Monitörün 8 bit olması önemli mi?

Sessiz Gemi

Decapat
Dostlar merhaba,

Render sistemim için film de izleyebileceğim IPS panel bir monitör alacağım. Full HD ve 24 Inc olması sanırım benim için yeterli. Birçok seçenek buldum, ama merak ettiğim birkaç şey var.

Monitörün 8 Bit olması mı daha önemli? Yoksa srgb ve ntsc yüzdelerinin fazla olması mı? Düşük bütçede hem 8 Bit hem de %100 srgb ve ntsc desteği sunanı bulamadım. Kiminde yüzdeler yüksek ama 6 Bit + frc, kiminde ise tam tersi...

Bit, srgb, ntsc hatta adobergb... Bunlardan hangileri benim için önemli? İçerik üretirken de bir yerde tasarım yapıyorum sayılır. Haliyle canlı renklere sahip bir monitörüm olsun, hem işimi görsün hem de film izlerken zevk alayım ve bozulana kadar da değiştirmeyeyim istiyorum.

@GCN @Oreki @16986

8-Bit 256 renk gibi bir şeydi 16 Bit 1024 renk gibi bir şeydi diye hatırlıyorum. Sonuç olarak yüksek Bit yüksek renk sayısı.
@GreatestOfAlltimes haklı.
Fig1-BitDepthValues-600.jpg

Peki dostlar, srgb ve ntsc yüzdelerinin hiç önemi yok mu? 10 bitler bütçemi aşıyor, ama misal monitör gerçek 8 bitse direk alayım mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostlar merhaba,

Render sistemim için film de izleyebileceğim IPS panel bir monitör alacağım. Full HD ve 24 ınc olması sanırım benim için yeterli. Birçok seçenek buldum, ama merak ettiğim birkaç şey var.

Monitörün 8 Bit olması mı daha önemli? Yoksa srgb ve ntsc yüzdelerinin fazla olması mı? Düşük bütçede hem 8 Bit hem de %100 srgb ve ntsc desteği sunanı bulamadım. Kiminde yüzdeler yüksek ama 6 Bit + frc, kiminde ise tam tersi...

Bit, srgb, ntsc hatta adobergb... Bunlardan hangileri benim için önemli? İçerik üretirken de bir yerde tasarım yapıyorum sayılır. Haliyle canlı renklere sahip bir monitörüm olsun, hem işimi görsün hem de film izlerken zevk alayım ve bozulana kadar da değiştirmeyeyim istiyorum.

@GCN @Oreki @16986

Hocam birebir aynı durumdayım hangi modeli tercih ettiniz acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı