Monster Abra A5 V5.2.1 Isınma Sorunu ve Düşük FPS

APU bir sistemde normal kullanımda 25, oyun oynarken 50 derecelerde gezen biri olarak bir yorum yapacaksam ki laptop da kullanıyorum.

Bence bazı modellerde kronik sorunlar olabilir. Sizin değerleriniz @Voltran arkadaşımızın dediğine göre bu bilgisayar için genel bir değer olmalı. 3 yaşına girmiş bir oyun bilgisayarı hunharca kullanıldıysa ben bir sorun görmüyorum. Zaten son termal macun değişiminizde ısı değerleri düşmüş ama performansı düzelmemiş demek ki ömrünün son günlerini yaşıyor.

Casper laptop sahibiyim 5. senesi doluyor aldığımızdan beri oyunlarda 70 derecelerde geziyor ama temiz kullanıldı ısı yüzünden kasmalar yaşamıyoruz.

Şu an bu yazıyı Toshiba marka R7 260m ekran kartı olan bir laptop kullanarak yazıyorum ısındığı anda kasmalar ve donmalar yaşanıyor. Çok zamanım olsa bir oyun testi yapıp değerleri atabilirdim.

Teşekkür ederim yorumunuz için. 2 gündür istediğim performansı alıyorum. İşlemci %100 kullanımında en fazla 85 dereceleri görüyorum. Dediğiniz gibi kronik bir durum var, anakart ya da işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bu ilk senede de vardı. W tuşunun geç algılaması olayını çözemedim ama şuan PUBG'de orta kalite ayarlarda 40 FPS alabiliyorum. SSD alıp deneyip, olmazsa satmayı düşünüyorum.

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte cpu sıcaklığımda yine 100 dereceleri görüyor. Hiç bir fan, termal macun bunu durduramadı. bazen mutlu mesut istenilen performansı verirken bazen 20 fps de oynatıyor. En son yine 20 fps gösteriyordu ki bilgisayarı kapayıp açınca düzelmişti. En son ise kernel hatasıyla karşılaştım. Sonrasında performans düzelmedi. (kernel hatası sırasında pubg oynuyordum, mavi ekran verdi. )

SSD alındı düzelmedi. @Ömer Faruk Efe

Minidump dosyasını upload ettiim. Rica etsem kontrol eder misiniz? @Murat5038

Bu hata 6-7 defa ben farketmeden tekrarlamış. Belki alakası olmayabilir ama teşhis koymak için her şey dikkatimi çekiyor artık.

060918-8703-01.rar

Son düzenleme:
Kafasına göre fps veren bilgisayarım keyfi nasıl isterse öyle davranıyordu. Uzunca bir süre bekleyip sorunu kısmen çözmüş bulunmaktayım. Tamamen rastlantı sonucu çözdüm.

Çözüm ise oyuna giriş yapıyorum, fps düşükse bilgisayarın kapağını kapatıp uykuya alıyorum. 2 saniye sonra tekrar açıyorum. Fps normale dönüyor.

Tabii ki kış günlerindeyiz aşırı ısınma yok. Yazın ne olur bilemiyorum.

Bence sebep oyunu açarken ani sıcaklık yükselmesinden dolayı işlemcinin çalışma kapasitesini düşürmesi. Bilgisayarı oyunu açtıktan sonra biraz soğutup uykuya alıp tekrar açarsanız yaz aylarında da yüksek performans alabilirsiniz. (Benim fikrim bu yönde yanlış yönlendirmek istemem)

Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı