Monster Abra A5 16.1 inceleme

Laptopu 2 hafta kullandım ve Linux kurulamadığı için bu gün iade ettim. Kullandığım süre boyunca edindiğim tecrübeyi aktaracağım. Detaylı bilgiyi profilimden eski mesajlara girerek konulardan öğrenebilirsiniz. Kullanım sırasında hiç bir yazilimsal ya da donanimsal sorunla karsilasmadim.

Artıları:
Vaat edilen performansı alıyorsunuz. İnternetteki benchmarklar ile %99 örtüşüyor.
Tasarımı normal laptoplara benziyor. Aşırı bir gaming havası yok ki bu bence güzel.
İnce çerçeveler.
Touchpad çok hoşuma gitti boyutu, tuşları... Özleyeceğim en önemli kısım.
Fiyat performans olarak piyasadaki göze çarpan ürünlerden biri.
Kutudan çıkan USB 3.0 16GB Flash da ufak bir mutluluk yaratıyor.
Bataryasına kadar 2019 da cikan urunler kullanilmis.
Mikrofonunu başarılı buldum.

Eksileri:
İşlemci yük altında 95 dereceye çıkabiliyor.(Ama ThermalThrottling yok o sıcaklıkta stabil çalışıyor.)
Arkadaki yeşil egzozlardan biri dekor. Ekran kartında biri arkada biri yanda 2 çıkışı var. İşlemcinin sadece yanda.
Metal kısımlar çok kolay parmak izi tutuyor.
Fan %35 den daha yavaş çalıştırılamıyor. Yine de çok sessiz o devirde ama 60 dereceden sonra calisma gibi bir ayar olsa guzel olurdu.
LINUX desteği yok.
ThrottleStop çalışsa da Intel extreme utility tuning desteği şu an yok.(9300h modeline gelmediğinden)

95 derecede Throttling olmamasının nedeni nedir? Kendiniz mi kapattınız?
8 Threadde 4GHz sabit benchmark alabiliyor. Freaknsda iniş çıkış olmuyor.
İşlemci sıcaklık sınırı 100°C 95'e kadar azalan ivemli grafik şeklinde gidiyor sonrasında absürt bir ortam değişikliği olmadığı sürece(Mesela oyundan çıkıp ana menüye dönme gibi) sıcaklık stabil neredeyse hiç değişmiyor. Throttling olduğunda 95, 96, 97, 98 yapar sonra pat aşırı ısınma frekans indirir 90'a iner sıcaklık ve bu böyle testere dişi gibi bir grafik oluşturur. Ayrıca CPUZ stress testinde alınan puanı 1 saat boyunca takip ettim herhangi bir dusus olmadı stabildi. Tabi sıcaklık sizi rahatsız ediyorsa 125mv undervolt yaptığımda 86°C civarı oynayabiliyordum. 150mv'de crash yedim. Oda 29 dereceydi nem %50~ civarı gibiydi şu an tam hatırlayamıyorum. Cinebench R20 multicore sonucuda 2100 ile 1980 arası degisiyor. Ortalama 2030 falan. Ayrıca undervolt yaptığımda multicoreda R20'de min 1930 max 2080 gördüm 95'de throttle olsa 86~'na inince puanın azalması değil artması gerekir.(Sıcaklıkları ve kullanımları MSI Afterburner ile ölçmüştüm.)

Son düzenleme:
8 Threadde 4GHz sabit benchmark alabiliyor. Freaknsda iniş çıkış olmuyor.
İşlemci sıcaklık sınırı 100°C 95'e kadar azalan ivemli grafik şeklinde gidiyor sonrasında absürt bir ortam değişikliği olmadığı sürece(Mesela oyundan çıkıp ana menüye dönme gibi) sıcaklık stabil neredeyse hiç değişmiyor. Throttling olduğunda 95, 96, 97, 98 yapar sonra pat aşırı ısınma frekans indirir 90'a iner sıcaklık ve bu böyle testere dişi gibi bir grafik oluşturur. Ayrıca CPUZ stress testinde alınan puanı 1 saat boyunca takip ettim herhangi bir dusus olmadı stabildi. Tabi sıcaklık sizi rahatsız ediyorsa 125mv undervolt yaptığımda 86°C civarı oynayabiliyordum. 150mv'de crash yedim. Oda 29 dereceydi nem %50~ civarı gibiydi şu an tam hatırlayamıyorum. Cinebench R20 multicore sonucuda 2100 ile 1980 arası degisiyor. Ortalama 2030 falan. Ayrıca undervolt yaptığımda multicoreda R20'de min 1930 max 2080 gördüm 95'de throttle olsa 86~'na inince puanın azalması değil artması gerekir.(Sıcaklıkları ve kullanımları MSI Afterburner ile ölçmüştüm.)
Detaylı anlatım için teşekkürler hocam. Aklımda bir kaç soru gitti. Ama hala bir soru var. Normalde Intel throtling sınırını 90°C yapar. Sizinki 95°C de throtling oluyormuş. Bunu ThrotleStop programından mı yaptınız?

İntel tavsiye edilen sıcaklık sınırını söyler. Anakart o dereceye gelince gücü keser, azaltır, frekans indirir vs. İntel silikonumuz 110 derecede eriyor bu yüzden ne olur ne olmaz 105'i geçmeyin gibi bir sınır söyler. İşlemcinin intelin sitesindeki sınırı 100 derece monster'da bunu baz almış. 100'e kadar sıkıntı olmuyor ama 100'e ulaşırsa pc kendini kapatıyor. Bu ani kapanmayı önlemek için thermal throttling dediğimiz durum oluşur. Testere dişi grafik. İntel her modelde 90° yapmaz. Her nesilde bu sınırlar değişebilir. Bir zamanlar 110° ısıl sınırı olan AMD ekran kartları vardı. Ya da 85 derece NVIDIA'lar. Hatta aynı serinin bir alt ve bir üstünde bu farklı olabilir. Birde bunun harici tüketici beklentisi. Desktoplarda 90 derece 5 yıl önce sıcak ama oluyor durumuydu. Şimdi 80'e bunu diyorlar. Seneye de 70'e sıcak demeye başlarız.

Throttlestop ile sadece voltaj değerlerini düşürdüm. Laptoplarda sıcaklık sınırlarını ve fan ayarlarını değiştirmeye neredeyse hiç bir üretici izin vermez.

Konuyla alakalı değil ama Linux ile gelen Acer AN515-42 bakabilirsiniz.
Hocam 5,600'e Lenovo L340 81LK009MTX i5-9300H 8GB 1TB 256GB SSD 4GB GTX1650 15.6 Freedos bunu buldum. Lenovoda Linux ile ilgili bir sıkıntı yaşamam diye düşünüyorum. Şimdilik iade hala yatmadı yatınca bütçeyi zorlayarak bunu almayı deneyeceğim.

Küçük bir araştırma yapıp almanızı öneririm sonra uğraşmayın.
Hocam oyun testlerini izledim sıcaklıklara baktım hiç bir sorun donanım olarak yok. Ama ilk defa Linux kurulmama gibi bir durumla karşılaştım. Rastgele mahalleden bir pc seçsem %99 kurulur kurulmayan şu ana kadar tek MONSTER'ı duydum. Şimdide içime kurt düştü. Bulamıyorumda kurmuş birini yeni nesil çünkü. Hayırlısı artık olmadı gene iade.
Hocam oyun testlerini izledim sıcaklıklara baktım hiç bir sorun donanım olarak yok. Ama ilk defa Linux kurulmama gibi bir durumla karşılaştım. Rastgele mahalleden bir pc seçsem %99 kurulur kurulmayan şu ana kadar tek MONSTER'ı duydum. Şimdide içime kurt düştü. Bulamıyorumda kurmuş birini yeni nesil çünkü. Hayırlısı artık olmadı gene iade.
Lenovo L340 aldim. LINUX kuruluyor. 2 hafta kullanip incelemesini yapacagim.
Yaptim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı