anladim peki tcon kartını nerede bulabilirim.

Hocam sana tavsiye etmem ama 2. el harici bulamazsın. Tavsiye etmememin sebebi ise bu durumlarda Tcon ile birlikte panele bağlı olan cof adında ve değişim maliyeti de oldukça fazla olan çok hassas çipler var, Tcon arızalanınca bu coflara da hasar verebiliyor, yani yeni bir Tcon aldığın zaman monitörünün yarısında görüntü hiç alamayabilirsin. Benim televizyonumda böyle olmuştu %40'ı hiç çalışmıyor. Şansımı deneyeyim diyorsan sarı site haricinde bulamazsın bence.

Hocam sana tavsiye etmem ama 2. el harici bulamazsın. Tavsiye etmememin sebebi ise bu durumlarda tcon ile birlikte panele bağlı olan cof adında ve değişim maliyeti de oldukça fazla olan çok hassas çipler var, tcon arızalanınca bu coflara da hasar verebiliyor, yani yeni bir tcon aldığın zaman monitörünün yarısında görüntü hiç alamayabilirsin. Benim televizyonumda böyle olmuştu %40'ı hiç çalışmıyor. Şansımı deneyeyim diyorsan sarı site haricinde bulamazsın bence.

Anladım hocam teşekkürler ben monitörü sarı siteye koyayım bu halde o zaman.

Anladım hocam teşekkürler ben monitörü sarı siteye koyayım bu halde o zaman.

Sen bilirsin hocam. Söylediğim gibi yeni Tcon alsan da çalışacağının garantisi yok. Eğer kaliteli bir teknik servis varsa o onarabilir. Önce hasar tespiti yapar para karşılığında sonra ise panel sağlamsa gerekli parçaları alır monitörü sorunsuz kullanırsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı