Monster Abra A5 13.4 Düşük FPS Sorunu

EgeT

Hectopat
Şimdi soracağım ve anlatacaklarımın biraz saçma olduğunu sizlere baştan söyleyeyim fakat biraz dinleyin lütfen.

İlk olarak Monster Abra A5 13.4 Gaming Notebook aldım. İlk zamanlarda da forumda konu açmıştım fakat FPS değerlerimin normal olduğunu söylemişlerdi . Merak edenler için kısaca sistem özelliklerini söyleyeyim.
  • i7 8750H
  • 8 GB 2400 MHz RAM
  • GTX 1050Ti 4GB
Şimdi diyebilirsiniz ee yani ? Hemen sorunuma geliyorum. İlk olarak Counter Strike Global Offensive de ana menü'de 200 FPS alıyorum. Diyebilirsiniz ee ne güzel ultra ayarlarda 200 FPS (?). Şimdi bunu 3 katına nasıl katladığımı anlatayım, size saçma gelebilir fakat sorunu tam olarak çözmüş sayılmam. İlk olarak buraya resim ekleyeyim.
indir.png

Şimdi resimde gördüğünüz üzere 2. Monitörü 1050Ti üzerinden destek veriyor [(?)Tahminimce yanlış bir şey ise affola fakat birazdan hak vereceksiniz .]. Şimdi sadece Laptop ekranının Çıkışını Intel HD Graphics 630'dan aldığını göreceksiniz.
Screenshot_1.png

Bir çoğunuza saçma gelebilir. Ne anlatıyor bu çocuk diyebilirsiniz. İşte hikayenin can alıcı kısmına geliyoruz .
Şimdi saçma gelebilir belki, belkide doğru bir şey yapıyorumdur. Şimdi resimde göreceksiniz.
Screenshot_2.png

Bu kısımda İlk olarak Sadece 1. Ekran kısmındaki seçeneği seçip oyuna girdim. Console komutlarını sırasıyla, Fps_max 0 Fps_max_menu 0 olarak ayarladım. Menu ekranında 120-200 FPS arasında dolaştığını gördüm.
Bunlardan sonra:
Gene bu yukarıdaki menüyü,
Screenshot_2.png
yani burayı, sadece 2. ekran olarak değiştirdim. Şimdi işte diyeceksiniz ki bu çocuk bu kadar yazdı da niye yazdı saçma diyebilirsiniz. Neyse bu şekilde yani "sadece 2. Ekran olarak" seçtiğimde (başka hiç bir ayar yapmadım.) ana menüde Console komutlarını sırasıyla, "Fps_max 0" "Fps_max_menu 0" olarak ayarladım. Saçma yanı da burası, 650-400 FPS'den aşağı inmiyordu (!). Yürü be oradan diyen olabilir. Oyun içinde bariz bir şekilde FPS artışını gördüm. Aynı durum LOL adlı oyunda da var. Ultra ayarlarda 80-120 FPS arasında iken 200 - 300 arasına çıktı FPS.
Sorunuma gelecek olursak Ana monitörümde de bu şekilde FPS artışını nasıl yaparım?

Nvidia denetim masasından Yüksek İşlemcili entegre grafik kartı seçili vs ,vs vs, O ayarları denedim bir işe yaramıyor. atladığım yer olduğunu da sanmıyorum. Lütfen yardımcı olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi laptobumla karşılaştırmak için youtubda cs:go fps testlerine bakmıştım. İmzamdaki laptobum daha fazla fps alıyordu. Yani anormal bir durum olabilir laptobunda. İnşallah çözüme varırsın.

Aynı ürünü ben de kullanıyorum ve son NVIDIA güncellemerinden sonra FPS değerlerim yerlerde. PUBG özel ayarlarda 67 FPS alırken (Sanhok) şimdi 39-45 FPS arasında gidip geliyorum. LoL de 190 aşağısına inmeyen FPS 80-120 arasında gidip geliyor. Bütün ayarlar yapılı.

Kendi laptobumla karşılaştırmak için youtubda cs:go fps testlerine bakmıştım. İmzamdaki laptobum daha fazla fps alıyordu. Yani anormal bir durum olabilir laptobunda. İnşallah çözüme varırsın.
Monster'in yetkili servisini aradım ve sorunumu izah ettim . Bunun normal olduğunu laptopun kendi ekranında oynarken düşük fps almamın gayet normal olduğunu belirtti . Intel Hd Graphics 630 kullanılıyor , gerekli olduğu zamanlar 1050Ti M ile çalışıyormuş . Harici monitörde ise her daim 1050Ti M çalıştığı için daha fazla fps alıyormuşum. Çok saçma bir durum , bu yüzden MONSTER gibi bir markayı kınıyorum .

Monster'in yetkili servisini aradım ve sorunumu izah ettim . Bunun normal olduğunu laptopun kendi ekranında oynarken düşük fps almamın gayet normal olduğunu belirtti . Intel Hd Graphics 630 kullanılıyor , gerekli olduğu zamanlar 1050Ti M ile çalışıyormuş . Harici monitörde ise her daim 1050Ti M çalıştığı için daha fazla fps alıyormuşum. Çok saçma bir durum , bu yüzden MONSTER gibi bir markayı kınıyorum .
Mutlaka denemişsinizdir ama şunu da deneyin. Oyun girerken sağ tıklayıp yüksek performanslı NVİDİA ile çalıştıra bas belki düzelir.

Aslında monsterin control centerinde mshybrid tarzında bi ayar olması lazım yoksa biosa girerek "advanced" kısmında mshybrid or dıscrete switch bölümünü bulup ordan "dıscreteyi" seçersen intel ekran kartını tamamen devre dışı bırakabilirsin.

Geri
Yukarı