Monster Abra A5 V5.2.1 Isınma Sorunu ve Düşük FPS

Hocam ben yıllardır laptop kullanıcısıyım ve ısı probleminden çok çeken biriyim. Sana bir kaç önerim var.
1-) Fan üzerinde toz var ise güzelce en detayına kadar temizle.
2-) Izgara girişlerinde biriken toz var ise güzelce temizle.
3-) Orta kalite bir termal macun ile, çok ince bir katman olacak sekilde sür. (Fazla sürüldüğü zaman ısı yapıyor, bizzat şahit oldum.)
4-) Fanların hava alış yeri soğutucu fanları üstüne gelecek şekilde konumlandır.
5-) Temiz bir Windows 10 formatı at. (Tüm sürücüleri elle, program yardımsız kur.)
6-) Oyuna girdiğin zaman Turbo Boost aktif mi bak. Aktif oluyorsa kullandığın hız aşırtma programlarını kapat.

Benim ısılarım en yüksek 75 78 oluyor, bunları yaptıktan sonra. Umarım sorunun çözülür.

Hepsini tek tek yapmıştım inanın. Daha dün gece format attım büyük umutlarla. Turbo boosta girecek kadar işlemci çalışmıyor. Donanımsal bir bozukluk var sanırım. Şuan zaten garip bir şekilde sıcaklık değil performans sorunu var. Siz monster mı kullanıyorsunuz?

Hepsini tek tek yapmıştım inanın. Daha dün gece format attım büyük umutlarla. Turbo boosta girecek kadar işlemci çalışmıyor. Donanımsal bir bozukluk var sanırım. Şuan zaten garip bir şekilde sıcaklık değil performans sorunu var. Siz monster mı kullanıyorsunuz?
Lenovo y 50 70, GTX 860m, i7 4710HQ, 8 GB ram. 500 GB SSD PUBG'de akıcı olarak 40-45 FPS ile oynuyorum.

Normal değil. Normal diye yorum yapan beyler. Siz serin bir sistemde deneyim yaşamadınız sanırım.
Serin sistemi de, ısınanı da gördüm. Bu dediğin değerler masaüstü için olsa biraz sıcak sayılır ama laptop için değil. Evimde hem masaüstüm (imzamdaki) hem de laptopum (Monster A5 V9.2.2) var ve ikisini de aktif olarak kullanıyorum. Söylediğin değerler gayet normal. İşlemci için hadi 5 derece sıcak diyelim (ki o da farketmez) ama ekran kartın kesinlikle normal.

Tekrar merhaba arkadaşlar,

Soğutma sıkıntısı kaliteli termal macundan sonra sanki düzeldi.

Şimdi hala düşük FPS ile oynuyorum. Gelelim sorunlara:

1. Oyun dün yüksek performans verirken bu gün yine vermiyor. Performası iyi olduğunda işlemci kullanımı %40 civarı, kötü olduğunda %20 oluyor. Yani bir gün iyiyiz, bir gün kötü.
2. W tuşu basılı kalıyor oyun içinde. 3 dk. basarak koştuysam, 5 sn. kendi koşuyor. (İşlemci %20 civarında) Tuş bozuk değil. ( Performansı iyiyken tuşta sıkıntı yok.)
3. Masaüstünde nadiren farede anlık takılmalar oluyor. (Fareden olduğunu düşünmüştüm ama şuan sanki bundan gibi geliyor.)
4. Uykuya geçince fanın bir çalışıp bir durması. 2 sn. çalışıyor 2 sn. duruyor.
5. Cd-rom kapağının arada kendiliğinden açılması. (Alakası olmayabilir.)

Karşılaştığım sorunlar bunlar. FPS ile bir alakası var mı? Aydınlatırsanız sevinirim.

Saygılar...

APU bir sistemde normal kullanımda 25, oyun oynarken 50 derecelerde gezen biri olarak bir yorum yapacaksam ki laptop da kullanıyorum.

Bence bazı modellerde kronik sorunlar olabilir. Sizin değerleriniz @Voltran arkadaşımızın dediğine göre bu bilgisayar için genel bir değer olmalı. 3 yaşına girmiş bir oyun bilgisayarı hunharca kullanıldıysa ben bir sorun görmüyorum. Zaten son termal macun değişiminizde ısı değerleri düşmüş ama performansı düzelmemiş demek ki ömrünün son günlerini yaşıyor.

Casper laptop sahibiyim 5. senesi doluyor aldığımızdan beri oyunlarda 70 derecelerde geziyor ama temiz kullanıldı ısı yüzünden kasmalar yaşamıyoruz.

Şu an bu yazıyı Toshiba marka R7 260m ekran kartı olan bir laptop kullanarak yazıyorum ısındığı anda kasmalar ve donmalar yaşanıyor. Çok zamanım olsa bir oyun testi yapıp değerleri atabilirdim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı