Monitoru 75 hz'de çalıştırma

• Konuyu başlatan CihanUnlu
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 13B
C

CihanUnlu

Ziyaretçi
Arkadaşlar merhaba. Yeni bir monitor aldım ve çok memnunum. Ama göz sağlığı için 75 hz'nin altında kullanılması sakıncalığı olduğu söyleniyor. CCC'den de baktım windows'danda bakmama rağmen 75 hz'ye çekince çözünürlük düşüyor. 1080p monitor 60 hz'de çalışıyor daha yükseği yok diye biliyorum ama hem 1080p'de kullanmaya devam edip hz'yide 75'e çekebilirmiyim?

12 yıl önce bunu yazsaydın ve monitörün CRT olsaydı bu dediğini yapmanın faydası olabilirdi... ama:

- Monitörün büyük ihtimalle ne olduğunu yazmayı düşünmediğin için, günümüz teknolojilerini baz alarak; bir LCD / LED türevi. Bu tür teknolojilerin tazeleme sırasında yarattıkları hissiyat CRT'ler gibi değildir.

- Çok sayıda LCD / LED monitör ancak çok düşük gözükecek çözünürlüklerde 60 üstü Mhz destekler. 80hz civarı ve 120mhz de bulabilirsin belki ama ms tepki hızlarından dolayı düşünmezsin oyun oynarken. İstersen çeşitli programlarla "override" edebilirsin ama hayal ettiğin gibi işe yaramaz.

- 1080p x 75 Mhz'de gerekli veri transferini düşün, sonra DVI, HDMI, DisplayPort'ları düşün. Vazgeç yani.

son olarak... şu "göz sağlığı" kısmını daha iyi araştırmanda fayda var, eğer 1080p 60mhz kullanıp baş ağrısı çeken yazsaydın mantıklı olabilirdi.

Bu hikayenin temeli özellikle Kuzey Amerika kıtasındaki iş yerlerinde 1990'lar ve 2000'lerin başında CRT monitörlerin 60mhz olan tazeleme hızlarının, iç mekan aydınlatmalarında kullanılan floresan lambaların da 60 mhz'de titreşmesinden dolayı ekranların titremesi ve gözün buna adapte olacağım derken beyinin ilgili görme bölgelerine bilgi yağdırması, beynin bunu işleyememesi ve akabinde oluşan baş ağrılarından gelir...

60mhz'de rahatsızlık hissetmiyorsan uğraşmana gerek yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevabın için teşekkürler. Monitorum 24 inç 1 ms tepkime süreli bir led monitor. Neyse eski monitorumden çok çok daha iyi ve gözüm biraz daha rahat böyle devam o zaman ^^

Cevabın için teşekkürler. Monitorum 24 inç 1 ms tepkime süreli bir led monitor. Neyse eski monitorumden çok çok daha iyi ve gözüm biraz daha rahat böyle devam o zaman ^^
1920 & 1080 çözünürlükte 60 Hz'de rahat rahat kullan. Led monitörler kolay kolay gözü ağrıtmaz zaten. İçin rahat olsun. Ben 24 inch 2 Ms monitörü 1 metre mesafeden kullanıyorum. Daha bir kere başından gözüm ağrıyıp da kalktığımı hatırlamıyorum. ;)

Çoğu monitörde otomatik Film, Oyun, Metin, Internet ..vb hızlı geçiş ayarlar var. Önemli olan sağlık için normal kullanımda Parlaklık ve Kontrast ayarlarını 'Kişisel Ayar' ile 0'a yakın tutmak. İlk başta alışması birazcık zordur ama 2-3 gün sonra bir rahatlık, eskisi gibi atıyorum 2 saat sonra yorgunluk hissetmeyeceksiniz. Mutlaka deneyin ama bunu yazılımsal olarak değil direkt monitörün ayarlarından yapmalısınız.

Not: Ortam ışığını ne kadar düşürürseniz o kadar düşük ayarda iyi-net görüntü alırsınız. Örneğin pencere kenarında iseniz ışık geçirmez perde, stor perde ile engelleyebilirsiniz.

