Monster Abra 13.4 macOS Mojave DSDT Sorunu

Mr James Watson

Kilopat
Yer
Aberdeen, WA
Daha fazla  
Meslek
Ögrenci
Herkese merhaba;

Laptopuma macOS Mojave kurudum fakat uyku ve batarya sorununu çözemedim. DSDT SSDT yaması yapmam gerekiyormuş fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Hazır DSDT bulamadım ve DSDT yapmak için tecrübe gerekiyor diyor internetteki başka siteler. Sistemim:

* İşlemci = i7 8750H
* Ekran Kartı = GTX 150 Ti
* 16 GB RAM

Yardım edebilirseniz çok mutlu olurum. Uyku ve batarya dışında her şey kusursuz çalışıyor Wireless dışında ki onun içinde bir adaptör alacağım. İyi günler!

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı bilgisayara sahibim hangi rehber ile kurulumu yapabildin acaba? Neleri değiştirdin? Değişmiş halinin EFİ'sini paylaşabilir misin?
Herhangi bir rehber ile kurmadım. KealOSMojave ile kurdum ki Technopat forumda bulabilirsiniz. Aradan uzun süre geçti tam olarak ne değiştirdiğimi hatırlamıyorum. Tonymacx86'da araştırma yapıp trackpad'i çalışır vaziyete getirdim çünkü kurulumdan sonra çalışmıyor. Ve VoodooHDA kurulumu yaptım. Kurulum sonrasında uyku ve batarya sorunuyla başbaşasınız. Ayrıca wifi desteğine sahip olmadığımızdan wifi için extra bir USB şeklinde wifi kartı almanız gerekiyor. Ben
TP-Link TL-WN823N 300 Mbps Mini Kablosuz N USB Adaptör aldım. Bu adaptör uyumlu ve çalışacaktır ama maalesef fiyatı cep yakar boyutta. Batarya ve uyku sorununa gelince, hala çözemedim. Grafik konusunda işim hiç yaver gitmemişti. KealOS'de var olan driverlar sayesinde grafikler konusunda kılımı kıpırdatmama bile gerek kalmadı. Grafikler harika bir şekilde çalışıyor. Hatta Final Cut Pro X ile çok güzel çalışmalar yapmak sizin elinizde. Maalesef çok denedim ama batarya ve uyku sorunu için ne uygun DSDT bulabildim ne de kendim yazabildim. Ayrıca bilgisayar tehlikeli derece ısınabilir bu yüzden önermem. Turbo Fan Boost özelliği Mac OS X'de de çalışacaktır fakat çok riskli olduğunu düşünüyorum. Maalesef en güvenli yolu gerçek bir Mac ya da ucuza uyumlu hackintosh alternatifleri aramak. Hepimiz hem Windows'da deli gibi oyun oynamak ve Mac OS X'de grafiklerle uğraşmak/web'de gezinmek istiyoruz ama maalesef hayat ne kadar ekmek o kadar köfte diyerek bizim gözümüzün yaşına bakmadan bizle acı bir şekilde alay etmeye devam ediyor. Sadede gelirsek 3 tane büyük sorun var ve bunlara pratik çözümler mevcut fakat bu kurulumun taşıdığı risk sizi bu günlerde pişmiş bir bilgisayar ile baş başa bırakabilir, sonra önünde salya sümük ağlayıp etrafa feryat figan bağırabilirsiniz(!) Şahsen 2016'da bir F serier Sony Vaio kaybettim Hackintosh kurma uğruna. İçindeki Hard Disk bile yandığından yedeği olmayan tonlarca dosya bir anda puf oldu. Bu yüzden bu işe başlamadan cidden önemli verilerinizi bir USB'ye yedeklemenizi ve eğer başka bir bilgisayarınız yoksa elinizi vicdanınıza koymanızı şiddetle öneririm. Laptop'lar çok ısınabiliyor ve bu kalıcı hasar bırakabilir hem tramvatik hem de bilgisayar üzerinde donanımsal. Eğer hazırsanız başlayalım.

Biliyorum çok konuştum, fakat şu günlerde içimi dökmeye çok ihtiyacım vardı, mahzur görünüz.

1. KealOS Mojave'yi indirin. Technopat forumda arayıp bulabilirsiniz. Daha sonra Rufus'u indirin ve KealOS'i USB'nize yazın. (En az 16GB kapasiteli bir USB'ye ihtiyacınız olacak aksi takdirde yazmaz.) (Rufus yerine TransMac ile de yazabilirsiniz. Bu programın artısı eğer Dualboot (Hem Windows hem de Mac bir bilgisayarda) olacak şekilde kullanacaksanız TransMac ile Mac'deki dosyalarınıza Windows üzerinden de ulaşabilirsiniz.
2. Başka bir USB'ye ya da ulaşabilirseniz KealOS yazdığınız USB'ye Multibeast ve VoodooHDA'in son sürümlerini indirin.
3. BIOS'da Intel Virtualisation Technology (VT-d) eğer aktif ise deaktif yapın. Bir çok rehberde tonlarca BIOS ayarı yapılıyor ancak bu konuda şanslıyız. Bu ayar yeterli olacaktır. Kaydedip açılışta Monster yazısını görür görmez F2'ye basın ve KealOS USB'nizi seçin ve Clover boot loader'a gelin. "-v" komutunu alttaki 2 ayarlar simgesindeki birindeki bootflags bölümüne ekleyin. Eğer boot ederken her hangi bir hata ile karşılaşırsanız ne yazdığını buraya cevap şeklinde yazabilirsiniz ki çözüm bulalım. (Kurulumu kaldırdığımdan hangi komutları kullandığımı hatırlamıyorum.)
4. KealOS kurulumuna boot ettiniz. Eğer klavye mouse falan çalışmıyorsa bir 5 dk. oturun dinlenin. Bir kahve koyun kendinize. Eğer 5 dk sonra hala hiçbir şey olmadıysa o zaman nasıl bir deneyim yaşadığınızı yazabilirsiniz. Eğer bir Bluetooth klavye bağlamanızı isterse kurulum boşluk tuşuna basın biraz. Daha sonra yukarıdan disk formatlamaya gidip kurulum yapacağınız diske Mac OS Extended (Journaled) dosya sistemi ile formatlayın. Daha sonra kurulumu tamamlayın.
4. Masaüstüne gelince Multibeast'i açın. VoodooHDA kurun ama sakın bilgisayarınızı yeniden başlatmayın. Bu işlemi sona da bırakabilirsiniz. Clover Configurator'a gelin. Buradan USB'deki efiyi ve Mac'in efisini açın. USB'deki efiyi Mac'in efiside kopyalayın ve voila!

Eğer bir sorun yaşarsanız kurulumla ilgili cevap yazabilirsiniz. Elimden anca bu kadar geldi. Dediğim gibi dikkatli olun ama aceleci ve panik halinde olmayın. Bu iş biraz riski, işin sonunda bilgisayarsız bile kalabilirsiniz. Dediğim gibi. Ayrıca kurulum esnasında ya da kullanırken ciddi bir ısınma problemi ile yüz yüze gelirseniz bilgisayarınızı kapatmanızı tavsiye ederim zira benim 2016'da yaşadığım rezaleti ve hüsranı özellikle böyle günlerde, her şeyin online olmak zorunda olduğu günlerde yaşamak istemezsiniz. Neyse benden bu kadar.

Kendinize iyi bakın. Umarım başarılı bir hackintosh kurulumu yapabilirsiniz en kısa zamanda.

Geri
Yukarı