Monster Abra A5 v13.1 laptopa termal macun sürüldükten sonra açılmamaya başladı

irfansibic

Zeptopat
Daha fazla  
Merhabalar, Monster Abra A5 v13.1 model bir laptobum var. Çok fazla ısındığı için artık macun zamanının geldiğini düşünüp macun değişikliği ve fan temizliği yaptım. Yaptığım işlemlerden sonra bilgisayarımı açtığımda, açılıp 2-3 saniye içinde ekran bile gelmeden sadece fanlar çalışarak hızlıca kapanıyor ve bu 2-3 saniyede daha önce çıkmayan bir tiz ses çıkıyor. Sorunun RAM'lerden olduğunu düşünerek RAM'lerimin yerini değiştirdim olmadı sadece bir RAM kullanarak her iki sokete de ayrı ayrı takarak denedim yine olmadı, batarya ve bataryasız şeklinde çalıştırdım yine olmadı. En son herhalde takmadığım bir kablo vardır diyerek tekrar içini açtım, içini açmışken de soğutucuların vidalarının gevşek olup olmadığını kontrol ettim. Vidalar sıkılmış ve bütün kablolar takılıydı. Eksik veya hatalı ne yaptığımı bilmiyorum, bana göre her şey olması gerektiği gibiydi ama yine de bu sorunla karşılaştım belki yardımcı olan veya fikir paylaşan olur diye buraya yazıyorum.

Fazla sürülen macunun işlemcinin etrafından taşıp anakarta bulaşmasında bu tarz açılmama durumu oluyor. Tekrar söküp macunu kontrol etmeniz, eğer taşmış ise dikkatlice temizlemelisiniz. Mümkünse izopropil alkol ile. Ne çok kalın ne çok ince olmayan bir tabaka ile işlemciden taşmayacak şekilde olması gerekiyor.

Hatta soğutucuyu söktüğünüzde fotoğraf alıp paylaşırsanız daha net olur.

Fazla sürülen macunun işlemcinin etrafından taşıp anakarta bulaşmasında bu tarz açılmama durumu oluyor. Tekrar söküp macunu kontrol etmeniz, eğer taşmış ise dikkatlice temizlemelisiniz. Mümkünse izopropil alkol ile. Ne çok kalın ne çok ince olmayan bir tabaka ile işlemciden taşmayacak şekilde olması gerekiyor.

Hatta soğutucuyu söktüğünüzde fotoğraf alıp paylaşırsanız daha net olur.
Az miktarda sürmüştüm ama yine de emin olmak için temizleyip tekrar macun sürdüm ama değişen bir şey olmadı maalesef. Soğutucuyu söktüğümde çektiğim fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz.

B855A100-FD43-41C5-A8C4-3EF6CFD6146C.jpeg

F1939025-8ADB-43C5-8831-CCD857A24584.jpeg

Monster zaten bu bakımı yapıyor niye kendinizi riske atıyorsunuz ki? Termal macun taşıp anakarta bulaşmıştır kontrol edin.
Gönderme işlemleri uzun ve sağlam olmuyor en son gönderdiğimde çok iyi kargolamama rağmen kasada çatlak ve kırıklar meydana geldi. Termal macunu fazla sürmedim ama yine de üstte dediğim gibi silip tekrar sürdüm, anakarta bulaşan herhangi bir macun da görmedim.

Evet çok fazlalık gözükmüyor. İşlemcilerin kenar kısımda kalan macunları kulak çubuğu ya da ince bir plastik yardımıyla hassas bir şekilde temizleyebilirsiniz. Onlar da etki edebilir. Ama bariz sorun olacak bir durum göremedim fotoğrafta, tüm bağlantılar doğru di mi? Gözden kaçan bişi olabilir.

Evet çok fazlalık gözükmüyor. İşlemcilerin kenar kısımda kalan macunları kulak çubuğu ya da ince bir plastik yardımıyla hassas bir şekilde temizleyebilirsiniz. Onlar da etki edebilir. Ama bariz sorun olacak bir durum göremedim fotoğrafta, tüm bağlantılar doğru di mi? Gözden kaçan bişi olabilir.
Bağlantıların hepsinin takılı ve doğru olduğuna eminim 2-3 kere sırf kabloları kontrol etmek için tekrar açtım ama takılmayan kablo bulamadım. Bilgisayarı açtığımda da fanlar ve ledler çalışıyor. Belki bir yararı olur diye açmaya çalışırkenki bir videosunu aşağıya bırakıyorum. Açarken normalde gelmeyen tiz bir ses de geliyor videoda da fark ediliyor.

Videoya git.

Sanki güçle alakalı bir durum gibi geldi ama bilemedim. Çok üzüldüm. Bu video sizinkine benzer bir durum hocam.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu şekilde bence çözülecek hocam.

Sanki güçle alakalı bir durum gibi geldi ama bilemedim. Çok üzüldüm. Bu video sizinkine benzer bir durum hocam.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu şekilde bence çözülecek hocam.
Bunu denemiştim ama çözüme ulaştırmamıştı.

Teknik servise verdim, anakartta kısa devre olduğunu öğrendim. Anakartı değiştirmek gerek, Monster bir bilgisayara anakart yenileme maliyeti mantıklı olur mu bilmiyorum. Yeni bilgisayar almak(farklı bir marka) daha aklıma yatıyor. Macununu doğru sürmeme ve açmadan önce vücudumdaki elektriği boşaltmış olmama rağmen şansıma beni buldu.

Bepieces'e teşekkür ediyorum yardım etmeye çalıştığı için.

Bunu denemiştim ama çözüme ulaştırmamıştı.

Teknik servise verdim, anakartta kısa devre olduğunu öğrendim. Anakartı değiştirmek gerek, Monster bir bilgisayara anakart yenileme maliyeti mantıklı olur mu bilmiyorum. Yeni bilgisayar almak(farklı bir marka) daha aklıma yatıyor. Macununu doğru sürmeme ve açmadan önce vücudumdaki elektriği boşaltmış olmama rağmen şansıma beni buldu.

Bepieces'e teşekkür ediyorum yardım etmeye çalıştığı için.
Çok geçmiş olsun , üzüldüm. Rica ederim nolcak keske düzelseydi. Umarım biran önce problemi halledip yeni bilgisayarınıza kavuşursunuz.

Geri
Yukarı