Gece odanızda kullandığınız lamba kesinlikle soft sarı ışık ve en fazla 20-40W olmalıdır (oda boyutuna göre)
Çıplak duy ampul yerine etrafı kapalı dekoratif basit 20Tl lık bez kaplama (parlaklık değil yumuşatan özellikte) avizelerden kullanın.
http://www.koctas.com.tr/avizeler-ve-sarkitlar/colours-jocely-krem-sarkit/11463-17390/
98956_Jocelyn_Mavi_Sarkit.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoğu monitörde otomatik Film, Oyun, Metin, Internet ..vb hızlı geçiş ayarlar var. Önemli olan sağlık için normal kullanımda Parlaklık ve Kontrast ayarlarını 'Kişisel Ayar' ile 0'a yakın tutmak. İlk başta alışması birazcık zordur ama 2-3 gün sonra bir rahatlık, eskisi gibi atıyorum 2 saat sonra yorgunluk hissetmeyeceksiniz. Mutlaka deneyin ama bunu yazılımsal olarak değil direkt monitörün ayarlarından yapmalısınız.

Not: Ortam ışığını ne kadar düşürürseniz o kadar düşük ayarda iyi-net görüntü alırsınız. Örneğin pencere kenarında iseniz ışık geçirmez perde, stor perde ile engelleyebilirsiniz.

Gece odanızda kullandığınız lamba kesinlikle soft sarı ışık ve en fazla 20-40W olmalıdır (oda boyutuna göre)
Çıplak duy ampul yerine etrafı kapalı dekoratif basit 20Tl lık bez kaplama (parlaklık değil yumuşatan özellikte) avizelerden kullanın.
Colours Jocely Krem Sarkıt - Koçtaş
98956_Jocelyn_Mavi_Sarkit.jpg

Sırf ışık girmesin diye siyah bir güneşlik aldım eve onda sorun yok. Monitoru aldığım gibi kontrastını 20'ye düşürdüm ve halen çok canlı. %20 bile yetti bana. Sanırım böyle kullanacağım. Yalnız bir sorum var. Bilgisayarı kapattığımda doğal olarak monitorde kapanıp öndeki power led ışığı turuncu olup kendini uyku moduna alır ya, bende monitor kendini uyku moduna aldığında power ışığı turuncu olduğunda monitorden dııııııııııttttt diye ses geliyor ama çok düşük bir seste. 2 3 dk sürüp kesiliyor. Acaba donanımsal bir problem mi yoksa enerji tasarrufu için kapatmamız gerektiğini mi söylemek istiyor onu anlayamadım.

Rastladığım yada hakkında bilgim olan birşey değil. Belkide özelliğidir ama monitörün marka ve modeli belli değil, internette incelemelerden yada orjinal sitesinden özelliklerinden kontrol et. Birde sadece Kontrast değil Parlaklığı da dengeli biçimde düşürmen faydalı olacaktır.

Asus vn247h. Araştırdım öyle pek bir bilgi bulamadım. Kontrastı parlaklığı felan hepsini ayarladım dostum lafın gelişi söylemiştim onu şuan gayet iyi. Dediğim gibi bu olay canımı sıktı o kadar

Asus vn247h. Araştırdım öyle pek bir bilgi bulamadım. Kontrastı parlaklığı felan hepsini ayarladım dostum lafın gelişi söylemiştim onu şuan gayet iyi. Dediğim gibi bu olay canımı sıktı o kadar

Mesaj yada telefonla sor;
Facebook: https://www.facebook.com/asustr
ASUS Teknik Destek Merkezi - İSTANBUL (Notebook, Eee PC, Eee Box, All-in-One PC, PDA, LCD, Masaüstü Bilgisayar)

Telefon: +90 216 524 30 00
Faks: +90 216 481 83 80
E-Posta: [email protected]
Adres: Alemdağ Caddesi. Masaldan İş Merkezi. No: 60 C Blok D1 Kısıklı Çamlıca Üsküdar İstanbul

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı