Monster Abra A5 v16.7 ilk deneyim

Bütçe
10300₺
Herkese merhaba. YouTube ve internette pek yorum ve inceleme görmediğim için dilim döndüğünce bu bilgisayarla olan 3 günlük deneyimimi anlatacağım.

Öncelikle özellikleri ile başlayalım;
  • Monster Abra A5 v16.7.1
  • Intel Tiger Lake Core i5-11400h 6C/12T; 12MB l3; 8GT/s; 2.7GHz > 4.5GHz; 45W;
  • 10nm superfin.
  • NVIDIA GTX1650 4 GB GDDR6 128-BIT DX12(en yüksek grafik gücü; 60watt + 15 watt dB 2.0)
  • 15, 6" FHD 1920x1080 144Hz mat LED ekran (wva panel)
  • 8 GB (1x8GB) DDR4 1.2v 3200MHz.
  • 256 GB M.2 SSD.
  • FreeDOS
  • 3 adet disk desteği (2X M.2 SSD + 1X 2.5" disk)
  • RGB tek bölge aydınlatmalı klavye.
  • 24.9mm kalınlık.
  • 2.2kg ağırlık.
  • Alüminyum ile güçlendirilmiş kasa.
  • Monster sırt çantası hediye.

Bilgisayarı 31 Aralık cuma günü sipariş verdim. Yılbaşı tatili, pazar günü tatili derken pazartesi kargoya verildi, salı günü elime ulaştı. Yanında çanta hediye geldi. Kutusu gerçekten güzel korunmuştu. Kargoda ezilme, burkulma gibi olaylar yaşamadım. Driver USB'si kutudan çıktı ama eskisi gibi metalik değil bu sefer kapaklı plastik bir USB'ydi. Sorun etmedim. Zaten ayda yıl bir kullanacaksınız.

Şarj adaptörü elinizin avucuna sığıyor, boyu 1-2 cm uzun. Bilgisyari açtım, Windows USB'sini takar takmaz Windows yükleme ekranını açtı. Yükleme bitti ve ekran karşımda. Hemen USB ile driverları kurdum. Control Center 3.0 geldi, Sound Blaster Cinema 6 gibi ek şeyler geldi.

Contol Center 3.0 ile fan hızı ve sıcaklık görüntüleme, klavye ve mouse makro ayarları, bilgisayar modları arasında geçiş (sessiz mod/eğlence modu/maximum performans modu/güç tasarrufu modu) ayarları mevcut. Klavye aydınlatması 5 kademe yeterli seviyede ışık verdiği söylenebilir.

Oyun kısmına gelince, ETS 2'de yüksek ayarlarda 60 FPS aldım. Sıcaklık 65-75 arasında gidip geldi ama genel olarak 68-72 dereceleri gördüm. Rocket League'de yüksek ayarlarda 60 FPS'yi çok rahat gördüm. Burada sıcaklık maksimum 70 derece idi. Son olarak biraz zorladım bu bilgisayarı. Arkada Discord açık arkadaşımla konuşuyorken ve arkadaşıma ekranımı paylaşıyorken, Dying Light'ı yüksek grafik ayarlarında oynadım. İşlemci fanı 5200RPM civarlarında, GPU fanı ise 4900 RPM'e yakın bir değerde (4800-4900 arasında bir şey, hatırlayamadım, kusura bakmayın) dönüyordu. İlk defa bilgisayarın maksimum fan açtığını gördüm. Oyunu akıcı bir şekilde oynadım. Sıcaklıklarda ise işlemci 80 derecede sabit (80'i geçmedi), ekran kartı ise 75-79 arası takılıyordu. Haliyle klavye kısmı biraz ılıklașıyor. Boşta ise bilgisayar fan bile çalıştırmıyor. GPU fanını kapatıyor bazen.

Ses kalitesi Sound Blaster yazılımını indirmeden önce berbattı, indirince ve ayarlayınca bir nebze daha iyi oldu. Pili çıkarılabilir yapıda. 2-3 saatlik kullanım ömrü var.

Bilgisayarın ekran arka tarafı çok soğuk metalimsi bir yapıda. Monster logosu yeşil aydınlatmalı. Touch pad kullanışlı. Ekran da ölü piksel yoktu ama sol üstte biraz ışık sızması vardı.

Son olarak genel yorum:
İçi iyi ama dışı pek beni memnun etmedi. Plastiği çok hassas gibi duruyor. Pil süresi biraz kötü, 3-4 olsa daha iyi olurdu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba. YouTube ve internette pek yorum ve inceleme görmediğim için dilim döndüğünce bu bilgisayarla olan 3 günlük deneyimimi anlatacağım.

