Monster A5 v15.8 için SSD önerisi

Aw Jeez Rick

Decapat
Makaleler
1
Selamlar, Monster Abra A5 v15.8 Notebook'um var, ikinci bir SSD ekleyeceğim fakat bir türlü spesifik olarak hangi bağlantı tipine göre satın alma yapacağımı bulamadım. Kullanma kılavuzuna göre 2 SSD slotunun biri (boşta olan) PCI-e SSD'ye uygun, diğeri (takılı olarak gelen) PCI-e or SATA SSD'ye uygun olarak gözüküyor. Teknik servisi aradığımda bu yazılanın yanlış yazılmış olduğunu, her iki slotun da hem M.2 SATA'ya hem de M.2 PCI'a uygun olduğunu söyledi. Kendi aralarında bir çelişki var gibi geldi, pek emin olamadım. Ekte Notebook'un fotoğrafları ve kullanma kılavuzundaki görsel mevcut, konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?

Düzeltme: Kullanma kılavuzunda şöyle bir bilgi daha mevcut;
SSD 2 Slot (NVMe)
M2 2280
Birinci depolama yeri: NVMe/PCIEX4
İkinci depolama yeri: NVMe/PCIEX4/SATAX1 RAID 0/1 Desteği

WhatsApp Image 2020-05-11 at 14.24.26.jpeg
WhatsApp Image 2020-05-11 at 14.18.36.jpeg
monster.png

Güncel.
Güncel

Son düzenleme:
WD Green markasının WDS480G2G0B kodlu 480 GB'lık M.2 Sata SSD'sini aldım, boş olan alt slota taktım fakat görmedi, üst slotta takılı olan, laptop'ı satın aldığımda gelen SSD'yi alt slota taktım ve yeni aldığımı üst slota taktım bu şekilde her iki SSD'yi de gördü. Sanırım müşteri hizmetlerinin verdiği bilgi yanlıştı ve kullanma kılavuzunda gösterdiği gibi biri yalnızca PCIe uyumlu diğeri hem PCIe hem Sata uyumlu. Şu anda sorunsuz kullanıyorum.

Enteresan. Perşembe günü Monster Zoom yayınında özellikle NVMe konusunu sordum. Benim aldığım Abra A7 V12.1.1 modelinin iki slotunun da NVMe destekli olduğunu söyledi yetkili abi. Intel 10.nesil ile gelen yeni Monsterlarda iki slot da NVMe uyumlu diye de ekleme yaptı. Ona güvenerek cuma gecesi İncehesap indiriminden James Donkey 512 GB NVMe aldım. Bakalım gelince takıp göreceğiz.

Bu arada fotoğraftaki sizin dizüstünün kasası mı?
Bana gelende pil harici ve sökülebilir. Sizdeki gömülü sanırım değişiklik olabilir Abra olmasına rağmen.

Son düzenleme:
Teknik servisi aradığımda operatör arkadaş bana da aynısını söyledi, her iki slotta uyumlu dedi. Fakat dediğim gibi, bahsettiğim ürün geldiğinde boşta olan slota taktım ve hiç bir şekilde SSD'yi görmedi. Aygıt Yöneticisi'ndeki Disk Yönetimi kısmına kadar kontrol ettim, hiç bir yerde görünmüyordu. Ben de bilgisayarı satın aldığımda takılı olarak gelen SSD'yi boş slota, yeni aldığımı da onun yerine taktım ve tekrar çalıştırdığımda Disk Yönetimi kısmında SSD göründü ve her iki SSD'de aktif haldeydi. Sizde de görmezse benim yaptığım gibi slotların yerini değiştirerek deneyebilirsiniz.

Evet görsel benim bilgisayarıma ait. Muhtemelen boyutu farklı olduğundan dolayıdır, benim cihaz 15.6 inç, A7'ler 17 inç diye biliyorum. Keşke bunlarda da pil harici ve dıştan sökülebilir olsaydı, geçen gün üzerine az bir şey çay döküldü, pek temas olmadı ancak olabilirdi de. Ben kendimi garantiye almak için hemen cihazı kapatıp bataryasını çıkarttım fakat işte vidaları sökmek öyle kolay değil, 3-4 dakikamı aldı en az. Sıvı temasında saniyeler bile önemliyken bir bataryayı sökmek için 3-4 dk. uğraşmak pek hoş olmuyor.

Teknik servisi aradığımda operatör arkadaş bana da aynısını söyledi, her iki slotta uyumlu dedi. Fakat dediğim gibi, bahsettiğim ürün geldiğinde boşta olan slota taktım ve hiç bir şekilde SSD'yi görmedi. Aygıt Yöneticisi'ndeki Disk Yönetimi kısmına kadar kontrol ettim, hiç bir yerde görünmüyordu. Ben de bilgisayarı satın aldığımda takılı olarak gelen SSD'yi boş slota, yeni aldığımı da onun yerine taktım ve tekrar çalıştırdığımda Disk Yönetimi kısmında SSD göründü ve her iki SSD'de aktif haldeydi. Sizde de görmezse benim yaptığım gibi slotların yerini değiştirerek deneyebilirsiniz.

Evet görsel benim bilgisayarıma ait. Muhtemelen boyutu farklı olduğundan dolayıdır, benim cihaz 15.6 inç, A7'ler 17 inç diye biliyorum. Keşke bunlarda da pil harici ve dıştan sökülebilir olsaydı, geçen gün üzerine az bir şey çay döküldü, pek temas olmadı ancak olabilirdi de. Ben kendimi garantiye almak için hemen cihazı kapatıp bataryasını çıkarttım fakat işte vidaları sökmek öyle kolay değil, 3-4 dakikamı aldı en az. Sıvı temasında saniyeler bile önemliyken bir bataryayı sökmek için 3-4 dk. uğraşmak pek hoş olmuyor.

SSD bugün geldi ve boş slota montajını yaptım. Kasayı tamamen kapatmadan bilgisayarı açıp BIOS'a girdim NVMe kısmında göründü. Windows'u başlattım ve disk yöneticisine gerek kalmadan yeni birim olarak ayarlanmış şekilde hazırdı. Sonra gaza gelip elimdeki başka bir 512 GB HDD'yi 2.5" slotuna taktım. Onu da BIOS'da sorunsuz gördü. Windows'u başlattım ve 2 adet 512GB NVMe SSD + 1 adet 500GB HDD çalışır şekildeydi. Bir kaç kopyalama vs denemesi yaptım sorunsuz çalışıyorlar. Yalnız taktığım HDD eski laptopumundu. 5400 Rpm ve çok hızlı bir şey değil ama çerçöp dosya atmak için kullanılabilir.

Hayırlı olsun. Ben de eski taşınabilir harddiskimi kutusundan söküp laptop’a takmıştım. Yalnız ufak bir öneri, kesinlikle diski biçimlendir (Hızlı biçimlendirmeyi kapatarak). Ben ilk taktığımda biçimlendirmemiştim ve Steam’i filan HDD’ye kurmuştum, sürekli Steam kilitleniyordu restart atmadan da düzelmiyordu. Biçimlendirme yapınca düzeldi.

Hayırlı olsun. Ben de eski taşınabilir harddiskimi kutusundan söküp laptop’a takmıştım. Yalnız ufak bir öneri, kesinlikle diski biçimlendir (Hızlı biçimlendirmeyi kapatarak). Ben ilk taktığımda biçimlendirmemiştim ve Steam’i filan HDD’ye kurmuştum, sürekli Steam kilitleniyordu restart atmadan da düzelmiyordu. Biçimlendirme yapınca düzeldi.

Biçimlendirme yaptım açar açmaz. Pek bir şey kurmam büyük ihtimalle. Dediğim gibi biriktirilecek dosya, program verisi vs atabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı