Monster Abra A5 v17.2.1 watt nasıl yükseltilir?

Hocam laptopunuz Clevo kasa olsa gerek, Control Center yazılımını kaldırın, o yazılım cihazda sorunlar olmasına sebebiyet veriyor, gelişmiş güç ayarları kısmında PCI Express ve Intel Graphics settings ile ilgili güç tasarrufu olan şeyleri prize takılı olan senaryoda kapatın, boştaki sıcaklık değerleriniz biraz fazla bu arada, onun sebebi kalitesiz thermal macundur, kendiniz macun yenileyebilirseniz MX4 ya da kaliteli bir macun ile bakım yapın. Bunlar performansını arttırmaya yöneliktir. Isıyı daha da düşürmek için Turbo Boost kapatmak mantıklı ancak ben kapatmıyorum, undervolt 5-10 derece arası bir sıcaklık farkı oluşturuyor soğutma açısından, bilgili iseniz undervolt yapmanızı öneririm. Bu dediklerim ile farklı bir markanın Clevo kasa bilgisayarı ile (Gigabyte G5 gd) cihazdan tam performans alarak verimli bir şekilde kullanabiliyorum. Ek olarak BIOS güncel mi bunada bakmanı öneririm. Bunlar dışında laptopun hava almasına dikkat edin ben 6 fanlı bir notebook soğutucu ile kullanıyorum laptopu çoğu zaman, cihazı yükseltmesi başlı başına hava alma konusunda avantaj, daha detaylı yardım isterseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam önerilerinizi deneyeceğim BIOS'um güncel bu arada teşekkürler.

Tamamen ısı kaynaklı bir sorun, Monster laptoplarında MX-4 termal macun kullanıyor bırak 6 ayı 1 ay bile geçmeden hemen pump-out yapıyor. Yani termal macun değiştirirseniz düzelecektir fakat yine 90 derecelere çıkması ne kadar sürer belli değil. Yabancı forumlarda pump-out yapan laptoplarda gelid gc Extreme önermişler, bende şu an Thermal Grizzly Hydronaut kullanıyorum bunun işi de biterse gelid gc Extreme deneyeceğim.

Tamamen ısı kaynaklı bir sorun, Monster laptoplarında MX-4 termal macun kullanıyor bırak 6 ayı 1 ay bile geçmeden hemen pump-out yapıyor. Yani termal macun değiştirirseniz düzelecektir fakat yine 90 derecelere çıkması ne kadar sürer belli değil. Yabancı forumlarda pump-out yapan laptoplarda gelid gc Extreme önermişler, bende şu an Thermal Grizzly hydronaut kullanıyorum bunun işi de biterse gelid gc Extreme deneyeceğim.

Katılıyorum termal macunu deneyeğim sıcaklık düşerse performans da artar bu arada Monster'in orijinal MX-4 kullandığı da şaibeli bence.

hocam thermal macun ve undervoltun yanısıra ekran kartına vbios atmayı deneyebilirsiniz, youtube üzerinde yapan ve anlatanlar var, mesela şuanda ekran kartınız 60+25=85w şeklinde çalışıyor, bunu 70+25=95w yada yakın değerlerdeki farklı bir vbios ile değişirerek taban güç sınırını biraz daha arttırabilirsiniz. cihaz +25w gücü veremediği senaryoda ekran kartı 60w yerine 70w yada hangi vbiosu yazdıysanız o güce kadar çalışacaktır, tabi bu durum biraz deneme yanılma ve laptopun adaptörünün beslemesi ile de ilgili, aynı zamanda ekran kartı sıcaklıklarınızda önemli. soğutma konusunu çözdükten sonra performans için vbios ile tgp arttırma konularına gözatmanızıda öneririm.

Hocam thermal macun ve undervoltun yanı sıra ekran kartına VBIOS atmayı deneyebilirsiniz, YouTube üzerinde yapan ve anlatanlar var, mesela şu anda ekran kartınız 60+25 = 85W şeklinde çalışıyor, bunu 70+25 = 95W ya da yakın değerlerdeki farklı bir VBIOS ile değişirerek taban güç sınırını biraz daha arttırabilirsiniz. Cihaz +25W gücü veremediği senaryoda ekran kartı 60W yerine 70W ya da hangi VBIOS'u yazdıysanız o güce kadar çalışacaktır, tabii bu durum biraz deneme yanılma ve laptopun adaptörünün beslemesi ile de ilgili, aynı zamanda ekran kartı sıcaklıklarınızda önemli. Soğutma konusunu çözdükten sonra performans için VBIOS ile tgp arttırma konularına gözatmanızıda öneririm.

Hocam mutlaka bakacağım çok teşekkürler.

Geri
Yukarı