Öncelikle özellikleri ile başlayalım;
  • Monster Abra A5 v16.7.1
  • Intel Tiger Lake Core i5-11400h 6C/12T; 12MB l3; 8GT/s; 2.7GHz > 4.5GHz; 45W;
  • 10nm superfin.
  • NVIDIA GTX1650 4 GB GDDR6 128-BIT DX12(en yüksek grafik gücü; 60watt + 15 watt dB 2.0)
  • 15, 6" FHD 1920x1080 144Hz mat LED ekran (wva panel)
  • 8 GB (1x8GB) DDR4 1.2v 3200MHz.
  • 256 GB M.2 SSD.
  • FreeDOS
  • 3 adet disk desteği (2X M.2 SSD + 1X 2.5" disk)
  • RGB tek bölge aydınlatmalı klavye.
  • 24.9mm kalınlık.
  • 2.2kg ağırlık.
  • Alüminyum ile güçlendirilmiş kasa.
  • Monster sırt çantası hediye.

Bilgisayarı 31 Aralık cuma günü sipariş verdim. Yılbaşı tatili, pazar günü tatili derken pazartesi kargoya verildi, salı günü elime ulaştı. Yanında çanta hediye geldi. Kutusu gerçekten güzel korunmuştu. Kargoda ezilme, burkulma gibi olaylar yaşamadım. Driver USB'si kutudan çıktı ama eskisi gibi metalik değil bu sefer kapaklı plastik bir USB'ydi. Sorun etmedim. Zaten ayda yıl bir kullanacaksınız.

Şarj adaptörü elinizin avucuna sığıyor, boyu 1-2 cm uzun. Bilgisyari açtım, Windows USB'sini takar takmaz Windows yükleme ekranını açtı. Yükleme bitti ve ekran karşımda. Hemen USB ile driverları kurdum. Control Center 3.0 geldi, Sound Blaster cinema 6 gibi ek şeyler geldi.

Contol Center 3.0 ile fan hızı ve sıcaklık görüntüleme, klavye ve mouse makro ayarları, bilgisayar modları arasında geçiş (sessiz mod/eğlence modu/maximum performans modu/güç tasarrufu modu) ayarları mevcut. Klavye aydınlatması 5 kademe yeterli seviyede ışık verdiği söylenebilir.

Oyun kısmına gelince, ETS 2'de yüksek ayarlarda 60 FPS aldım. Sıcaklık 65-75 arasında gidip geldi ama genel olarak 68-72 dereceleri gördüm. Rocket League'de yüksek ayarlarda 60 FPS'yi çok rahat gördüm. Burada sıcaklık maksimum 70 derece idi. Son olarak biraz zorladım bu bilgisayarı. Arkada Discord açık arkadaşımla konuşuyorken ve arkadaşıma ekranımı paylaşıyorken, Dying Light'ı yüksek grafik ayarlarında oynadım. İşlemci fanı 5200RPM civarlarında, GPU fanı ise 4900 RPM'e yakın bir değerde (4800-4900 arasında bir şey, hatırlayamadım, kusura bakmayın) dönüyordu. İlk defa bilgisayarın maksimum fan açtığını gördüm. Oyunu akıcı bir şekilde oynadım. Sıcaklıklarda ise işlemci 80 derecede sabit (80'i geçmedi), ekran kartı ise 75-79 arası takılıyordu. Haliyle klavye kısmı biraz ılıklașıyor. Boşta ise bilgisayar fan bile çalıştırmıyor. GPU fanını kapatıyor bazen.

Ses kalitesi Sound Blaster yazılımını indirmeden önce berbattı, indirince ve ayarlayınca bir nebze daha iyi oldu. Pili çıkarılabilir yapıda. 2-3 saatlik kullanım ömrü var.

Bilgisayarın ekran arka tarafı çok soğuk metalimsi bir yapıda. Monster logosu yeşil aydınlatmalı. Touch pad kullanışlı. Ekran da ölü piksel yoktu ama sol üstte biraz ışık sızması vardı.

Son olarak genel yorum:
İçi iyi ama dışı pek beni memnun etmedi. Plastiği çok hassas gibi duruyor. Pil süresi biraz kötü, 3-4 olsa daha iyi olurdu.

Bilgilendirme icin sağ olun.

Memnuniyetiniz şu an nedir hocam? Bir sıkıntısı oldu mu?

Şu an için bir sıkıntı yok. Hiç takılma, donma vs. yaşamadım. RAM ve HDD eklemesi yapacağım. Sıcaklık ise hala yukarıdaki incelemede belirttiğim gibi. Mutlaka bir soğutucu veya bilgisayarın altını yükseltecek bir şey almanız lazım. Ben arkasına 2.5cm yüksekliğinde not defteri, ön kısma ise silgi koyuyorum. 3-5 derece daha rahat çalışıyor. Ben aldığımda 10.300₺'idi şu an 11.600-12.200₺ arasında. Bu fiyata bunu alacağınıza 2.el temiz bir cihaz alın bence.

Geri
Yukarı